מגזין

מוכיח בשער

מעשי סדום בהרמוניה ומוזיקה קליטה. ירון זהבי תפס לשיחה את רע מוכיח על פרויקט ה'אורקסטרע' שלו

מאת אסף פרידמן. 16-04-2008

תגיות: ראיון, רע מוכיח

מוכיח בשער

כבר הרבה שנים שרע מוכיח מסתובב בתעשיית המוזיקה הישראלית ולמרות זאת ישנו רושם שדבר קיומו של היוצר המוכשר והפורה הזה ידוע רק למתי מעט וגם זאת בעיקר בזכות החיבור המוצלח שלו לברי סחרוף. שניים מהאלבומים המוצלחים של האחרון, סימנים של חולשה ו- 11א', היו פרי עבודה משותפת של השניים.

מזה כשנה מוכיח מנהיג ומעלה הופעות של ה'אורקסטרע' בלבונטין 7. ביום ראשון האחרון (13.4) הייתי בהופעה של ההרכב ושוחחתי עם מוכיח.

מוכיח: "זה לא בדיוק מופע. זה הרכב שמנגן כבר שנה וארבעה חודשים אחת לחודש בלבונטין 7. ישנו גרעין קבוע למרות שעם הזמן התחלפו כמה נגנים. עכשיו זה נתקע על הרכב קבוע פחות או יותר כאשר מדי פעם יש אורח." ההרכב הנוכחי כולל את תום מוכיח, פושטק, אורי פורסט, אסף רוט, אסף תלמודי, יוני סילבר, דניאל שריד, שלומי שבן ורועי חרמון.

ההופעה של האורקסטרע היא משהו מאוד יוצא דופן בנוף המקומי. היא קשה מאוד לעיכול ונדמה שחברי ההרכב עושים ככל שידם משגת לבצע מעשי סדום בכל הקשור להרמוניה ולמוזיקה קליטה. מוכיח: "אנחנו מתעסקים בצלילים ובניסיון לברוח מהרגלים, מקונספציות ומפרי קונספציות. אנחנו מנסים להשתמש במטענים התרבותיים שיש לנו בהקשרי מוזיקה, אם זה צבעים מסוימים וכלים סגנוניים בצורה שלא באה בקונטקסט המקורי, השגור. אנחנו מנסים לבנות מבנה חדש. בקיצור. לברוח מהרגלים ולברוח מהיקבעות."

הנגינה עצמה נראית ונשמעת כג'ם סשן בין עשרת חברי ההרכב כשבתא הנהג יושב מוכיח. מוכיח: "זה אימפרובייז אבל לא באוויר. זה לא כמו ג'אם חופשי לגמרי. יש כללים מסוימים שאנחנו מנסים להיצמד אליהם ובנוסף לפני שאנחנו עולים אני נותן איזה תדרוך קטן. אני יוזם את הקטעים בניסיון לבטא איזושהי פנטזיה שהייתה לי בעזרת הנגנים המדהימים האלה. הפנטזיה היא ניסיון לתת אקסטנשיין לדברים שאני מרגיש כשאני עובד לבד ולנסות לגרום להרכב שלם לתפקד בצורות האלה. זה קשור לחוקים ולשבירה של חוקים ואינטואיציות. במוזיקה ובזרימה של אנרגיה בכלל."

למרות ההמלצה החמה מצידי ללכת לשמוע את אורקסטרע (כאמור, פעם בחודש בלבונטין 7) חשוב לדעת שההופעה מאתגרת ודורשת הרבה תשומת לב מצד הקהל שלה. היא לא קלה ולא מתחנפת. וזה יהיה בהחלט אתגר לחובבי מוזיקת מיינסטרים לצלוח את השעה הרצופה בה חברי ההרכב יורים מטחים של צלילים על האוזניים. "על משקל מה שאמר הבמאי ג'ון קאסווטס שקולנוע לא אמור לבדר. גם האורקסטרע לא. זאת לא המטרה. זה לא בידור. מוזיקה זה לא רק מקור פרנסה ומקור לסחיטה של מחמאות וליטוף האגו. זאת דרך ביטוי מאוד מסתורית של בנאדם שחווה דברים בחיים. הדברים שאתה חווה הם לא בהכרח נעימים. הם לא בהכרח דברים ברורים. ולא בהכרח דברים בעלי מוסר השכל או שורה תחתונה אחת. הדברים שבנאדם חווה הם הרבה פעמים אמביוולנטים ואני חושב שגם המוזיקה שאנחנו עושים היא כזאת, היא לא מוחלטת במה שהיא רוצה להגיד, בסדר שלה וגם בבלגן שלה. יש פה משהו שהוא על סף הספאזמטי."

