מגזין

איפה אתם???

סער גמזו הלך אתמול להופעה של פונץ' , הוא גילה את המרתף כמעט ריק מאדם ויצא בקריאה נרגשת לאומה

מאת סער גמזו. 10-02-2008

תגיות: פונץ'

איפה אתם???

את האמת? לא ממש תכננתי לכתוב על ההופעה הזו. ואולי כל הטור הזה בכלל לא נוגע להופעה הזו. הוא יותר נוגע לצד השני של הבמה - הקהל. או יותר נכון, היעדר הקהל.

פונץ' קיימים כבר כמה שנים טובות, הוציאו ארבעה אלבומים כשלפחות אחד מהם (דנה ראתה עב"מ) נחשב מבחינתי לאלבום מופת, כבשו את מצעדי הפזמונים עם עדינה, נתנו לעידן יניב את "ונדמה שישוב", החליפו נגנים והתגבשו להיות הפונץ' של היום.

אתמול בערב היה הכל מוכן וחיכה להופעה. הכל חוץ מדבר אחד - הקהל. 3 דקות למועד המתוכנן של ההופעה הכניסה ללבונטין הייתה ריקה. גם בפנים היה קר וריק. ליד הבר ובשולחנות מסביב ישבו בערך 8 אנשים וזה כולל את צוות המקום. אחרי שהחלה מכירת הכרטיסים וניתן היה לרדת למרתף ההופעות גילינו תמונה עצובה. טום ווייטס שר בגרון צרוב ובווליום של ספריה עירונית, החלל חשוך, ריק וקר. לא נראה כאילו בעוד כמה דקות צפויה אחת הלהקות הותיקות בארץ לעלות על הבמה ולנגן.

טוב, אולי הם עוד יבואו. איחור אופנתי, אתם יודעים, שבת בערב, הופעה מוקדמת וכאלה. כשיוסי בבליקי והלהקה עולים על הבמה אני מבין שזה כנראה לא יקרה. המקום לא קרוב להתמלא. טפטופים של קהל כינסו משהו כמו 30-40 איש במרתף של לבונטין וזהו. איפה כולם? למה אין קהל? הרי לא מדובר בהופעה של להקה צעירה ולא מוכרת, החומרים שלהם נגישים לחלוטין ומייצגים בדרך נהדרת את ישראל של כאן ועכשיו ויותר מהכל - לא צריך 60,000 איש כדי למלא את המקום. התכולה האנושית (הרשמית לפחות) של המקום היא קצת פחות ממאתיים איש ואישה. אז איפה הם? חבל.

אולי המבול של אמנים מחו"ל הורידו את הערך של הופעות קטנות של אמנים מקומיים? אחרי שמות כמו ווטרס, רזנור ובאדו הקהל הישראלי רוצה שואו. מיוזיק אקסטרווגנאזה. אם זה ככה אז מצבנו קשה. במונחים כלכליים נטישה של התוצרת המקומית והתבססות על יבוא בלבד משמעותה קריסה טוטאלית של השוק. אם ככה אז שווה יהיה לעצור את מבול האומנים שבאים להתניע אצלנו את תהליך השלום ב-300 שקל לראש. יש פה כשרונות ותוצרים מוזיקליים מרגשים ואיכותיים בקנה מידה בינלאומי שמופיעים כמעט בחינם ולפעמים גם בחינם. חבל.

יש בארץ סצינה מוזיקלית עשירה ומרתקת שחבל לפספס בשם הקוסמופוליטיות. הרי אחרת אי אפשר להסביר את מבול מועדוני ההופעות ובתי הקפה שמארחים מוזיקאים להופעות על בסיס יומי. יש בעיר הזו היצע מוזיקלי ותרבותי שלא מבייש את מעמדנו (ניסיתי שזה לא ישמע ציני, באמת שניסיתי) ואנחנו מסובבים את הראש לצד השני. יכול להיות שדווקא הריבוי של מועדוני ההופעות מצמצם את הקהל בכל אחת מההופעות הללו? לדעתי זה קצת מוזר כי ההיצע הרחב נותן לקהל יותר אפשרויות בחירה בין סגנונות, שעות, מיקום ואופי. עכשיו גם חובבי הקליפסו והחברה המשובצים של הסקא יכולים למצוא את כוס התה שלהם. הייתי מצפה לכמות גדולה יותר של קהל שצמא לקבל את מנת התרבות שלו במחירים מגוחכים מגיע בהמוניו לשמוע את התוצרת המוזיקלית המקומית. חבל.

ואולי אלה האינטרנט והטלוויזיה שאשמים? למה לצאת בקור אם אפשר להוריד מהרשת? למה לזוז מהספה וללכת להופעה אם מגיעים לסלון שלי חבר'ה ישראלים עתירי הורמונים ורעבי פרסום שהוגלו מרצון לאיים הקאריביים בתכנית עלק מציאות מועתקת? התשובה לשאלות האלה פשוטה מאד. הופעה חיה זה לא משהו שאפשר להעביר החוצה. זה לא סינטטי. זה הדבר האמיתי. ואם תשבו בבית פשוט לא תכירו את זה. אם לא תכירו את זה אין שום סיכוי שתאהבו את זה. וחבל.

אתמול למשל הפסדתם את פונץ' בהופעה מעולה. יוסי בבליקי נתן הופעה טוטאלית כהרגלו ולא הציקה לו לרגע כמות האנשים בקהל. כולו נרגש/ מבויש/ אנרגטי להפליא הוא מגיש לקהל בשיא המרץ והחיות את הסיפור של פונץ' לאורך השנים ודרך השירים. בלי פוזה, בלי מניירות, יש שיאמרו מעט פרובינציאלי אבל הכי אמיתי שיש. יחד איתו אלי שאולי שמדהים בכל הופעה מחדש עם הערך המוסף והמחדש שהוא מלביש על תפקידי הגיטרה שלו. תאווה לאוזניים. כל שאר החברים בלהקה נפלאים גם הם אבל המילים באמת עקרות. חובה להגיע ולראות בעצמכם. למען המוזיקה הישראלית, למען האמנים הנפלאים האלה, למען הנפש.

למען עצמכם.

תגובות

  • צודק !

    כאחד משלושים האנשים שהגיעו, אני יכול להזדהות עם כל מילה ומילה שכתובה כאן. הייתה הופעה מצויינת ומרגשת, שבוצעה למעננו, הקהל. הופעה אין בדיסק, את האיש\אנשים שמאחורי המילים והמוסיקה. המחירים אכן מגוחכים, ההופעה נגישה, חוק העישון עושה את שלו (לפרקים), אז למה לא? יום יבוא וכל זה יכול להיות שלנו... או שלא. סחטיין גמזו.

    ליריקס, 10-02-2008 22:08

  • בואו בהמוניכם!

    מצטרף לדבריך גמזו ולדבריו של הטוקביקסט הראשון. עיקבו אחרי לוח ההופעות החודשי של הלבונטין. אני בטוח שתוכלו למצוא בו הופעה אחת של פונץ', סמנו לכם ביומן ובואו בהמוניכם. נ.ב עם זאת אסור לשכוח את ההשקה החגיגית שזכה לה 'פינוקיו' (אלבום האחרון) בתאטרון תמונע - שלושה ימים של חגיגה, כשביום האחרון המקום היה מלא מפה לפה במאות אנשים. נקווה לעוד ערבים כאלו.

    עוד אחד מה-30, 10-02-2008 23:55