מגזין

נקמה אקוסטית

האלבום 'מטבח אקוסטי' של נקמת הטרקטור משנת 96' שב אל הבמה.

מאת אייל דסקל. 06-03-2008

תגיות: נקמת הטרקטו

נקמה אקוסטית

נקמת הטרקטור היא אחת מהלהקות הישראליות שנשארו נאמנות לעצמן גם אחרי שחדרו שלא בכוונת תחילה את חומת הפלייליסט עם 'משחק של דמעות'. המוסיקאי, נגן הבס והזמר אבי בללי אהב מגיל צעיר מוסיקה אמנותית ומתקדמת. פופ מסחרי אף פעם לא ממש עניין אותו, וגם להיות כוכב לא נראה לו מטרה רצינית בחיים. לא ממש ישנה לו אם איזה עיתונאי יאיית את השם שלו עם שלושה ל' (בלללי) כפי שהעיד סדרת הטלוויזיה 'סוף עונת התפוזים'.

ב1994 הופיעה נקמת הטרקטור לראשונה במופע אקוסטי (במועדון "ברקה" ביפו), אך רוב השנה הייתה מעוטת פעילות משותפת, עם פעילויות סולו של חברי הלהקה. בין השאר, בללי הלחין פסקול להצגה "יתומים" ב"הבימה" ועיבד והפיק מוסיקלית את אלבומה של טל גורדון טל גורדון,  גרין הפיק את הסימן על הגב של להקת אוליב והצטרף ללהקת דוראלקס סדלקס ולייבוביץ' הצטרף ללהקת הבלוז סנהדרין. באוקטובר, כשמקוב הודיע על פרישתו מהלהקה, נראה כאילו נקמת הטרקטור הגיעה לסוף דרכה, אך לא כך היה. ללהקה הצטרף מתופף חדש, בן 17, אביב ברק (שכיום מנגן עם אביב גדג')והלהקה חזרה להופעות והחלה לעבוד על שירים חדשים, כשהיא מאפשרת לכל אחד מהחברים להמשיך גם בפעילויותיו העצמאיות.ב1995 יצא האלבום ארונות מטבח בהפקת הלהקה. רוב קטעי הרוק היותר מכוסחים הולחנו על ידי כל חברי הלהקה, אך הבולטים היו השקטים יחסית, אותם כתב והלחין בללי, ביניהם "דברי אלי", "העתיד" ו"אופניים וספר". הלהקה גם הקליטה שיר שנהגה לבצע בהופעותיה: "Memories" של אדמה ואש.

ב-1996 הופיעה הלהקה בעיקר במופע האקוסטי. היא גם הוציאה אלבום הופעה אקוסטי ברובו בשם מטבח אקוסטי, ובו מיטב להיטיה ("משחק של דמעות", "עפיפונים", "היא", "אדון הסליחות", "שקט", "דברי אלי", "העתיד" ועוד) וגם קטעים חדשים: "הפרי על העץ" ו"למה לכלוא את עצמנו". רב השירים הוקלטו בהופעה בפני קהל באולפן "נויז" בתל אביב. מנהל האולפן, ישי אמיר, שהוא גם מנהיג להקת אוליב, הקים חברת תקליטים עצמאית, "אל.איי.4", ונקמת הטרקטור הייתה אחת ההחתמות הראשונות שלו.

כעת, יותר מעשור אחרי יציאת האלבום, הם שבים אל הבמה עם המופע האקוסטי שייערך במועדון הזאפה ברמת החייל ביום שישי הקרוב (7.3).

תגובות