מגזין

עוצמת התמימות

Inspiration Informationt של Shuggie Otis הוא אלבום תמים, תמימות שפותחת את עולם האפשרויות למרחבים אינסופיים. גלית גרינר לא צריכה לכתוב עליו, היא רוצה...

מאת גלית גרינר . 10-01-2008

תגיות: אלבומים, Shuggie Otis

עוצמת התמימות

תמימות היא אחת התכונות שקשה לשמור עליהן בעולם שלנו. בעולם שלנו אדם תמים מזוהה עם תכונות כמו טיפשות, פראייריות. אדם תמים הוא איזה מן טמבל שחי בבועה וכולם יכולים לעבוד עליו. טוב זה מה שהם חושבים, הם שבחרו לקחת את התמימות ולדרוך עליה, לרמוס אותה עד שהיא הופכת לחוסר. מה שהם לא יודעים, או אולי מעדיפים לא לדעת ולשכוח, זה שאדם תמים הוא תמים במודע, מתוך בחירה אישית חכמה לחיות אחרת, לחיות באמת שלו, להאמין, לא לעשות משהו כדי להרוויח, לא להתעסק עם למה אני עושה את זה אלא פשוט לעשות. לא לעשות כי צריך אלא כי אני רוצה. הבחירה בתמימות פותחת את עולם האפשרויות של הבוחר למרחבים אינסופיים שמתחילים בקצה של תמימות ומסתיימים איפה שהם אמורים, ללא כל כפייה או השפעה. הבחירה בחוסר תמימות היא בחירה מסרסת, היא בחירה שכופה על עצמך לא לבחור אלא לעשות כי צריך. זו בחירה שמתחילה בצריך ומסתיימת איפה שהוחלט מראש שהיא תסתיים, כי ככה צריך.

אני לא מכירה את Shuggie Otis באופן אישי אבל אני בטוחה שהוא תמים. הוא מנגן ושר בצלילים אינסופיים, משוחררים שהקדימו את זמנם ולו רק בשל העובדה שהתחילו בקצה של אני רוצה ומי ידע איפה זה יסתיים. אלבום שלא התאהבתי בו בפעם הראשונה והוא מבחינתו המשיך להתנגן בתמימות עד שנפתח שער, שער שהרוצה נכנס והצריך יוצא, ולו רק לשעה קלה.

האלבום Inspiration Information אפילו לא מסתיים. בתוך השירים ובינם שורר מרחב אינסופי של בחירות, של רגש טבעי ותמים, של אהבה, של אמונה, של התחלה חדשה וסוף שעומד להתחיל שוב. המוזיקה והמקצבים המיוחדים, הגיטרה ששולטת בעולמו נוגעת עמוק עמוק, גם כשהצליל מסתיים הוא לא נגמר, הוא חי וממשיך להדהד אפילו שכבר הגיע השקט בין השירים, אותו שקט שנועד להבהיר כי השיר הסתיים ועכשיו מגיע השיר שאחריו באלבום. אותו שקט מלא בצלילים דמיוניים שכל פעם לוקחים אותי לחלומות אחרים בהקיץ. חלומות תמימים שאין להם שום סיבה, הם פשוט צפים כי אני רוצה.

Shuggie Otis הוא גאון. הוא מנגן על כל הכלים ללא יוצא מן הכלל וכל צליל מושך ושואב אותי עמוק יותר למרחב הבחירות שלי. צליל שכל פעם אני מתאהבת בו מחדש אחרת. לרגע אני שוכחת לחשוב, אני פשוט מרגישה. מרגישה חום ומתיקות ותום ומן שלווה פנימית סתם כי אוטיס פתאום שר על שמש ועל נסיעה פתאומית, ללא סיבה. או שהוא בבלוז ועדיין בין אקורד לאקורד ניצוץ של שמחה וכוח ואנרגיה חיובית שיושבת בתוכו גם כשהוא עצוב. פתאום נהיה לי חם אפילו שבחוץ קר וגשום.

האלבום מוחק כל הגיון אנושי, שהיום מושתת על המון "צריך", צריך שכל כך שנאנו לשמוע בתור ילדים ואולי גם היום.  

 

תגובות

 • תמימות

  אפרופו תמימות - הבחירה בתמימות היא בחירה נפלאה ואני בעד. אולם, יחד עם זאת, על אדם הבוחר בתמימות להקפיד להקיף עצמו באנשים אשר בחרו בתמימות כמוהו, אחרת, תמימותו תנוצל כנגדו מבלי שיבחין בכך כלל.

  חגית, 11-01-2008 17:41

 • תמימות

  זה נכון אבל לא בדיוק. חלק מהעניין בתמימות זה לראות את כולם באור חיובי כי ברגע שיש מחשבה וסינון התמימות נאבדת. כמובן שברגע שמישהו פוגע או מנצל במכוון אז יש מקום לצאת ממנה ובחון את האדם קצת אחרת

  גלית, 11-01-2008 23:10

 • אחד האלבומים האהובים עליי

  עינב, 12-01-2008 06:07

 • האלבום הנאיבי האהוב עלי

  לט לאב רול של לני קרביץ, אלבום הבכורה. אפילו כל הזבל שהוא קליט אח"כ לא הצלייח לקלקל את האלבום המופלא הזה... יופי של כתבה

  אשקו, 13-01-2008 09:15