מגזין

עשה זאת בעצמך

היכרות ראשונית עם עיתונות אלקטרונית אזרחית, שעוקפת את התקשורת הממוסדת

מאת קול הקמפוס. 04-04-2008
עשה זאת בעצמך

עיתונות אלקטרונית אזרחית (Citizen Journalism) היא נושא שמעסיק מאוד את הממסד העיתונאי בתקופה האחרונה. יותר ויותר תכנים חדשותיים נוצרים כיום על ידי אזרחים מצוידים במצלמות דיגיטאליות, מכשירי הקלטה זעירים וטלפונים סלולריים.

ניצני אופן סיקור זה החלו בתקופת האינתיפדה הראשונה, אז ציידו רשתות השידור הזרות ובראשון CNN אזרחים פלשתינאים במצלמות. מצד אחד אנו רואים בלוגים ופודקאסטים המופקים על ידי אותם אזרחים שעוקפים את התקשורת הממוסדת (אתר חדשות הגולשים המקומי סקופ, למשל), ומצד שני אנו רואים עיתונאים, עיתונים, ותחנות רדיו המפיקים בלוגים ופודקאסטים משל עצמם (הבלוגים של ערוץ 10, למשל). בכתבה הבאה נסקור בקצרה מספר אתרים מהתחום.

אתר Global voices online משתייך לקטוגרית Full-fledged participatiry news sites והוא פרוייקט ללא מטרות רווח של עיתונות אזרחים שנוסד ע"י אוניברסיטת הארוורד (מרכז ברקמן לאינטרנט וחברה), כחלק ממחקר המתמקד בהשפעות האינטרנט על החברה. השאיפה של אתר זה לשפוך אור על מקומות ואנשים שהתקשורת בדר"כ מתעלמת מהם. מקימי האתר עובדים קשה כדי לפתח כלים, מוסדות ומערכות יחסים שיעזרו לכל הקולות, בכל המקומות להישמע. הכותבים והעורכים הם אנשים מכל העולם, שלפי הגדרת האתר, מבינים את ההקשר והרלוונטיות של מידע, דיעות וניתוחים שמגיעים כל יום מארצם בבלוגים, פודקאסטים, תמונות, קטעי וידאו וכל מיני סוגים של עיתונות אזרחים. הם עוזרים לנו למצוא את ההגיון בחיים ולהדגיש דברים שבלוגרים אומרים, אשר התקשורת  הממוסדרת כנראה לא תפרסם.

אתר Barefoot works shops משתייך לקטגורית Independent news and information Web sites, ממוקם בניו-יורק ופועל ללא מטרות רווח. הוא מאפשר לצעירים ולמבוגרים כאחד לפרסם קטעי וידאו, תמונות, מוזיקה ואמנות כאמצעי לתיעוד הסביבות שלהן במטרה להביא לשינוי בעולם, ואף יותר חשוב מכך, בתוך הסביבה שלהם. האתר דוגל בכך שלגדול וללמוד כאמן משמעותו לגדול וללמוד כיחיד. Barefoot works shops עוזר לארגונים וליחידים להשתמש באמצעי המדיה השונים כדי להאיץ את ההתקדמות לעבר מטרות שונות בתחומים שונים כגון בריאות, קונפליקטים, התיישבות מחדש, זכויות אזרחים ובניית דמוקרטיה. כמו כן, האתר פועל בשיתוף פעולה עם גופים שונים ברחבי כל העולם על מנת לקדם מטרות חברתיות.

לסיום, אתר Ireport אשר שייך לענקית החדשות CNN. זהו אתר ניסויי של חדשות לא מצונזרות שנוצרות אך ורק על ידי המשתמשים. הכתבות לא עוברות עריכה או בדיקה לפני שהן מועלות לאתר ולכן ניתן לפרסם בו כל ידיעה. כתבות מוצלחות במיוחד אף זוכות לשימוש על ידי CNN בשידורי החדשות של הרשת. הם מנסים לעודד אנשים להתעניין בחדשות ולסקר בעצמם את מה שמעניין אותם. האתר מספק כלים ליצירת הכתבות ואף מכיל בלוגים. ניתן להגיב ולדרג את הכתבות ולכן האתר הזה מתאים לקטגוריה השנייה והשלישית של עיתונות אזרחים. 

בהכנת הכתבה השתתפו מרב קינן ויעל חרמש, סטודנטיות בסדנת עתונות אזרחים בהנחיית יורם קלמן, של בית הספר לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למנהל.

התמונות לקוחות מעמוד הפליקר של glen202

תגובות