מוכיח היה חבר בהרכב גוגול בורדלו. הרכב של מוזיקת פולק צוענית רוסית (יחד עם אורן קפלן). בנוסף מוכיח יצר, הפיק וניגן בפרויקטים רבים בחו"ל ונע הרבה על קו תל אביב - ניו יורק. כרגע, לשמחתנו, הוא יותר פה מאשר שם. מוכיח: "מה שקורה זה מעניין. מצד אחד השוק בארץ, בגלל שהוא נורא נורא קטן, אין בו הרבה מרחב מחייה שולי. המיינסטרים פה זה להיות או לחדול. מצד שני בדרך כלל אני מוצא את עצמי, עם זה בדברים שמזוהים עם המיינסטרים, על תקן של גיס חמישי. דהיינו אני בתפקיד זה שיורה ברגל ומנסה לא לישר קו עם הציפיות. וזה בשביל שלא ניפול לתוך שעמום וריקבון סופניים. עד היום הפרויקטים שלקחתי בהם חלק כן נשאו פרי כזה או אחר, שיתופי הפעולה שלי נעשים עם אנשים שהם מאוד מצליחים אז אני חושב שזה עובד".

ואכן, מוכיח הביא איתו לאורך השנים הרבה דברים חדשים ומעניינים לזירת המוזיקה הישראלית. השימוש בסמפלרים ב"סימנים של חולשה", העוצמות של הכאסח שהביא לאלבום הראשון של זקני צפת, שיתוף הפעולה עם מאור כהן "בצמד ראות" ופרוייקטים רבים וטובים אחרים. ההופעה של אורקסטרע תמיד טעונה בהשפעות רחוקות. "גדלתי על מוזיקה אפרו אמריקאית. ג'ז, בלוז, פאנק, רוק נ' רול. זה החינוך שלי, זאת האסתטיקה שמהדהדת בי. אם אני שומע משהו אפרו אמריקאי זה נשמע לי נכון מבחינה של הצבעים. הם נורא מוכרים לי. חוץ מזה לאורך השנים מצאתי את עצמי בעוד מקומות ובעוד תרבויות. וניגנתי עם כל מיני אנשים מכל מיני תרבויות. אז כמובן שהצטברו אצלי מאגרים נוספים של מידע שמשפיע עלי, על האוצר מילים שלי. היום אין כמעט סגנון שלא מעורב בתודעה הווקבלרית שלי".

בימים אלה מסיים מוכיח לעבוד על האלבום החדש של סולן מוניקה סקס לשעבר יהלי סובול. כמו כן הוא עובד על אלבום נוסף עם ברי סחרוף ועל עוד כמה פרויקטים חסויים וסודיים. סביר להניח ששמו של מוכיח לא יהפוך שגור במיוחד בשנים הקרובות. היצירה שלו לעומת זאת כנראה תמשיך לחלחל לתרבות המקומית. בין אם כטוויסט המעניין במוזיקת המיינסטרים ובין אם ביצירה עמוקה ומאתגרת בעלת החותם הפרטי שלו עצמו.

רע מוכיח ב-Myspace.

תגובות

  • Kudos to the man!

    Fix me a hanging rope, will ya?, 20-04-2008 13:51

  • QvgCwRmsRYLmpN

    vUSx67 <a href="http://uvkyjbypyehq.com/">uvkyjbypyehq</a>, [url=http://gdiwbrirojzw.com/]gdiwbrirojzw[/url], [link=http://brkttlqtzuvk.com/]brkttlqtzuvk[/link], http://liuabtgvkncg.com/

    bkqzyeas, 31-01-2011 06:10