מגזין

ברוכים הבאים לממלכת באדו

באדו היא פרפורמרית מעולה. היא יודעת מה היא עושה והיא עושה את זה טוב. לעתים טוב מדי.

מאת חן ינוביץ'. 03-02-2008

תגיות: Erykah Badu

ברוכים הבאים לממלכת באדו

אריקה באדו נולדה בעיר דאלאס שנחשבת לאחת הערים עם אחוז הפשיעה הגבוה והחמור בארה"ב. מנגד, העיר לוד זכתה בתואר המפוקפק "בירת הסמים של גוש דן". ולמה זה חשוב? כי כנראה וסביר להניח שכשאריקה באדו חשבה על סיור מודרך בשכונת עוני, מישהו הציע את לוד. ולוד הזכירה לבאדו את ה-Hood. וכך במילים אלו החלה באדו את ההופעה הכי מדוברת בעיר.

פסטיבל אריקה באדו החל במופע חימום של מומי לוי, והמשיך עם יוסי פיין שהראה מה קורה כאשר היד הפורטת שלו פוגשת את גיטרת הבס. פיין מנסה להסביר לקהל את מטרת החימום לקראת בואה של גברת באדו לבמה. לפי כמות הצובאים על ברזי הבירות היה מקום לחימום נוסף. רמת הטמפרטורה של הקהל אכן החלה לעלות כאשר השילוב הקדוש בין פיין, קרולינה, סאבו וקותי מתגלה כאנרגטי ומיוחד. קצת פאנסט, קצת קותי וקצת חומרים חדשים שלוקחים את הקהל למקומות אתניים שלא נראו עוד במחוזות הקרולינה.

באדו, שהקימה את הפרויקט "אהבה עיוורת" בדרום דאלאס במטרה להפיץ מסר של תקווה, הגיעה להופעה יחידה בתל אביב עם אותו קונספט של אמונה-תקווה-אהבה. וזה המקום שבו נכנס הניגוד הזה אצלה. חבושה בפיאת אפרו, עמוסה בשלל מניירות שמקשות לעתים לגלות את אריקה באדו האמיתית. האמת הזו שבאמן, היא הקסם האנושי שהופך אמן ממוכשר לבלתי נשכח. לאורך כל המופע חוזרים על עצמם הביטויים: מהפכה, אמונה, כיבוש, אחים ואחיות, תקווה, אהבה וכו', אבל לעתים נדמה שמרוב קלישאות, אבד בדרך, אולי בטיסה, הדבר האמיתי. אולי סתם בגלל שאנחנו חיים במדינת ישראל וכבר שבענו מביטויי האופטימיות.

כאשר כל חברי הלהקה לבושים שחור, עלתה לבמה הדיווה הצבעונית. והדיווה יודעת גם יודעת מה טיבה. המראה שלה מיוחד, היא כריזמטית, חושנית, בעלת חוש אסתטי מפותח, יודעת לנוע על הבמה ולמקסם את האנרגיות ששוררות בקהל לטובתה, הקול שלה חזק ועמוק, הצליל מדויק והשירים טובים.

באדו היא פרפורמרית מעולה. היא יודעת מה היא עושה והיא עושה את זה טוב. לעתים טוב מדי. גם כאשר היא מזילה דמעה לא ניתן להתעלם מהשליטה והמודעות העצמית למעשה, כאשר היא יורדת לקהל זה עדיין מאופק, ורגע לאחר שהיא מקדישה שיר לנדכאי העולם באשר הם, עולה בחור מצוות ההפקה וממליץ על קניית באדו מרצ'נטדייז. אולי היא רוצה להקים פרויקט דומה ל"אהבה עיוורת" גם בלוד.

ההפקה הייתה איכותית, באדו הייתה קצפת משובחת, אבל אני אסתפק בדובדבן, וגם כקרולינה שלנו איז אין דה האוס זה מעולה. אמנם באפרו קצר יותר, אבל יו, לפחות הוא שלה.

תגובות

  • הספקנות היא באוזני המאזין

    ספקנות כלפי מילים, לתנועות, למחוות, לאידאות, אין זה משנה. בעולם ציני ואופרטוניסטי שסביבנו, אכן קשה לאתר את האמת, גם אצל אישה כה אמיתית כמו באדו. כך היא בעיני. אבל מתחת לכל הרעיונות מסתתרת אמונה ואם המאזין עצמו לא מאמין, שינוי אמיתי בכל מקרה לא יגיע. אין כל קשר ל"אמיתיות" או "שקריות" הדובר.

    רשף, 05-02-2008 01:53

  • שורה וחצי? זה מה שהיה לך להגיד על ההופעה?

    מרי, 05-02-2008 04:04