מגזין

יזראל בישראל

Israel Vibration אחד מהרכבי הרגאיי החשובים מגיעים לארץ, יוסי חלילי התגבר על ההתרגשות ועל הפטוואה (הניב הג'מייקני) והצליח לתפוס את סקאלי לשיחה בטלפון

מאת יוסי חלילי. 17-04-2008

תגיות: Israel Vibration

יזראל בישראל

 

"יזראל וייבריישן מגיעים לארץ" צעק לי חבר בהתלהבות בשיחת טלפון לפני כחודש וגרם לי להתחיל להתרגש. אז עוד לא ידעתי שאני הולך לראיין את אחת מאגדות הרגאיי החיות שמרכיבות את הלהקה הנפלאה הזו - ססיל "סקלי" ספנס, ועדיין התלהבתי כמו ילד. כי יזראל וייבריישן  זו לא עוד להקה. יזראל וייבריישן זה סיפור של נצחון המוסיקה על כל שאר הדברים בחיים. 3 נערים ג'מייקנים (מלבד "סקלי" נמנים גם לאסל "וויס" בלגין ואלברט "אפל" קרייג, שפרש מההרכב ב-99'), נפגעי פוליו, שהצליחו למרות כל הקשיים ובזכות הרבה אמונה וכישרון לעשות מוסיקה שתסחף מיליוני אנשים ברחבי העולם. אני לא מתכוון להלאות אתכם בפרטים ביוגרפיים וכאלה, מה גם שתוכלו למצוא אותם בקלות ברשת, אבל האופן שבו הוקמה הלהקה הזו יכול לשמש לקח חשוב לכל מי שלא מאמין במשפט "תן חיוך - הכל לטובה".

לאחר שלקו בפוליו, ובשל המצב הכלכלי הקשה של משפחותיהם, נשלחו שלושת הנערים למוסד שיקומי בקינגסטון, שם נפגשו לראשונה. ככל שעבר הזמן וכתוצאה מהגורל הדומה והמשותף, התלכדה החבורה והחלה להתעניין בתרבות הראסטאפארי ובמורשת האדם השחור. ההתרחקות מהדת והראסטות שצמחו להם על הראש לא מצאו חן בעיני אנשי המוסד השמרני שבו חיו והשלושה מצאו עצמם ברחוב. בכדי להתקיים, החלו לשיר לעוברים ושבים ולאסוף תרומות. כעבור זמן מה, נודע שם החבורה המזמרת ברחבי קינגסטון והיא החלה לעורר הדי התפעלות. גם הקהילה הראסטאפארית לא נשארה אדישה לשלישייה בעלת קולות המלאכים והצליחה לממן הקלטת סינגל יחיד באולפן. החברים לקחו את ההזדמנות בשתי ידיים ויצאו עם להיטם הראשון - Why Worry. אתם קולטים? לאחר כל התלאות שעברו, זה מה שהם בחרו לומר - וצריך להקשיב למילים של השיר הענק הזה בכדי להבין לעומק את העניין. מכאן הדברים החלו לזרום בצורה חלקה יותר. היכולות הווקאליות והמסרים התרבותיים העמוקים הביאו לכך שהשלישייה התבקשה לחמם מופעים של גדולים כמו בוב מארלי ודניס בראון. שנה לאחר מכן יצא אלבום הבכורה שלהם - The Same Song, שמהווה עד היום אבן דרך במוסיקת הרגאיי השורשית. האלבום הוקלט באולפן Tuff Gong, האולפן של מארלי עצמו, שכל כך התלהב מהכישרון והמסרים של החבורה עד שנתן להם רשות להקליט אצלו גם את שני האלבומים הבאים. מאז ועד היום הוציאה הלהקה יותר מ- 20 אלבומים, כשבדרך החברים מחליטים על פירוק ההרכב ומנסים את מזלם כסולנים. האיחוד בסוף שנות ה- 80 (בהנהגתו של ד"ר דרד והלייבל שבבעלותו- RAS) היה בלתי נמנע והשלישייה חזרה לפעול יחד. אלבומם האחרון שיצא ב-2007 ונקרא Stamina, זכה לתשבחות רבות.

לארץ כאמור יגיעו שני חברי ההרכב הנוכחי, "וויס" ו"סקלי", שאיתו זכיתי לשוחח בטלפון לקראת ההגעה. ולמרות שלא היה קל להתגבר על האנגלית במבטא ג'מייקני כבד של האיש, זה הלך בערך ככה:

שלום סקלי. לפני הכל, זה כבוד גדול בשבילי לדבר עם אגדה חיה כמוך. אני ממש מתרגש עכשיו.

תודה תודה. אני מעריך את זה מאוד. גם אני מתרגש לקראת הביקור השלישי שלי בישראל.

זה ממש מוביל לשאלה הראשונה שלי שכן זוהי לא הפעם הראשונה שאתם מגיעים לישראל בכדי לחלוק את המוזיקה שלכם. איזה רושם השאירו עליך הביקורים הקודמים?

בביקור הראשון נהניתי מאוד. ביקרתי בקיר הקדוש (הכותל המערבי) בירושלים וגם בנהר הירדן. זאת חוויה שמאוד זכורה לי, שכן קראתי על המקום הזה המון בתנ"ך ולהיות שם באמת זה משהו שאני אף פעם לא אשכח. חוץ מזה האנשים היו נהדרים  והתייחסו אלינו עם המון אהבה. הכנסת האורחים היתה מדהימה. 

