מגזין

מארש גדול היה פה

ניר אביבי הלך לקחת חלק במצעד הגדול של מארש דונדורמה, המצעד אל הלא נודע

מאת ניר אביבי. 10-12-2007

תגיות: מארש דונדורמה

מארש גדול היה פה

אני חייב להתוודות, ההופעה של מארש דונדורמה באה לי בתקופה הכי טובה שאפשר, אתם מבינים, ראיתי את הסרט בוראט 4 פעמים השבוע.  אני לא יודע למה כל כך נתקעתי עליו אבל כנראה זה משהו באווירה הזו, של הקרנבל , של ההזוי והשונה. בוראט בשבועיים האחרונים הוא האליל שלי, המנטור. ומארש דונדורמה כמו שאמרתי באו לי בדיוק בזמן.

קשה לתאר את הסגנון המוסיקלי של מארש דונדורמה- זהו מארש- המצעד הגדול, המצעד שבו כל אדם מאבד את עצמו לדעת ומתחיל לצעוד עם ההמון, ערב רב של אנשים שמוצאים נחמה אחד בשני ובדבר היחידי שיש להם במשותף כנראה - הצעדה לעבר הלא ידוע. מרחוק ייתכן והם ישמעו כמו בליל לא ברור של כלי נשיפה, כמו רוחות שמגיעות ממקומות רחוקים ועושות לנו לא נעים, סערה. יכול להיות שזהו גם מה שהמארש רוצים לתת לנו- איזושהי תחושת אי ודאות. אבל אין ספק שהם גם מתוקתקים להפליא, כל כלי יושב במקום, כל נגן יודע בדיוק מתי הוא נכנס ומתי לא, מתי מסיימים ומתי מתחילים. רוחות או לא, הלבונטין הרגיש כמו סרט של קוסטריצה לשעתיים.

מארש דונדורמה היא להקת כלי נשיפה מירושלים בעלת 15 חברים: שני טרומבונים, 4 סקסופונים, 4 חצוצרות , 4 כלי הקשה, בנוסף אודי רז על הטובה ודותן יוגב על הניצוח והתיפוף. במהלך כל ההופעה בלבונטין חברי הלהקה הסתדרו בחצי עיגול , דותן ואודי היו במרכז והיו אחראים על תזזיתיות העיניים של הקהל ועל ה"שואו". כל כמה דקות אחד הנגנים היה עולה ונותן סולו משובח לצלילי המוסיקה הצוענית/ בלקנית ניו אורלינס / להקת דיקסי משנות ה-50. מדובר בלהקה ירושלמית די חדשה שהרומן שלי איתה החל לפני שבועיים כשהייתי באוזן השלישית וחיפשתי כהרגלי דיסק חדש . המוכר המליץ לי על "טעמים חדשים" הדיסק החדש של המארש . האמת שבאותו רגע  ששמעתי אותו אומנם התלהבתי, אבל לא עד כדי כך שאוציא את השבועית שלי עליו,  זו הייתה טעות.

מארש דונדורמה בלבונטין נתנו את אחת ההופעות הטובות ביותר שהייתי בהן, החברה הירושלמים האלה נראים די "חננות" אבל בעצם הם נוף שונה מאוד בסצינת ההופעות המקומית .  מארש דונדורמה הם חבורה של יורמים שגורמים לקהל להניע את הגוף , אי אפשר שלא, הם חזקים לחלוטין במה שהם עושים ויש להם תיאום מוחלט- הטובה מדהימה ומחזיקה את התזמורת כמו היסודות שמחזיקים את עזריאלי. הסקסופונים נותנים מילוי דפנות מצוין לחצוצרות, והטרומבונים נשמעים כמו חבורת גמדים עם מצנפות שדואגים שלכולם יהיה נעים.

החבר'ה האלו מתואמים , רציניים ונטולי כל פוזה מיותרת. הם באו לעשות את העבודה שלהם והם עושים אותה בצורה הכי טובה שהם יכולים, הם גורמים לקהל לשכוח מהכל ולצעוד איתם לאן שרק יגידו.                                              המארש נתן מספר לא מועט של שירים מהאלבום החדש כמו גם הישן, ונתן הדרן מכובד תוך כדי התערבבות בקהל ויצירת מעגל נשיפה וריקודים, הם יצאו מהמרתף תוך כדי נגינה ונעלמו. המצעד מבחינתי המשיך לצעוד למקום אחר.

לאתר הבית של המארש.

תגובות

  • הופעה מצוינת היה מהפנט

    ממש כך היה שם. ניר אביבי תיאר את זה הכי נכון. הם טובים החבר'ה האלה.

    טוסיקית, 10-12-2007 21:34

  • בהחלט הופעה סוחפת!!

    סיון, 11-12-2007 08:31