מגזין

אללה אויסטר

רוני נגרי חטפה הלם תרבות במופע המחול "אויסטר" של ענבל פינטו ואבשלום פולק

מאת רוני נגרי. 17-02-2008
אללה אויסטר

יש הרבה מילים שאפשר להגיד על יצירת המחול "אויסטר" של ענבל פינטו ואבשלום פולק. המילים "סוריאליסטי", "פנטסטי" ו"גרוטסקי" ייטיבו לתאר את אשר התרחש באותה שעה של מחול מודרני משולב עם תיאטרליות קרקסית. מצד שני, גם המילים "מוזר" ו"הזוי" יכולות להיאמר באותה נשימה בדיוק.

אז מה בעצם ראיתי? זהו, שגם אני לא בטוחה. מדובר בהופעה מרהיבת -עין המשלבת מוזיקה בגוונים הודיים,יפניים, צרפתיים ועוד. על הבמה רקדו- הציגו כל מיני דמויות מופרכות וקסומות: זקן מדובלל שיער, זמרים כישרוניים ובובות נוגות- הכול במעין מארג של קרקס אנושי מרתק. הסאונד היה קסום: מוזיקה מסרטים ישנים של פעם, האיפור והתלבושות נראו כמו משהו שלקוח מהפקה תקופתית מפוארת במיוחד... הרבה קסם ומסתורין.

לאורך כל השעה התלושה הזו, הרגשתי כאילו אני צופה בתיאטרון-אבסורד, במה שמכילה את כל חלכאי ונדכאי החברה; דמויות מגוחכות ועלובות שצוחקות על עצמן ולמעשה גם קצת עלינו : "זו החברה האנושית במערומיה, מוזרה ובעלת- מומים". צחקוקים קלים עלו מהקהל כשרקדנית עם כסא דבוק לעכוזה התרוצצה על הבמה, אך אני בהיתי בשתיקה.

המופע מציג למעשה התרחשות בתיאטרון רחוב ולכן מתכתבת עם סגנון הוודויל- תיאטרון עממי של פעם שהציג  קטעי להטוטנות  וקסמים,  קומדיה חזותית ונגנים. יש כמה דמויות קבועות אך הרוב מתחלפות ומציגות קטעי ריקוד ופנטומימה, זמרה ומשחק. הרגע שהכי אהבתי היה כאשר עלתה לרקוד על במה קטנה, רקדנית סמוקת לחיים עם יד אחת מפלסטיק ארוכה במיוחד, משתתפת נוספת בפריק-שואו שהוצג.

נתקפתי בדז'ה וו מימי כתלמידה במגמת קולנוע: נזכרתי בסרטו של לואיס בוניואל "כלב אנדלוסי", סרט סוריאליסטי קצרצר מורכב מסצנות לא קשורות שהתאגדו להן יחדיו, תחת קורת הגג של הקולנוע הצרפתי של שנות העשרים. המופע עצמו היה יפה ומושך אך התחושה הייתה יותר של מיצג אמנותי מאשר הופעה אמיתית, עם התחלה אמצע וסוף.

קראו לי שמרנית, הטיחו בי אמירות נוקבות כגון "קיבעון תרבותי ילדותי" -אני את האמנות שלי מעדיפה לצרוך באופן מובנה וסדיר. "אויסטר" גורם לך לפלוט בהשתאות משפט כמו "וואו, מה זה היה?", אך אחרי כמה דק' של שתיקה תרבותית מהסובבים אותך, אתה מוצא את עצמך שואל שוב בשקט "לא באמת... מה זה היה?"

 התמונות לקוחות מעמודי הפליקר magda.indigo ושל stevedb123

תגובות

  • אחלה כתבה אבל

    כשמזכירים את 'כלב אנדלוסי' יש מקום לדבר גם על סלבאדור דאלי.. בכל זאת, הוא היה שותף בכתיבה.. http://www.imdb.com/title/tt0020530/

    שינברגר, 18-02-2008 11:56