מגזין

הנה עוד ערב אבוד

אי אפשר לסמוך על הכתבים שלנו. גם ברק חיון יצא לערב של קני לרקין ושתה יותר מדי. לפחות הוא חזר עם הארות על הקשר בין מוזיקה אלקטרונית ופאנק

מאת ברק הלר חיון. 13-02-2008
הנה עוד ערב אבוד

השנה היא 1977. באנגליה מתפשטת אופנה שכובשת בנועזותה את כל העולם. הפאנק מערב אידיאולוגיה אנרכיסטית שיער קופצני וריקוד קופצני לא פחות. המוזיקה מהירה ובסיסית. שלושה אקורדים מספיקים לכולם.

השנה היא 1988. באנגליה חוזרים כמה אנגלים ביניהם ג'וני המהלך ופול אוקנפלד מחופשה באיביזה. בחופשה הזו הם גילו סוד גדול. סוד ששוב סחף את אנגליה לאופנה חדשה. האסיד האוס שהפך לרייב עירב אידיאולוגיה היפית של נהנתנות סמים ואהבת חינם. הלבוש היה זוהר פסיכדלי ודי מגוחך. כמה צלילים בסיסיים שחוזרים על עצמם ומכת תוף משוכפלת הספיקה לכולם.

השנה היא 1997. לאט ובהדרגה אני מחליף את מוזיקת הגיטרות במוזיקת מכונות. כבר חושב שגם לרעש הזה יש נשמה.

השנה היא 2008 וזהו עוד ערב שישי. ערב שבו נצא לבלות. ליהנות. זו אמורה להיות ביקורת על הסט של קני לרקין אבל הכול התחיל עוד קודם.

מתחילים את הערב במבואות רמת גן. אי שם ליד בורסת היהלומים יש חניה חופשית. אנחנו עוברים בדרכנו חבורות של פאנקיסטים לבושים היטב. כל סיכה במקום. כל שערה עומדת דום. בחוץ עומדים ושותים ובפנים בבנין שנראה שהפסיקו לבנות אותו מתישהו לפני התכנון המקורי ישנם קרשים, בורות וקופה מאולתרת. בפנים ישנם כמה אנשים והבר והמוזיקה מתחילים להתארגן. ברקע להתארגנות משמיעים את ספלטורה. להקת מטאל שמושפעת מפאנק. הרבה זמן וכיוונים עוברים ולהקת square brats  מתחילה בהופעתה. היא לא עולה לבמה כי אין במה. כל הפנקיסטים זורמים פנימה. הסאונד לא מצטיין אבל הרעש מהנה.

אני גומע מבקבוק הטקילה ומתבונן ותוהה. כל הפנקיסטים האלו הם מורדים גדולים. אבל גם בחברה הזאת יש חוקים ודרך התנהגות ברורה וצפויה. אז זה שונה או אותו דבר?

לחברתי היקרה נמאס מהמקום ואנחנו יוצאים להקפיץ אותה לחברה שנפגוש בהמשך. ואוספים עוד חבר. וחוזרים לרמת גן. הטקילה נגמרה ואני עובר לבירה. לא רעיון חכם כפי שתיווכחו בהמשך. מיד עולה על הבמה להקת מטען. הסאונד נשמע הרבה יותר טוב. המתופף שהוא חבר נשמע מצוין. הבנות ששרות בלהקה צורחות. אני מתחיל להשתכר. כשמטען מסיימים את הפאנק הסוחף שלהם מושמעת מוזיקת ג'אנגל מהרמקולים. גם בארץ הפנקיסטים למדו לאכול מוזיקה כזו. גם לה יש נשמה?

כהוכחה לכל המחשבות האלה עולים לנגן סדילה שהם דיג'י מש על הביט ואם.סי קלין ואם.סי קוראה על הראפ. הפנקיסטים אוהבים את זה נורא ורוקדים ומשתגעים. אני מקבל עוד בירה לידי ומבין שזה יכול להסתיים רע מאוד. הflow  שלהם יושב דה-לוקס. העברית במבטא רוסי או פשוט רוסית נשמעים מצוין. הלהיט שכולם צורחים מכריז ש"זה כיף כשמת המנאייק". אני חושב מה חושב שוטר סמוי שנמצא במקרה בהופעה.

אחר כך אנחנו זזים למועדון ברזילי. מטרת הביקורת המקורית.

אבל אני מתנצל. יצאתי דביל. כמו מישהי אחרת לפני שתיתי יותר מדי. את הערב הזה שמאוד נהניתי בו אני זוכר בכמה צילומים וקטעי וידאו קצרים שאצלי בראש. הגענו וטוביה/טובי היה על העמדה. ניגן רך ומענג. המועדון מלא לעייפה בצעירים ובצעירים פחות מהרגיל. עוד משקה מיותר והכול מתעמעם. קני לרקין. מפאקין דטרויט עלה לנגן אחר כך. והוא ניגן בעיקר האוס וטכנו. מהסוג הדטרויטי. חברה שלי טוענת שרקדתי בתנועות שיכורות מינימליסטיות ונראיתי נהנה. בחלק מהזמן. דונה סאמר בטראק "I feel love" הושמעה. הטראק שסימן את המעבר מהדיסקו להאוס. רקדתי חלק מהזמן, נשענתי על הקיר חלק מהזמן וישבתי על ספות חלק מהזמן. המון חברים ישנים צצו להם ברחבי המועדון. ואז וזה לפי הסיפורים יצאנו ללוות חברים. ואז שמענו מבחוץ את "French kiss" וחזרנו מהר מהר פנימה.

אחרי כשעתיים וחצי ירד מר לרקין שהוא מהדור השני של הטכנו, הבן הרוחני של השילוש הקדוש של הטכנו הדטרויטי סאנדרס-מיי-אטקינס ואנחנו חתכנו הביתה. חברה שלי הייתה צריכה לעזור לי ללכת.

תגובות

  • לדעתי

    הם שמים שם משהו במשקאות! למרות שלרוב אינני מתנגדת לתוספים אבל במקרים כאלה זה יכול להזיק :)

    המישהי האחרת, 13-02-2008 23:35