מגזין

בחור כארז

חן ינוביץ יצאה לפגישה עיוורת עם עמית ארז במופע ההשקה שלו. וכמה שהיא הייתה מוצלחת.

מאת חן ינוביץ'. 20-12-2007

תגיות: עמית ארז

בחור כארז

יום רביעי מכל שאר הלילות היה רומנטי במיוחד. אחרי ארוחת ערב במסעדה איטלקית ששאבה את חבריי ואותי לשעתיים שהרגישו בטוסקנה והוכיחו שג'אז, פרמז'נו, שמן זית ושום יכולים בקלות לגרום להתעלמות מהמכוניות, זיהום האוויר  והאפרוריות השוררים ומכילים את רחוב בן יהודה התל-אביבי. אבל יתכן ואולי והיה זה היין האדום שגרם לבועה שאפפה אותי, ואולי ההרגשה הרומנטית נבעה בכלל מהעובדה שהייתה לי פגישה עיוורת עם עמית ארז. וכמה שהיא הייתה מוצלחת.

קהל שלם המתין לרגע שבו עמית יפרוט בעדינות על הגיטרה האקוסטית וברגע שזה קרה, הצלילים החמים עטפו אותי ואנרגיות של אושר חלחלו להן אט אט דרך נקבוביות העור, מנקים כל זכר למוזיקה שהייתה שם קודם ונותנים לעמית לקחת אותי, בפעם השנייה הערב, לטיול הרחק מכאן. בפגישה העיוורת הזו, עמית לא היה רק שלי.

ארז, התברר לי, הוא אחד הדמויות המוערכות בסצנה האלטרנטיבית המקומית. אלבומו הראשון ''Wish I Could Make It A Story יצא ב-2003, וכלל בעיקר אותו ואת הגיטרה. האלבום החדש, שלישי במספר, נוצר בהפקה מורכבת יותר. כישרונו של עמית מוערך, כך הסתבר לי, גם מעבר לים, ושט לעבר אנשי התפוצות IMA מתחרות פרסי המוזיקה האלטרנטיבית לשם התברג. IMA למעשה, אינה תחרות אלא תוכנית שמתעסקת בהפצה וקידום של אומנים אלטרנטיביים בניסיון לעזור להם להתגבר על מכשולי המייניסטרים בכדי להגיע לקהל רחב יותר. אחרי סקירה מעגלית בבארבי על הקהל הרחב שהגיע, האלטרנטיבה שעמית מייצג לא פחות טובה אם לא טובה יותר.

וכך עברתי את שלב ההכרות הראשונה, ודמיינתי איך אני מציגה את עמית לאמא ואבא. למרות שעמית לא רופא, עו"ד או איש מחשבים, וכשאני חושבת על זה אמא ואבא רק קצת פולנים, אני אציג את עמית כאשף. אשף בעיבודים ובבניית השיר. הוא יודע מה הוא עושה, והוא עושה את זה טוב. כל שיר מתחיל בכלי, כל כלי מתחבר לעוד כלי, ולאט לאט מתפתחת ההרמוניה, המנגינה מתפתלת, קודרת, מנכלולית, ושכבות שכבות נוצרות בה.

בפגישה העיוורת הזו, עמית לא היה רק איתי. ביחד איתו עלו לבמה גם רביעיית כלי מיתר, והתארחו רותם אור ואפרת בן צור. כאן התגלתה לדעתי החולשה שלו. בעוד שרותם אור ועמית השתלבו לידי קולות משותפים, אפרת בן צור גברה עליו, ובפעם הראשונה זה שיחק לרעתו. שמעבר לגוון הקול השונה, היתרון של בן צור בלט בעיקר בשל שיעורי פיתוח קול, שחשפו דיקציה ברורה יותר ובכך עזרו למילים להגיע באופן עמוק וחד יותר, מה גם שהם ביצעו שיר בעברית, שבה עמית לדעתי נשמע כל כך נפלא, שרק רציתי שימשיך וימשיך.

בדרך חזרה במושב האחורי חשבתי לעצמי שיחסית לפגישה ראשונה זו הייתה מוצלחת במיוחד. פגשתי את ניק דרייק הישראלי שלי, שמדי פעם רציתי ללחוש לו שינסה בעברית, זה יצליח לו לא פחות, ואולי אחרי ההופעה הבאה נלך לאיזה איטלקית כדי שתגרום לנו שוב להפליג למקומות רחוקים. אין ספק יום רביעי מכל שאר הלילות היה רומנטי במיוחד.

עמית ארז במופע השקה, יום רביעי 19.12 בארבי ת"א.

תגובות

 • עמית ארז הוא לא ניק דרייק, וגם לא אליוט סמית

  הוא עמית ארז, וזה מה שעושה אותו גדול. אם תצליחי להסביר מה בהופעה אתמול הזכיר לך את ניק דרייק, נקנה לך במבה. עמית ארז גדול גם בלי השוואות, וההופעה אתמול רק הוכיחה כמה הוא גדול.

  חמי, 21-12-2007 02:47

 • ואוווווווווווווווווווו

  אם רק ההייתי יכולה לרגע אחד להרגיש כמוך וברגע השני להצליח לכתוב כמוך ההיתי אחת המואשרות באדם אושר לדעת שיש בריות כמוך בינינו ולא רק בגלל הכתבה אפשר לראות שיש לך ת'יכולת לגעת להרגיש ולשתף רק תודה נשארה בתמונה הזו אז תודה :)

  ליאתצ'י, 22-12-2007 07:55

 • ויוווווווווווווו

  אני מסכים עם רוב מה שנאמר אבל חולק בדבר אחד הביצוע עם בן צור לheart away היה משובח ומרגש, כשזה התחיל עוד הייתי חשדן אבל כדקה לתוך השיר הייתי מהופנט וארז מעולם לא היה ניק דרייק. והוא גם בדרך כלל לא אליוט סמית ב-winson girl כן

  גזורי, 22-12-2007 14:00