מגזין

booya booya

יש התרגשות באוויר מההופעה הקרובה של ה"בלקן ביט בוקס" כאילו הרכב גדול הגיע מחו"ל. ליאור שיינברגר מכין את נעלי הריקודים והאוזו

מאת ליאור שיינברגר. 11-02-2008

תגיות: Balkan Beat Box

booya booya

"אחי, זה מגניב לגמרי !" יריתי לעברו של חבר טוב שהשמיע לי את הדיסק הכי ממכר ששמעתי מזה הרבה זמן."מי אלה ?" שאלתי אותו."בלקן ביט בוקס" הוא ענה."בלקן מי ?".."ההרכב של תומר יוסף" הוא ענה."אהה מגניב..רגע, תומר יוסף.. זה לא ההוא מפלטפוס ?""כן, נו.. אותו אחד""ליגה !" צהלתי בשמחה ונתתי ל-HERMETICO של ה-BBB להעיף אותי גבוה עם הצלילים.ככה נחשפתי אליהם. כרגיל, מאוחר מידי.עבור ייקה שונא איחורים שכמוני מדובר בלא פחות מטרגדיה, אבל לשמחתי הרבה היכולת לשרוץ לא מעט שעות בתחנת רדיו מספקת פיצוי הולם לחבר'ה שרוצים להעשיר את עולמם המוסיקאלי (למורת רוחם של מנהלי השידורים שבמקרה הטוב ייפלטו משהו כמו :"שוב פעם אתה יא שיינברגר ?" או במקרה הרע :" לך מכאן !").אין אפס, אני עקשן. ולפעמים - העקשנות משתלמת.

את NU MED הדיסק האחרון של הבלקן ביט בוקס רכשתי במהירות שיא וככל שהעמקתי להאזין לו כך גדלה ההתלהבות שלי מהחבר'ה המוכשרים האלה, שמצליחים באמת ובתמים לפרוץ מעבר לגבולות הקצב ולקחת את המאזין לטיול מסביב לגלובוס בתוך קרון צועני אמפיבי שלא עוצר לשנייה. נברתי בתקליטייה העמוסה ומצאתי את הדיסק הראשון שלהם: Balkan beat box גם הוא, מלא בכל טוב שעושה באמת שמח באוזן.. נסו את 'SUNDAY ARAK' כדי להבין מאיפה הצלילים האלה מגיעים, סביר להניח שתאבדו את דרכם תוך שנייה וחצי כשחיוך מלא אדי אלכוהול מרוח על פרצופכם. המוסיקה של הבלקן ביט בוקס כיפית. אי אפשר להתווכח עם העובדה הזו, והחברה האלה, שרואים עליהם שהם מכווני מטרה - לא מתכוונים לאפשר לשום אופציה אחרת זכות קיום. אז מי הם ה-BBB - BALKAN BEAT BOX -או איך שלא תבחרו לקרוא להם?התשובה קצת מורכבת: קחו מוסיקאים מוכשרים כמו אורי קפלן ותמיר מוסקט (ששיתף פעולה עם גוגול בורדלו המגניבים לא פחות), תוסיפו להם פצצת אנרגיה העונה לשם תומר יוסף, חברו אותם לאיתמר זיגלר, דיינה ליאון (לפחות בהופעות בארה"ב),  אייל תלמודי, פיטר הס, אורי כינרות, בן הנדלר וג'רמייה לוקווד. עכשיו נסו לדמיין את כמות הכלים שמסתובבים על הבמה החל מכינורות, טרומבון, סקסופונים, תופים, בס ואלוהים יודע מה עוד. התערובת הזו, פחות או יותר, יוצרת את ההרכב המגניב הזה שלא מהסס גם לארח על הבמה אמנים מקומיים מאותו יעד בו הם מופיעים."קצב להמונים" יכולה להיות אחלה סיסמא עבורם, אבל בינתיים הם מסתפקים בקריאות תרנגולים, שירה בערבית, אנגלית, עברית, היבריש (השילוב הנדיר בין עברית ואנגלית) נגינה על כלים אוריינטליים וקצב שיכול להוציא את המתים מקברם ולגרום להם לפתוח במחולות כמו היו להקת בת שבע.פתחתי עיתונים, קראתי מדריכים, נברתי ונברתי וכלום. נאדה. שום הופעה בארץ לא נראתה בעתיד הצפוי לעין. נכנסתי ל-youtube  (בכל זאת, סביר להניח שהרכב כל כך מצליח בחו"ל ינדב סרטון או שניים), להפתעתי דווקא מצאתי לא מעט קטעים שצילמו מעריצים ברי מזל שיצא להם להיכנס להופעה כזו או אחרת של ה-BBB. אני דיי בטוח שדברים שרואים משם, לא רואים מכאן. אבל משם, או לפחות על צג המחשב שלי, הדברים נראים מצוין.  ממה שהעין הצליחה לקלוט מדובר בהופעה שמזכירה פחות או יותר קרקס מוסיקאלי מטורף שאי אפשר לעצור. דמיינו שאתם נכנסים לחפל'ה צוענית, נהנים עד תום אך במקום לצאת מהמקום אתם פוסעים בטעות לחפל'ה בדוואית, משם לתימנית, בולגרית, ספרדית וכו' וכו' וכו' - אין לזה סוף - כאמור, הגבולות נפרצים והטיול רק מתחיל. באותה שנייה ידעתי בוודאות, אין שום סיכוי שאפספס הופעה שלהם כאן.כששמועה על הופעה קרבה וחד פעמית של בלקן ביט בוקס התגלתה כעובדה אמיתית לפני כמה חודשים, נעלתי את הלו"ז שלי.  יתהפך העולם, הייקה שבי לא ייסלח לי אם אפספס הופעה שלהם -  אתם יודעים מה אומרים: "אלוהים סולח, ייקים מקטרים !".

BALKAN BEAT BOX בהופעה חד פעמית, מוצ"ש ה-16.02 בהאנגר 11 נמל ת"א בשעה 21:30 (אורחים: ברי סחרוף, צדיק זכריה, DJ  ירין לידור).

לאתר הרשמי של הבלקניםלעמוד המייספייס של הבלקנים.

תגובות

  • עוד פעם אתה שינברגר?

    אז נכון, אתה לפעמים ניג'ס, אבל אתה כותב אחלה!! תמשיך!!!

    מנהל שידורים מזדמן, 14-02-2008 00:19

  • כתבה יפה הם באמת מדהימים הייתי בהופעה תומר יוסף פרפומר מעולה

    כוכי , 16-02-2008 18:56