מגזין

זרועות התמנון מארץ עוץ

"אוזריק טנטקלס" נוחתים שוב בארץ, ולמי שבאמת אוהב מוסיקה, מובטחת חוויה מהסוג הדתי

מאת גיל מטוס. 26-03-2008

תגיות: גיל מטוס, רוק, פסיכדלי, פסיכדליה, חלל, ביקורת, אוזריק טנטקלס

זרועות התמנון מארץ עוץ

"אז אני יושב בפאב בניו ג'רסי, קורא כתבה חדשה על "אורב" ו-"פינק פלויד" כשלפתע, איזה היפי מבוגר מגיע, מתיישב ממש לידי ואומר לי: "חשבתי שאתם הצעירים לא אוהבים את הדברים האלה, אתה צריך לשמוע דברים נוספים. לפעמים אני יושב עם הבן שלי לעשן ואנחנו מאזינים ל'פינק פלויד', זה גורם לך לרצות לטפס על עצים ולהעיף עפיפונים, קרה לך פעם"? "כל הזמן", אמרתי. הבחור המשיך: "פגשתי פעם מישהי שלא הסכימה לשכב איתי עד שאלך איתה לאיזה מועדון לראות את הלהקה שהיא אוהבת. קראו להם 'אוזריקל טנטקלס' או משהו כזה והחברה האלה היו ממש מוזרים. אני לא זוכר אם זיינתי אותה אחרי ההופעה, אם לומר את האמת אני לא זוכר הרבה בכלל, אתה יכול להזמין אותי לבירה? אה, קראו להם 'אוזריק טנטקלס', הלהקה שאפילו ההיפים הכבדים חושבים שהיא הזויה".

בארבעה באפריל תגיע מאנגליה להקת "אוזריק טנטקלס" להופעה בישראל בפעם השלישית. הסיפור ההזוי שפתח את הטקסט הוא סיפור אמיתי של מעריץ אמריקאי, שמציג דרך אחת לשאול - מי הם "אוזריק טנטקלס" או בקיצור "אוזריקס"?. אם נכנס להגדרות מילוניות, נסתבך עם תיוגים כמו: ספייס רוק, פרוגרסיב, אמביינט, ג'אם, ג'אז רך והגדרות נוספות שרק יבלבלו אותנו. האסוציאציה הראשונה שיכולה להגדיר את "אוזריקס" היא טראנס, ולא סתם אלא טראנס חי, אותנטי, עם כלי נגינה אמיתיים מעבר למחשב וסינתיסייזר, שמושפע מהימים הטובים של "פינק פלויד" ומהאלבומים הפסיכדליים של "גונג" ודיויד אלן אי שם בתחילת שנות ה-70. למעשה, "אוזריקס" מנגנים רק מוסיקה אינסטרומנטלית, עליה הם מאלתרים בצורה משוחררת ופשוטה, נטולת מעצורים ויומרות.

ההרכב הוקם בלונדון ב-1983 ובתחילת הדרך הגיע למעריצים דרך משלוח קסטות של רייבים בדואר. נכון להיום ניתן למצוא ברזומה של "אוזריקס" למעלה מ-20 אלבומים. קשה לסווג אותם או לחלק לתקופות קריטיות, אך למי שמעוניין לטעום קצת מזרועות התמנון, כדאי לבדוק את: Jurassic Shift (1993) שנחשב למוצלח ביותר ול"אוזריק" שהגיע הכי גבוה במצעד הבריטי (מקום עשירי). כמו כן מומלץ מאוד לנסות את Erpland, Arborescence ו - Strangeitude.

גם האזנה רצינית ומעמיקה לחומרים של "אוזריקס" תגרום לאנשים רבים להרים גבה, ולעקם פרצוף בטענה שחלק גדול מהשירים פשוט משעממים, לא מצליחים להתרומם מספיק גבוה, ואף נשמעים כמו פסקול למשחק מחשב של קרבות אימתניים. חשוב לזכור שלמרות שהוציאה למעלה מ-20 אלבומים, "אוזריקס" היא לא ממש להקה שכדאי להאזין לה בבית, למעשה זו הדרך הקלה ביותר לפרוש לפני השיא.

יש אומרים שמי שלא ראה את ה"גרייטפול דד" בהופעה לעולם לא יבין את המעמד המיתי שניתן לה בארה"ב, ואת העובדה שג'רי גרסיה הוא סוג של אל אמריקאי. הדבר נכון גם לגבי ה"אוזריקס", להקה של הופעות ושל זיעה. עבדכם הנאמן הבין זאת רק לפני שנה וחצי כשהופיעו בבארבי בת"א. בהופעה הזו נגלו "אוזריקס" במלוא העוצמה, בג'אם סשן פסיכדלי וסוחף שחודר למוח וגורם לך לרצות להתפוצץ, לצאת החוצה ולהשתחרר מהגוף שאתה כלוא בו לעבר מה שאמנים רבים כינו הצד/המימד האחר. נשמע כמו קלישאה, אך כשמדובר באמת, גם משפט חסר תועלת כמו "אני אוהב אותך" ראוי להאמר בקול או להכתב באותיות קידוש לבנה.

במונחים ניטשאנים, הופעה של "אוזריקס" היא חוויה דיוניסית מלאה של התפרצות לא מודעת ולא רציונלית, ובסופה מתקבלת תחושת זיכוך, מעין חוויה דתית שקשה לתאר. בארבעה באפריל "אוזריקס" ינחתו פה, למי שפספס את ההזדמנויות הקודמות ולמי שנדר לראותם שוב. להופעה כזו אין צורך להתכונן. אין טקסטים שצריך ללמוד, ההיסטוריה של הלהקה או שמותיהם של הנגנים לא ממש חשובים, ואם לומר את האמת, גם לא חייבים לעשות שיעורי בית ולהפגין שליטה באלבומים שהוצגו קודם כדי להנות או להבין את מה שיקרה על הבמה. צריך רק לאהוב מוסיקה, בצורה התמימה ביותר, ולהגיע בלבוש נוח.

"אוזריק טנטקלס" יופיעו במועדון קומפורט 13 ת"א. את ההופעה יחממו שני הרכבים ישראלים: הרכב הדאב "שולמן" (Shulman) ולהקת "אודרדק".

ביום שני 31.3 בשעה 23:00 יערך ספיישל "אוזריקס" וספייס רוק בתוכנית "שאמאל".

תגובות

 • אכן הרכב שפשוט חובה לראות בהופעה.

  100% פסיכדליה טהורה ומענגת. צ'ארלי גרסיה?! :-)

  ברק, 27-03-2008 20:45

 • אכן...

  חחח, יש זמר ארגנטינאי מפורסם בשם צ'ארלי גרסייה ומשום מה אני תמיד מתבלבל בשמות... תודה

  גיל מטוס, 27-03-2008 21:47

 • אוזריק האגדיים

  גיל, אתה יותר מבולבל או יותר כותב בלי לחשוב?? אוזריק הם ה להקה לבית ולאוטו ולכל שעות היום פעם אמרתי לחבר שלי (היי אלעד) שאוזריק זה מה שפינק פלויד היו רוצים להיות נראה אותך שם אני מניחה אני מתרגשת ואתה עם שראוול...

  jimmy lee, 29-03-2008 13:55