מגזין

עידן ק' באפרו ביזנס

למרות שהיה צריך לחלוץ נעליים ולשתות צ'אי בעל כורחו, ניר אביבי ראה את עידן ק' ותנועת הקצב בהודיה והתחבר לשורשים האפריקאיים שלו

מאת ניר אביבי. 27-12-2007

תגיות: Idan K

עידן ק' באפרו ביזנס

את עידן ק' שמעתי לראשונה 24 שעות לפני ההופעה בחדרי הרדיו דרך עמוד המייספייס שלו. ממש אהבתי את מה ששמעתי והרגשתי שאני רוצה עוד -למזלי הוא הופיע יום למחרת בהודיה. ההודיה הוא מקום קצת רוחני שלא ממש נמצא בלב סצנת ההופעות הישראלית; הוא שוכן בדרום שכונת מונטיפיורי בין המוסכים השונים ומקומות המלאכה ולמרות שהייתי שם פעמים רבות, אני עדיין מתקשה למצוא את המקום כל פעם מחדש. ולמה רוחני? בכניסה צריך לחלוץ נעליים, אין בירות מהחבית יש רק צ'אי וכריכי בריאות וארק שקדים בכוסות פלסטיק קטנות. על סיגריות אין אפילו מה לדבר.

ההופעה החלה באיחור לא אופנתי של כמעט שעתיים (12 בלילה) דבר שקצת הוריד לי את החשק וגרם לאנטי כבר מההתחלה. נאמר לנו שזה בגלל החצוצרן שאיחר אבל נראה לי שהוא גם לא מיהר יותר מדי כי פשוט הקהל בושש מהלגיע. דבר שממש לא ברור לי עד עכשיו; איך לעזאזל לא מגיעים אנשים לאחת ההופעות הטובות ביותר שהייתי בהן בשנה האחרונה? כבר אחרי הקטע הראשון שכחתי את העובדה שאני יחף, שלקח לי חצי שעה למצוא את המקום וגם את העובדה שחיכיתי שעתיים תמימות לתחילת ההופעה, ההרכב נתן הופעה משובחת.

בערך בחצות התמקם לו ההרכב על הבמה שמנה 10 נגנים כולל עידן ק' שישב בפינה בלי רצון להתבלט יותר מדי. הוא היה אחראי על הקונגוס ועוד כמה כלי הקשה כמו גם על קולות הרקע לשתי הזמרות המדהימות -קרן מלכה ואודליה מיסטיק שפשוט היו מדהימות ונשמעו כמו שתי זמרות רקע שחורות עם בננות ואננסים על הראש ודאגו גם שבזמן שהן רוקדות ושרות שהקהל יזיל ריר עליהן (אפרו ביט מחרמן לאללה). ליד עידן יושב אמיר פינטו הדרום אמריקאי שגם אחראי על טיפופים ושירה, וכמובן שאר ההרכב המצוין שמכיל בתוכו מערכת תופים נוספת, סקסופון, חצוצרה, קלידים וסינטי שהאחראי עליהם הוא שאול עשת (פאנסט, דנה עדיני) שפשוט עשה עבודה מבורכת. על הבס בהקפצות וסלפינג מדי פעם היו תם מוכיח והפושטק-שעשה עבודה די פשוטה אבל טובה עם הגיטרה בקצב האוף ביט ולבש סאונד טרבלי להפליא ומדויק. הדבר היפה בפושטק הוא שאם הייתי הולך ברחובות לונדון האפרוריים ופוגש בו ברחוב הייתי צועד לצד השני של הכביש. הפושטק לבוש כמו עלי ג'י (סשה ברון כהן) ונראה כמו GEEZER לונדוני. הוא נראה טיפוס אמיתי.

ההרכב פתח בארבעה קטעים בקצב האפרו-ביט וכבר אחרי השיר השני כל מי שישב במקום היה חייב לקום והחל לקפץ מעלה מעטה לצלילי הקונגוס והבונגוס. לאחר הסדרה המקפיצה הזו הזמין עידן את "שחר קצ'קה" שעלה עם כלי אפריקאי שמימיי לא ראיתי הנקרא ב"וני" ונתן קטע מעולה עם ההרכב שהיה רגוע יותר והזכיר יותר מוסיקה אפריקאית מסורתית בסגנון KING SUNNY ADE וAYUB OGADA. שחר קצ'קה השתתף בעוד שני שירים ותרם קונגו נוסף לחבורה. בקטע השביעי הם שינו שוב סגנון הפעם לאלקטרו ודאנס הול כמובן עם נגיעות אפריקאיות בולטות.

בין עשרת הקטעים המופלאים האלו, הקטע שהם בחרו לסיים איתו את המופע (שאחר כך בוצע גם בהדרן) היה קטע שאת שמו אני לא יודע אבל אם לקרוא לו על פי השורות שחזרו ונשנו בו הוא נקרא: "אין לי מים לא קפה אולי תביא פינקולדה, תן להם בראש ולא חשוב מה הם ישתו". את המילים כמובן שלא הבנתי באותו הרגע, אבל אחרי ההופעה ניגשתי לעידן ושאלתי אותו מה בדיוק הם מלמלו שם. הוא ענה לי בחיוך מבויש והודה לי שהגעתי לראות אותו.

לסיכום עידן ק' משובח, וההופעה הייתה משובחת גם כן. ההרכב ישב על כל ביט (אפריקאי) בזמן הנכון והיה אפשר לראות שהם משופשפים. הפושטק יחד עם תם מוכיח על הבס ומערכת התופים נותנים משענת בטוחה ויציבה לחלוטין לשאר ההרכב. עידן ואמיר על הקונגוס והשירה מראים מקצועניות מוחלטת ומתבלים ומוסיפים עניין רב לכל העסק. על הזמרות אין לי מה להוסיף חוץ מ-וואוו- קול זמיר ועינטוזי ישבן מפולפלים תמיד עושיםלי טוב. כלי הנשיפה והקלידים מקשטים בדיוק איפה שצריך.

רק דבר אחד הפריע לי מאוד- לא באו מספיק אנשים להופעה והמקום די גדול ויכול להכיל גם הרבה יותר. נראה שלעידן ולהרכב זה לא ממש השפיע על איכות ההופעה ועל רמת ההשקעה שלהם אבל לי זה היה חסר כי זה פשוט לא הגיוני. איך לעזאזל לא הגיעו אנשים להופעה כזו?!

עידן ק' יופיע שוב בהודיה ב-24.1 ובקרוב הוא אף צפוי להגיע לקול הקמפוס לתת הופעת אורח.   

 

מומלץ בחום.

תגובות

  • תענוג

    תיאור מושלם של ההופעה ! שחק אותה.

    פרדני , 29-12-2007 04:16

  • עידן ולהקתו הופיעו בחתונה שלי, ועידן אפילו תקלט ... היה נהדר

    היה שווה רק בשביל לראות את הפרצוף של הדודות וכל הקרובים שחיפשו שרית חדד ...

    אורן, 01-01-2008 01:00