מגזין

מתחילה מחדש

אודי רז יצא לגלות לאן נעלמה טובה גרטנר, מחלוצות האינדי המקומי של שנות ה- 80, שהחלה לקמבק לאחרונה

מאת אודי רז. 19-01-2008

תגיות: טובה גרטנר

מתחילה מחדש

קצת הקדמה: טובה גרטנר, הגברת בעלת גוון השיער הכתום הקצוץ (או אם תרצו אתן בכפילות: קת-תום זה גם שם אלבומה הראשון), פרצה לתודעה ב- 87' עם השיר "אתמול" שנחשף לא מעט לתקשורת והגיע למצעדים. השיר חשף יוצרת מוכשרת אשר כותבת, מלחינה, מפיקה ומעבדת את שיריה בעצמה. מה שעורר תשומת לב לא פחותה זה הקול הצרוד להפליא, ספק סדוק. יתרון או חסרון? תחליטו אתם. קול פעמונים כשל ברברה לא תקבלו. אבל מה שבטוח-שטובה גרטנר פעלה באופן עצמאי ובלתי מתפשר אמנותית לאורך כל השנים. היא שילבה רוק עם סינת' פופ, הטקסטים לה היו הזויים אך מסקרנים ואם נכנסתם לעומק, מיד הבנתם שטובה גרטנר היא לא סתם עוד זמרת. ב-89' הוציאה גרטנר אלבום שני וממנו יצאה הבלדה המרגשת "אם מלאכים". ב-93' יצא אלבומה שלישי והאחרון עד עתה, כאשר במהלך 15 השנים האחרונות עסקה בכתיבה בעיקר ובתכנים לילדים. לא סתם הוכתרה כ"זמרת האינדי הראשונה" -כי משהו בסגנון ובכתיבה הזכיר רבות יוצרת אשר לפחות ב-שנות ה-80  של ישראל ממציאה גלגל חדש בז'אנר הגל החדש.

בהופעה האחרונה שנערכה בגן העיר לכבוד אלבומה החדש, גרטנר ביצעה שירים רבים מאלבומה החדש והרביעי במספר "משהו דו לשוני", כאשר הבולט מהם הוא "דוכן נשיקות" החביב, שיר ספק קליט קליל, הנותן רושם ראשוני במעט כמטופש, אך מהר מאוד מתפתח מוזיקלית, נבנה נכון והופך לקטע מעניין. ההרכב (הקבוע) שליווה הוא "נפקמינא", הרכב בן 5 נגנים מוכשרים, כאשר הגיטריסט המוביל הוא לא אחר מאשר יושי שדה מ"תיסלם". שדה גם הפיק חלק ניכר מהאלבום החדש ואף ביצע בהופעה שיר שלם.

גרטנר נתנה שואו אנרגטי משהו והפגינה יכולת בימתית מרשימה ביותר. במהלך ההופעה היא חזרה לחומרים הישנים שלה. שני אורחים חשובים הגיעו לתת את חלקם במופע, שניהם מוזיקאים חשובים מהיסטוריית הרוק הישראלי; מזי כהן, שביצעה את "אתמול" עם קולה הג'אזי המופלא, ואילן וירצברג, מוזיקאי מחונן ללא עוררין, שנתן ביצוע מרגש לקלאסיקה "לא יכולתי לעשות כלום".

טובה גרטנר היא רוקיסטית אמיתית שהשתלבה עם נפקמינא בצורה מצויינת. התאמה די קולעת של עיבודי רוק עוצמתיים לשירים מורכבים. הטקסטים היו מקוריים, ישירים מאוד, דעתנים ואמיתיים.

הגעתי ספקן וקצת סקרן. יצאתי מאורגן ומעודכן, ואני יכול להגיד לכם שרק מי שצופה בהופעה של טובה גרטנר ומקשיב למוזיקה שלה ובעיקר לטקסטים, מבין שבאישה הזו אכן יש משהו "דו לשוני".

תגובות