מגזין

מקס ומוריץ

מקס רומאו הופיע אתמול בתל אביב, מצויד ברסטות עד המותניים, מבט ממוקד בעיניים וחיוך על הפנים הוא השכיח לשעתיים את הבלאגן שבחוץ.

מאת ניר אביבי. 06-03-2008

תגיות: Max Romeo

מקס ומוריץ

כששמעתי שמקס רומאו מגיע לישראל התרגשתי, בכל זאת לא כל יום מגיע לארץ אחד מאגדות הרוטס רגאיי היישר מג'מאייקה. מקס ידוע כראסטה אמיתי -אומרים שהוא טבעוני, שמנהל אורח חיים נכון, שומר על עצמו ועל גופו ומשתדל לדבוק באמונה הראסטפרית ולמלא את מצוות האל. העובדה שהבן אדם הזה נולד במקום שממנו יצאו כמה מגדולי הראסטות בעולם :בוב מארלי, בארנינג ספיר והרשימה עוד ארוכה (מחוז סאנט אן שבג'מאייקה) וגם הופיע ועבד עם לא מעט מאגדות אלו : THE SKATALITES,LEE SCRATCH PERRY ועוד מרגשת אותי והמפגש איתו בתחנה כשהגיע להתארח בקול הקמפוס אתמול היה מאוד מרגש.

מקס רומאו אולי לא מתוחכם בכתיבה שלו כמו בוב מארלי שהיה יכול לכוון בשיר אחד לכמה מישורים ולהכניס בשיר אהבה גם מסרים מרדניים, ובנוסף לשלב את החוויות האישיות שלו מהחיים וההשקפה שלו עליהם. הוא פחות מתוחכם מבחינתי, יותר ישיר וחצוף -רוד בוי. .המילים שלו הן לא שיא התחכום והוא גם לא מנגן על אף כלי בצורה מקצוענית. הוא זמר, עם רגש אדיר וקול מצוין שגם בגיל 64 וגרון וריאות שספגו הרבה עשן במהלך החיים נשמע נפלא וצלול.

הבארבי לבש מעטה רסטפארי- דגלים נישאו באוויר, כובעים נמכרו בכניסה וריח חריף של גנג'ה מילא את החלל במשך כל זמן ההופעה. הראסטות היו ברובם גברים מה שגרם לאכזבה גדולה- בכל זאת ידוע שבהופעות מסוג כזה יש בד"כ נוכחות של בנות המין היפה בחצאיות וחולצות רפויות שבשילוב עם תנועות אגן מהירות שזז בקצב האוף ביט גורם לחרמנות קלה שגורמת לך להיות באופן כללי יותר מבסוט. ההופעה החלה ב23:15 בחימום קל של הלהקה שמנתה 7 נגנים : דיאנה וויט על הבס, רודולף בנט על הקלידים, וינסטון רוז על התופים,ועוד חצוצרן, סקסופוניסט, זמרת רקע, ואשתו של מקס ואם שלושת ילדיו שדאגה שהאירוע יהיה מתועד וצילמה במשך כל ההופעה במצלמה הפרטית שלה. הכל התנהל בניצוחו של בלאק סטיל מנהיג הלהקה ,הגיטריסט וגם אחראי על חלק מקולות הרקע. אחרי כמה דקות של מתח מקס עלה לבמה והוא נראה טוב: הראסטות מגיעות כמעט עד הברכיים ,חציים אפורות, מבט ממוקד בעיניים, חיוך על הפנים והתחיל הקטע הראשון. הקטע הראשון היה ONE STEP FOREWARD TWO STEPS BACKWARD והאמת שאני לא זוכר בדיוק מה הלך שם- הייתי עדיין בהתרגשות מלראות את אחד מאבי הראסטות עומד על הבמה מולי ונותן הופעה חד פעמית פה בארץ הקודש. ההופעה נמשכה כמעט שעתיים ובין לבין שר מקס את השירים המפורסמים: I CHASE THE DEVIL,WAR INA BABYLON, A LITTLE TIME FOR JAH ועוד הרבה.

