מגזין

על הספר 'פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים'- פדרו אלמדובר

'פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים' נכתב כטור לעיתון הספרדי 'לה-לונה' בסוף שנות השמונים, יצא לאור ב-1991 והגיח למיטתי כל ערב בסוף 2007.

מאת חן ינוביץ'. 02-01-2008

תגיות: פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים

על הספר 'פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים'- פדרו אלמדובר

אני פאטי דיפוזיה ואני כוכבת פורנו הוללת ברחבי מדריד, כזו שאוהבת סמים כמו שאני אוהבת לענג את הגבר הראשון שאתקל בו, בשירותים הראשונים שנתמקם. כשאני מבצעת את מה שאני מבצעת, הצופה מסתכל בהבעת העיניים והפה שלי וזה בגלל שאני קודם כל שחקנית. אני פוסט-מודרנית, משוחררת ואירונית ויותר מכל אני מודעת לעצמי וליכולות הבלתי נלאות שלי. אני פדרו אלמדובר ומעבר לעובדה שאני במאי מוערך מסתבר שאני כותב טקסטים לא פחות טוב מהאופן שבו אני מביים אותם.

אז התשובה לשאלה, כיצד יתכן שלבחורה-ישראלית-צברית שכמותי יקראו בשם פאטי דיפוזיה, שנשמע כמו שם של אחת המחלקות בבית חולים איכילוב המשופץ, טמונה בעובדה שאני בכלל לא פאטי. שתינו אמנם מזל מאזניים וגם הייתי שבועיים במדריד אבל עד כאן הדמיון. אני בכלל חן ינוביץ מראש העין, אבל לרגע אחד היה לי נחמד לנסות ולהשתעשע באפשרות להיות פאטי דיפוזיה, ולרגע שני אפילו רציתי להיות כזו. אבל רק לרגע. או שניים.

'פאטי דיפוזיה וטקסטים אחרים' נכתב כטור לעיתון הספרדי 'לה-לונה' בסוף שנות השמונים, יצא לאור ב-1991 והגיח למיטתי כל ערב בסוף 2007.הספר מכיל טקסטים טובים יותר וטובים פחות ממוחו הקודח של אלמדובר שמשרטט תוך כדי קריאה את ילדותו בכפר, הכמיהה לעיר הגדולה, האהבה הגדולה שלו למדריד, המיניות השונה שלו, מיטב ומירב הסמים, את רדידותם של מעצבי דעת הקהל ועליבותם המשתנה של אנשים.

אבל יותר מכל וללא ספק פאטי דיפוזיה הינו הטקסט הטוב ביותר בספר. אמנם פאטי עמוסה בקלישאות, אבל היכולת של פאטי להציג אותם היא כזו פשוטה וקלה עד גבול האינפנטילית וככזו היא גם מעוררת הערצה. האופן שבו פאטי מעמידה את חייה הסוערים והמפותלים, שאנחנו אנשי השגרה לעולם לא נחווה, כאירוע אגבי יוצרת בי רצון לארוז מזוודה ברגעי כתיבה אלו, לטוס למדריד ולהעניק  לפדרו חיבוק ומכתב תודה על כך שבכלל חשב לשים עצמו בראש של אישה, ואולי גם על הדרך לנסות לברר מה עלה בגורלה של אישה זו.

ועכשיו בשעות הלילה המאוחרות שקריאת הספר הושלמה, אני מסתפקת בעיתוני היום וחוזרת לעיסוקי הרגילים. פאטי אמרה שהיא קוראת הרבה.

התמונה לקוחה מעמוד הפליקר של letslookupandsmile

תגובות

  • מעניין

    יפה סיקרת ספר !

    השפם, 03-01-2008 17:45