מגזין

שבן שלום

גלית להב המירה את קבלת השבת בהופעה בידורית ומענגת של שלומי שבן ולהקתו.

מאת גלית להב. 17-03-2008

תגיות: שלומי שבן

שבן שלום

יום שישי בצהריים, המזג אויר בחוץ נעים ובכל זאת החליטו כמעט כל אנשי תל אביב להדחק לזאפה החמים. תאורה אדומה תיאטרלית על הבמה הצליחה לתת להמון תחושה אינטימית. את מופע החימום החלו לירון משולם (קסילופון, פסנתר ושירה) ושמרית נתיב (חליל צד) בשירים עבריים ולועזיים רכים ונעימים, עם נגיעה של Fiona Apple בצרידות ובסגנון. החימום נגמר עם גרסת כיסוי חמימה ל-Feeling Good של נינה סיימון.

שבן עולה לבמה, לבוש שחורים ומתיישב ליד הפסנתר. השיר הפותח את המופע: "עברנו לצפון" כבר הכניס את הקהל למצב הרוח המשועשע ששבן ביקש להשרות (כשביקש מהקהל להצטרף אליו בסוף השיר). לקול הקלידים של סיום השיר הראשון נכנסו חברי הלהקה והצטרפו לפסנתר שהתגלש לשיר הבא, "New Age Woman", המצוין. השירים הבאים הפגינו את הכישרון האדיר של שבן על הפסנתר, המילים והלחן. נראה כאילו עשן יוצא לו מהאצבעות כשהוא מנגן. בשיר "האזרח ה-1" נכנסו אפקטים חזקים של התאורה לכל הקונספט הדרמטי של השיר, שריתק את הקהל למקומו. שילובים של שירים משני הדיסקים של שבן הפגינו את יכולתו עוד מלפני שנים ליצור מוזיקה איכותית והומוריסטית כאחד. בשיר "דניאלה" עבר שבן לקדמת הבמה עם גיטרת-קלידים משעשעת. החולצה המכופתרת שלו מתחילה להיפתח שיר אחר שיר עד שבשלב הזה הוא נראה לפחות כמו כוכב רוק של שנות ה-70. שבן לא שוכח את הקהל ומשתף אותו בשיר "אני שוקעת" (תחזרו אחריי: שה-לה-לה-לה) וכולם משתתפים בשמחה. את השיר הציני "כולם אומרים" הוא חותם במנגינה קלאסית מהירה ומרשימה ואת "אריק" הוא מבצע בסגנון Hard-Core היסטרי ומסיים את המופע העיקרי. ההדרן הכיל חמישה שירים, שכללו שיר אוטוביוגרפי ציני, "החיים שלי טובים" ונסגר בשיר "אינטואיציה". הקהל נראה מדושן מהנאה ושבן, מרוצה מהיכולת שלו לשעשע את הקהל ולהדהים אותו כאחד חיבק את שאר חברי הלהקה שנעמדו בשורה והשתחוו בסוף המופע. סיום הולם להופעה המבדרת וההנאה הצרופה.

במשך כל ההופעה לא הפסיק שבן לבדר ולהדהים במוזיקה עשויה היטב והופעה תיאטרלית. אין ספק שמדובר פה בכישרון אדיר במספר תחומים מוזיקליים. הראיון ששבן נתן לי לפני כן באותו שבוע גרם לי להבין פרטים קטנים בשירים שנמנעתי מלהבין לפני כן. יצאתי מההופעה לאווירת סוף שבוע, מרוצה, שמחה וטובת לב.

תגובות