מגזין

מה הרסטה?

האלבום War In A Babylon של Max Romeo נתן לברק חיון להבין משהו על מלחמות השבטים המיותרות שסביבנו.

מאת ברק הלר חיון. 28-02-2008

תגיות: אלבומים, Max Romeo

מה הרסטה?

השנה היא שנת 2007. . בעוד כמה ימים  מגיע בחור מזדקן אך מלא אנרגיה להופעות במועדון הבארבי שבדרום תל אביב.

לבחור קוראים מקס רומאו והשנה ימלאו לו שישים וארבעה אביבים. עוד שנה לפנסיה?

מקס רומאו הוא אמן רגאי שנולד בשנת 1944 בעיר בשם עכו(כן!)  שבמחוז סיינט אן בו נולדו גם בחור הנודע בשם בוב מארלי ומתפלסף ידוע, מרקוס גרווי.

רגאי היא המוזיקה של הרסטות מג'מייקה. יותר נכון; רסטה היא דת ורגאי היא המוזיקה שאנשי הדת הזו אימצו אליהם. אני גם מחשיב עצמי כרסטה. יש רסטות שמסדרים את שיערם במה שנקרא באנגלית dreadlocks ובעברית, רסטות.

מקס רומאו נולד בשם מקסוול ליוינגסטון סמית והמקסוול קוצר ובגלל שרוב שיריו בתקופה הראשונה שלו עסקו באהבה הוא קיבל את הכינוי רומאו.  הוא זכה בתחרות כישרונות בגיל 18 ועבר לבירת ג'מייקה, קינגסטון. כדי להיות גדולים צריך לגור בעיר הגדולה מסתבר, תספרו את זה לדוד פרץ.

אז אני יכול להטריח אתכם עם ההיסטוריה הארוכה שלו מאז שזכה בתחרות הכישרונות. אבל אני לא הולך לעשות את זה. אזכיר בכמה מילים שאת להקתו הראשונה ה Emotions הוא עזב ואחר כך חזר אליה. שהייתה לו להקה בשם hippy boys שבה הבסיסט והמתופף היו אחים, למשפחת barrett, שאת חטיבת הקצב שלהם שמעתם אלפי פעמים בשירים של bob Marley כשהם חלק מלהקת הליווי המפורסמת ביותר ברגאי, the wailers. אני יכול לספר לכם  שלי סקראץ פרי הפיק  למקס רומאו את אחד האלבומים המפורסמים, מצליחים וממש מוצלחים ברגאי, war ina Babylon. מתישהו בעיקר בגלל תמיכתו המוצהרת לPNP, מפלגת השמאל הג'מייקנית הוא נאלץ לחתוך לניו יורק. שם הספיק לעשות קולות לרולינג סטונס(כבוד!) ולכתוב ולהופיע במחזמר שנקרא, רגאי. שמתישהו אחר כך כשעלתה PNP  לשלטון רומאו חזר לג'מייקה, ומאז הוא לא מפסיק להסתובב בעולם ולהוציא אלבומים.

אבל כל אלו פרטים יבשים חברים וחברות. אני יודע איפה אתם שמעתם את מקס רומאו שר.

באלבום המיתולוגי war ina Babylon ישנו שיר מוצלח שנקרא I chase the devil. בשנת 1992 סימפלו הפרודיג'י את הקולות של רומאו מתוך השיר הזה ושילבו אותם בלהיט הכי גדול שלהם out of space. רומאו הוא זה ששר "I'm gonna send you to outer space...to find another place" ואם אתם חיים כאן בכדור הארץ  אז שמעתם את זה כמה וכמה פעמים בחייכם. אז ככה נשמע מקס רומאו.

ומה אני זוכר מרומאו? אני זוכר יום ראשון ביער אי שם בצ'כיה. בתוך אוהל קרקס מנגן תקליטן מהסאונדסיסטם desert storm קלאסיקות רגאי ודאב. פתאום אחרי יומיים של טקנו מהיר וקשה ושמש בוערת אוהל הקרקס מספק לנו צל ומוזיקה אחרת. עם מילים ומשמעות. וקיבוץ הגלויות מסביבנו והשיר war ina Babylon על המלחמות הטיפשיות של השבטים ה"שונים" בעולם מעיפות אותי למעלה, ונותנות לי להבין כמה מיותר כל האיכס הזה של שינאה.

הניחוש שלי הוא שמקס רומאו לא ירד מהבמה עם הופעה שתארך פחות משעתיים. שהמנטרות הראסטפריות של אהבה אחת, שלום ואחווה יעלו לכם חיוך על הפנים, כזה שלא ירד לכם שבוע. ושתזוזו מצד לצד לקצב המשגע של הרגאי.

ותהיה חטיבת כלי נשיפה ובאסיסטית מהמפורסמות (והיחידות) של הרגאי. והמקום יהיה מפוצץ ונקווה שכמו בהופעות קודמות מסוג זה יוסיפו עוד כמה רמקולים, במיוחד כדי שלא נפספס אפילו חתיכה קטנה של צליל באס.

לא להחמיץ.

תגובות

  • אחלה כתבה אבל השנה היא 2008...סטלה....

    מקס רומאו גדול!!!

    דודו, 03-03-2008 23:40

  • השנה היא

    תלוי איך אתה סופר..

    ברק 23, 05-03-2008 05:21