שמח לשמוע. האם אתה מצפה למשהו שונה מהביקור הקרוב?

ובכן אני מצפה למצוא קהל צעיר יותר מגיע לראות אותנו. חשוב לנו לראות את הנוער של ישראל.

  

אני בטוח שהם יגיעו. לפני שנדבר על המוסיקה אני רוצה לשאול על השם - יזראל וייבריישן - מאיפה זה הגיע ולמה דווקא ישראל?

מקורו של השם מגיע מהתנ"ך. ישראל היה שמו השני של יעקב אבינו. לקחנו את השם מסיפורי התנ"ך על יעקב.

לתנ"ך יש השפעה עצומה עליכם.

בהחלט. אנחנו מודים על כך בכל יום. כפי שאמרתי, המקומות הקדושים שראיתי בביקורים בישראל ועליהם קראתי בתנ"ך לפני - להיות שם ולראות את זה ולהרגיש את המקום - זה נותן לי גוד וייבס.

השנה ימלאו 30 שנים להוצאת אלבום הבכורה שלכם "The Same Song", שבשבילי היה אחד הצעדים הראשונים בהתוודעות אל מוסיקת הרגאיי. איך זה מרגיש ליצור ולעשות מוסיקה במשך כל כך הרבה זמן? מאיפה שואבים השראה?

ובכן, אני תמיד משתדל לכתוב על דברים שאנשים יכולים להתחבר אליהם, לא רק דברים שנוגעים אלי באופן אישי. לא משנה אם אתה בישראל, באמריקה, בגרמניה או בצרפת, אתה עדיין יכול להתחבר לנושאים שעליהם אנחנו מדברים בשירים שלנו. כל יום של חופש מביא לי השראה. אני מסתכל סביב ורואה מה מטריד את האנשים ומה הבעיות שלהם. זה נותן לי המון רעיונות לכתיבה. את ההשראה אני שואב מהיומיום.

האלבום האחרון שלכם נקרא "Stamina". מה זה אומר בעצם?

כשאתה כותב  ועושה מוסיקה אתה לא נותן לדברים פירוש מוגדר. אנחנו מסתכלים על הדברים בצורה רחבה מאוד וכל פירוש הוא אפשרי. בשבילי זה אומר שאחרי 30 שנים אני עדיין בעניינים. אם אתה עושה משהו, תעשה אותו טוב כך שגם אחרי 30 או 40 שנים תוכל להמשיך ולעשות את מה שאתה אוהב.

הביקורות על האלבום טובות מאוד. מה חדש או שונה באלבום הזה מאלבומים קודמים?

(צוחק) ובכן, ניסינו לשלב קצת מקצבים חדשים יחסית בשבילנו כמו דאנסהול למשל. זו הפעם הראשונה שניסינו את הדאנסהול בשילוב עם המוסיקה שלנו וזה מרגיש קצת אחר. אבל בעיקרון, אנחנו לא מגוונים יותר מדי ולא באמת עושים משהו חדש יחסית למוסיקה שאנחנו רגילים ואוהבים לעשות.

מה אומרת לך המילה "מוסיקה"? איזה תפקיד היא תופסת בחייך?

מוסיקה זה הדבר היחיד שאני מכיר. אני לא מכונאי ולא שרברב. אלוהים נתן לי את הזכות לעשות מוסיקה וזה מה שאני עושה. מוסיקה זה הכל בשבילי. מוסיקה זה החיים. אתה זוכה לפגוש הרבה סוגים של אנשים מכל רחבי העולם וזו באמת הרגשה טובה.

לפני שנסיים, יש משהו שתרצה לומר לאנשים בישראל?

בהחלט. אנחנו מצפים לראות אתכם שוב בפעם השלישית ואני מאוד מקווה שכולכם תגיעו ותהינו מהמופע, שכן הוא הולך להיות שונה ממה שראיתם עד עכשיו. סילאסי איי ! 

יא מאן. היה ממש תענוג לשוחח אתך. מחכים לכם פה בישראל.

תודה תודה. נתראה בקרוב. גיב ת'נקס !

יזראל וייבריישן יגיעו לכאן עם ההרכב שמלווה אותם כבר קרוב לעשור, ה- Roots Radics, סופר גרופ של רגאיי שכוללת את נגני האולפן המבוקשים ביותר כיום. מלבד זמרות הליווי של ברנינג ספיר, ניתן לציין גם את הרית'ם סקשן שנחשב לאחד מהמובילים בעולם - המתופף המעולה סטייל סקוט והבסיסט האגדי פלאבה הולט.

אז מה נשאר עוד להגיד? פשוט בואו לראות ולשמוע אגדת רגאיי שעדיין ממשיכה לשכתב את דפי ההיסטוריה של המוסיקה. הגוד וייבס כבר בפנים.

תגובות

  • שיחקת אותה חלילי

    כל הכבוד לך על הראיון! ריגשת אותי ראסטה :)

    אביבי, 18-04-2008 05:52

  • כיף של כתבה יא רסטה

    פשוט ואמיתי!!!

    ברבלטBABA , 18-04-2008 23:49