הקול של רומאו נשאר בדיוק כמו שהיה, מדויק , עמוק ומרגש . הקטעים נעשו בדומה לגרסות האולפן והאמת שזה היה גם מה שהפריע לי בהופעה: מקס נשאר מרוכז מאוד בביצוע השירים ופחות בקהל ,באווירה ולא ניסה להפיג את המתח שהיה באוויר, לא היה שום ניסיון לשבור את הקרח חוץ מכמה ניסיונות כושלים של בלאק סטיל שבאמת נראה שהוא נהנה במשך כל הערב וניסה לשלהב את הקהל עם קריאות כמו : JAH RASTAFARI , HELLO TEL AVIV ועוד בסגנון הזה. מקס נראה קצת שבא לעבוד ולהוסיף לזה את העובדה שבסיום המופע לא היה הדרן ומקס אפילו לא נפרד מהקהל לאחר השיר האחרון גרם לתחושת אכזבה מהראסטה. בכל זאת מקס הוא לא רק זמר טוב, הוא מסמל משהו, ובמיוחד פה שבבילון כל כך משפיעה ודומיננטית ,הפוליטיקאים מושחתים וישנה מלחמה מתחת לאף חשוב שאדם שמחשיב עצמו כמורד-וראסטה אמיתי בכל זאת יגיד משהו, איזו מילה , ינסה לעודד, לגרום לנו לחשוב, יתרום לשיפור המצב ויגיד משהו- הוא נראה קצת מנותק מאיתנו ויותר כמו בהקלטה באולפן. האמת שברגע שמקס ירד מהבמה כולנו היינו בטוחים שיחזור, יכול להיות שהרגיש לא טוב אבל עדיין קצת מאכזב. בחלק הזה אגב המסכות הראסטפריות של הקהל ירדו ושוב נראה הצד הקצת מכוער של הישראלים שכנראה בפנים אנחנו כולנו קצת ערסים והתחילו לצעוק קריאות שהזכירו לי מקהלת קופים בדרישה לא כל כך מבקשת ממקס שיחזור לתת הדרן. נכון שהעובדה שהירידה הפתאומית של מקס היתה פתאומית ומאכזבת , אבל בכל זאת, אפשר להתאכזב אבל לא מתאים לכעוס. יש הבדל בין הדברים וכנראה שגם בחלק מהראסטות בארץ אין כבוד למבוגר ,בכל זאת- הבן אדם בן 65 אז תנו כבוד.

לסיכום. למרות שהופיע בברבי(שאת המקום עצמו אני לא מחבב יותר מדי) ולמרות שקצת אכזב בין השורות,המפגש עם מקס רומאו העלה בי תחושות געגוע לראסטה הגדול מכולם :בוב נסטה מארלי ולקראת סיום ההופעה עלתה בי תחושת עצב קלה שכמעט גרמה לי להזיל דמעה כשחשבתי כמה נפלא היה יכול להיות לראות את בוב רוקד על הבמה לו היה מגיע לגיל כזה ורוקד כמו פעם. אבל מקס, מקס בסופו של דבר הביא איתו לציון ויברציות קלות של שפיות ראסטפרית, העלה קצת את המוראל וגרם לשכוח לכמעט שעתיים שאנחנו בארץ ,עמוק עמוק בתוך בבילון.

תגובות

 • כתבה לפנים!

  מיכל, 07-03-2008 04:28

 • אין לך מושג, כתבה גרועה מאוד.

  כתיבה על הפנים, הייתי אחת ההופעות הכי גדולות בארץ אולי אי פעם, אתה מדבר בלילי אוויר על כל הדיבורי ראסטה, הבנאדם בא ונתן הופעה לא יאומנת ועוד בגיל כזה, אתה אולי שליש מהגיל שלו ולא נראה לי שתחזיק רבע הופעה. בקיצור בלבולי שכל לגמרי.... היה ענק!

  ריאליטי, 07-03-2008 18:35

 • הבהרה לריאלטי ובכלל

  ייתכן והובן מהכתבה שסבלתי אבל ממש לא כך-אכן היה נפלא אבל אין מה לעשות היו דברים שהפריעו. ייתכן מאוד ולפעמים על הנשמה להשתחרר ופשוט לרקוד- DANCE TO THE MUSIC,DANCE. אבל ברטרוספקטיבה חשוב לציין גם את הדברים המבעסים. אל נא תכעס ידידי, מקס על הכיפאק והכל נאמר ברוח טובה וידידותית!

  שפם, 07-03-2008 21:02