מגזין

אז מה שלומי?

שלומי שבן, האיש והכישרון, התארח אצל גלית להב באפרכסת וסגר לה את הפינה על יעלה

מאת גלית להב. 12-03-2008

תגיות: שלומי שבן

אז מה שלומי?

אני חושבת שמעולם עוד לא חזרה אל המפיקה הודעת טקסט מהירה כל כך, כמו הפעם שהיא שלחה לי SMS בו שאלה אם אני רוצה לראיין את שלומי שבן ועד שהיא קיבלה חזרה תשובה חיובית.

השנה הוענק לשבן פרס הישג על שם מרדכי זעירא, על חיבור האלבום "עיר" המהולל שגם הוא וגם קודמו מעבירים, כל אחד בצורתו, מוזיקה עשויה היטב וטקסטים שנונים.

את הפסנתר הוא גילה בגיל 6 ומכאן המסלול למוזיקה קלאסית נסלל בדטרמיניסטיות. בגיל 10 הוא החל לכתוב שירים למגירה. בגיל 18 עבר שבן ללונדון, והחל להופיע בהרכבים קלאסיים באירופה. הריחוק מהקליקה של המוזיקה הקלאסית הישראלית, המסלול שהטווה לו עד אז, בשילוב עם שמיעה מתמדת של מאיר אריאל הביאו לתפנית מוזיקלית. שירים כתובים החלו לבצבץ במגירותיו. את ההיכרות עם שיריו של אריאל מגדיר שבן כ-"רגע מכונן. פתאום הבנתי עד כמה מדויק אפשר להיות בפזמון ופזמון בעברית... מאיר אריאל בשבילי הוא סוג של דוגמא למופת לדיוק ולדמיון שאני מחפש כשאני כותב".

שבן, בן 32 השנה, הספיק להפיק רפרטואר מרשים של עבודות משותפות עם אמנים ידועים וטובים (רמי פורטיס, ערן צור, אסף אמדורסקי, שאיתו גם יצר את פסקול הסרט "האסונות של נינה", להקת בת שבע ועוד רבים), בנוסף על פסנתרנות בהרכבים קלאסיים כמו הפילהרמונית. את השיתוף עם האחרים הוא לא רואה כמצב של "תן וקח", אלא כהרכב מגובש שמטרתו היא ביטוי והצלחה אומנותית. לא מדובר בשיתוף פעולה כי זה מביא לבעייתיות. הוא יכול לצוץ אבל צריך לטפל בו. בעיקרון נוצרת הרמוניה שמכוונת למטרה אחת.

שני האלבומים יצאו בהפרש גדול יחסית (7 שנים) והחיים שלו, שהתמלאו ביניהם בניסיון חיים והתבגרות, הביאו לאלבום "עיר" בשלות שלא נראתה באלבומו הראשון (שזכה אף הוא להצלחה, קטף את תואר "תגלית השנה" במצעד גל"צ 2000, בו השיר "אריק" מתוכו זכה במקום הראשון במצעד השנתי של התחנה). את ההבדל בין שני האלבומים הוא מרגיש בעיקר בעשייה של הדברים ופחות בכתיבה. "המקום היחידי שבו אני מרגיש את ההבדל ואת הזמן הוא יותר בעשייה של הדברים ופחות בכתיבה. כשאני שר את השירים מהאלבום הראשון בהופעות אני לא מרגיש כלפיהם לא ניכור, לא  ציניות או איזושהי פטרונות. אם אני מקשיב לאיך שהאלבום הופק, היום הייתי עושה אותו אחרת לגמרי אבל זה גם הערך של תיעוד מוקלט, חלק מהרווח זה גם לתעד את הטעויות ואת חוסר והידע".

הבחורה העונה לשם "יעלה" מופיעה בשני האלבומים שלו, מה שאומר שהיא מלווה אותו כבר מעל ל-8 שנים בצורה מספיק אינטנסיבית כדיי ששמה יצוין באלבומיו. את נוכחותה באלבום השני מסביר שבן בכך שהיה בה משהו קצת ניו אייג'י, שהתאים לשיר NEW AGE WOMAN, שיר שכולל מחוות למאיר אריאל ובוב דילן. הופעתה של יעלה בא ממקום של כבוד לבחורה המיוחדת ומחווה של שבן לעצמו. הביטוי שלה ברפרטואר שלו מראה על קשר קרוב ממה שהוא באמת. אחרי שסגרתי את הפינה הזאת, עברתי לסגור את הפינה של ההופעה שלו במועדון הזאפה ביום שישי הקרוב. הכתבה עליה תגיע בהמשך.  

תגובות