מגזין

פסטיבל ג'ון זורן

הפסטיבל יוצא לדרך השבוע ואסף בן קרת נותן לכם הקדמה קצרה וממוקדת על האיש ופועלו

מאת אסף בן-קרת. 30-03-2008

תגיות: John Zorn

פסטיבל ג'ון זורן

פסטיבל ג'ון זורן בישראל, 30.1-2.4

השבוע התבשרנו כי איאן בראון נוחת אוטוטו בארץ, ביורק תגיע בקיץ, לורי אנדרסון (גברת לו ריד) חוזרת לביקור ואפילו מריאן פייתפול שהיתה כאן ממש לאחרונה. ג'ו ג'קסון היה כאן בשבוע שעבר, מייק סקינר לקראת סוף השבוע הקרוב וממש בעוד יומיים יהיו כאן גם מרטין מדסקי ווד.  אבל האמת היא, שהאירוע הגדול והמסקרן ביותר, המאתגר ביותר מבחינה מוזיקלית, הנרחב ביותר מבחינת החזון, המרשים ביותר בקנה המידה והמפעים במספר האורחים המגיעים לעמוד יחדיו על אותה במה במשך 5 ימים שלמים ולא פחות מ-6 קונצרטים הוא פסטיבל ג'ון זורן, האיש, האגדה והמוח הקודח והפורה ביותר ככל הנראה בעולם המוזיקה.

מדובר בארוע חשוב, כמעט היסטורי. אנשי האוזן השלישית, לבונטין 7 ואוריס מדיה אחראים על הפסטיבל הענק הזה אשר מביא ארצה מלבד זורן את מייק פאטון האהוב (לאחר הופעה ביוני 2007), מרק ריבוט, טרבור דאן, המתופפים המטורפים סיירו בפטיסטה וג'ואי בארון, ג'ימי סאפט, שפועלו המוזיקלי ויכולת הנגינה שלו על כל כך הרבה כלים קצרה מכדי להיחשף בשורות אלו, וזה רק קצה הקרחון.

למי שלא מכיר את ג'ון זורן, קטונתי מלסקור את פועלו הרב, אך בכל זאת אשמח לציין מספר עובדות לגביו. מי שמכיר את ג'ון זורן ופועלו לא ימצא עניין בשורות אלו. הוא מוזיקאי יהודי, מלחין מודרני (לטענתו המונח Sound Organizer מתאים יותר לתיאור), נגן ג'אז חופשי ואוונגארדי. הוא מתגורר בלואר איסט סייד בניו יורק ולא מפסיק ליצור ולהופיע. אין סגנון מוזיקלי שלא נגע בו - יצירות ג'אז, רוק, מטאל, סרטים מצוירים, פסקולים, מוזיקה יהודית מודרנית וכליזמרים, מוזיקה קלאסית,מוזיקה יפאנית, חשמל, אקוסטיקה וסגנונות רבים נוספים, רבים מכדי לפרט ולתאר.

בנוסף לכל אלו, זורן ייסד בשנת 1995 את הלייבל TZADIK, אחד מהלייבלים החשובים הפועלים היום בעולם האוונגרד והמוזיקה האלטרנטיבית. את אלבומיו הרבים מאוד הוציא בלייבל הזה, כמעט כל הנגנים אשר ישתתפו עמו בקונצרטים השבוע שייכים אף הם ללייבל, יש שם חטיבה למוזיקה יהודית מודרנית ורדיקאלית, וכן לא מעט נגנים ישראליים שזורן נותן להם חסותו, חטיבה למוזיקה יפאנית מודרנית (זורן בילה עשר שנים בארץ השמש העולה), אלבומי מחווה ליוצרים יהודיים כמארק בולן, סרג' גינסבורג, סשה ארגוב ואחרים. הלייבל מוציא בכל שנה כ-40-50 אלבומים. קצב מטורף, מסחרר ומדהים.

בנימה אישית, אוכל להוסיף כי לא כל האלבומים של הלייבל אחידים ברמתם או באיכותם, חלקם ידידותיים למשתמש וחלקם קשים מאוד להאזנה, אך כמובן מדובר בטעם אישי בלבד. האם הלייבל TZADIK אומר בהכרח כי מדובר במוצר איכותי? האמת היא שכן. עם כמות כה מסיבית של אלבומים קשה מאוד לעקוב אחר פעילותו של זורן לבדו או אפילו האומנים השייכים עמו לTZADIK. זורן, הממעיט להתראיין, נחשב טיפוס קשוח ובלתי מתפשר, יומרני, שאפתן וגאון. התגלמות כל התכונות שהופכות אותו כה ייחודי.

בין הפרוייקטים הרבים של זורן ימצא הקהל הישראלי השבוע את המיטב של היוצר הפרוע והפורה בסדרת הקונצרטים המפורטת להלן:

יום ראשון - 30.1 - Essential Cinema - מוזיקה מהפסקולים השונים שהלחין. סינמטק תל אביב.

יום שני - 31.1 - המופע המרכזי והכפול - Masada ו-Moonchild, היכל התרבות, תל אביב.

Masada - הוא אחד מהפרוייקטים הבולטים והחשובים של זורן בו הוא נותן פרשנות אישית וייחודית למוזיקה יהודית, מודרנית, רדיקאלית, רבת שכבות ומרתקת. הופעה זו תכלול את הצד האקוסטי של ההרכב.

Moonchild - שילוב של רוק, הלחנה ואימפרוביזציה.

יום שלישי - 1.4 - Cobra - משחק מוזיקלי מטורף עם חוקים ונטול חוקים של אלתור, ניצוח, התפרעויות, רוח חופשית והרפתקנית.  בארבי, תל אביב.

יום רביעי - 2.4 - מופע כפול נוסף - Electric Masada ו-Dreamers.

Electric Masada - הצד החשמלי של הפרוייקט היהודי שינוגן ביום שני בהיכל התרבות.

Dreamers - פרוייקט נוסף, יותר מלודי וידידותי למשתמש (באופן יחסי), השפעות מוזיקליות מגוונות.

תגובות

  • איזה כיף שאיאן בראון מגיע :)

    זאת ללא ספק הבשורה הכי משמחת מאלו שציינת. הגיע הזמן להופעה איכותית באמת אצלנו בארץ.

    גולול, 12-04-2008 04:12

  • YXniojMnAMEan

    eMkXze <a href="http://zbyjfmkkytiu.com/">zbyjfmkkytiu</a>, [url=http://tuwtpeiapayu.com/]tuwtpeiapayu[/url], [link=http://yebgihtwcmvp.com/]yebgihtwcmvp[/link], http://qalnwseeduff.com/

    hioiwfke, 30-12-2010 11:17