מגזין

כיתות במקום פצצות

סער גמזו חרד לעתידו ולעתידנו ומנסה לברר איפה מתחיל הריקבון של מערכת החינוך ואיך אפשר לטפל בו.

מאת סער גמזו. 08-12-2007

תגיות: פוליטיקה

כיתות במקום פצצות

כמה זמן כבר עבר מאז שהפסקתם להתייחס לשביתת המורים? שבוע? חודש? יותר? טוב, זה די הגיוני. כמה כבר אפשר לשמוע חבורה של פדגוגים טוחנים לנו בראש על ליקויי מערכת החינוך? מה הסיפור שלהם? על מה כל המלחמה הזו? האמת הכואבת היא שמדובר במלחמה של כולנו. כמאמר הקלישאה החבוטה: "הכל מתחיל בחינוך".

מאבק המורים צריך לקבל משקל משמעותי גדול בהרבה מזה שזכה לו עד היום. אנחנו כחברה מחויבים לספק לו רוח גבית שתיקח אותו עד לחופי הפתרון הכולל והמקיף. תלמידי התיכונים, שמבלים כבר כמעט 80 (!) יום מחוץ לכותלי ביה"ס אמנם פנויים יותר לעסוק בתחביבים כמו הפרעת מנוחה, השחתת רכוש ציבורי ופורקן עול בקנה מידה מדאיג אבל כישורים אלה לא יסייעו להם בחייהם בעתיד ואף יזיקו לחברה כולה. המורים מכשירים את דור מקבלי ההחלטות הבא. התלמידים הללו יישבו בכיסאות החשובים של המחר וינהיגו את כולנו. האם ראוי שמנהיגנו יהיו נטולי השכלה? האם מתקבל על הדעת שאנו מאבדים באופן הדרגתי את המשאב החשוב ביותר שלנו - ההון האנושי? מאבק המורים מסמן את סופו של תהליך השחיקה שחל במערכת החינוך הישראלי. מחברה אידיאליסטית, מלוכדת ובעלת חזון הפכנו לעם מפורר, אינדיווידואליסט, מנוכר וחמור מכל - נטול חזון לעתיד. וכן, הכל מתחיל בחינוך.

מערכת החינוך אמורה לספק מסגרת שבה יוענקו לנוער ערכים אנושיים וחברתיים לצד השכלה במגוון תחומים. תוצריה של מערכת חינוך בריאה הם אנשים בעלי ערכים נכונים, מחונכים, משכילים ומעל לכל בני אדם. התפוררותה של מערכת החינוך ניכרת בכך שלא ניתן היום לזהות את הערכים הללו אצל הרוב המוחץ של פליטי מערכת זו. הכרסום שחל עם השנים מוצא ביטוי שמתרחב ואינו פוסח על אף תחום בחיינו. הנוער של היום אינו מכיר את ההיסטוריה של העם היהודי (ובלי עבר הרי שאין עתיד), לא מכיר את מערכות השלטון במדינה (ובטח שלא רוכש להן כבוד), לא בקיא בספרות או במתמטיקה וכמובן שאינו חדור אידיאלים ורצון לעשות. והכל תוצאה של חינוך לקוי או לא קיים.

שורש הבעיה נעוץ רחוק ממשרדי משרד החינוך. הוא מתחיל בקיץ של שנת 67. שם הפכנו לעם כובש המנהיג שלטון צבאי על אזורים נרחבים ומחויב להפנות לשם כך משאבים כלכליים אדירים. הקצאת הכספים לחינוך ירדה מחשיבותה והממון הופנה לטובת מערכת הביטחון שתיאבונה לתקציבים הלך וגדל עם השנים. וכך אנו מוצאים את עצמנו לפני שוקת שבורה כאשר כספים מופנים לאבטחת היישוב היהודי בחברון ולא ליצירת כיתות חדשות, תקציבים הולכים לפיתוח אמצעי לחימה ולא אמצעי הוראה, הכשרת לוחמים מקבלת עדיפות על הכשרת הדור הבא של המורים. עם שאיבד את גבולותיו החיצוניים יאבד במהרה גם את גבולותיו הפנימיים והתוצאה נראית בשטח. מאז ועד היום ישנה ירידה מתמדת בערכה של מערכת החינוך ובאיכות התוצרים שהיא מעמידה. שביתת המורים רוצה לצעוק "לא עוד!".

צווי המניעה שהוצאו למורים רק יחמירו את הבעיה. כאן נחוץ טיפול שורש מקיף ואולי גם כואב. החינוך צריך לעלות לראש סדר העדיפויות ולקבל את המעמד המגיע לו כגורם הראשי בעיצוב החברה. מספר התלמידים בכל כיתה צריך להצטמצם משמעותית ושעות הלימוד צריכות להתרחב. תכני הלימודים חייבים להיות מעודכנים ולענות על הדרישות המשתנות של המחר.מקצוע ההוראה מבטיח את המשך קיומנו ומעמיד את דור ההנהגה הבא ולכן עליו להיות מתוגמל בהתאם. סמכויות המורים צריכות להבטיח את שמירת מעמדם הן בציבור והן בפני התלמידים. כסף צריך לזרום לחינוך שיבטיח עתיד טוב יותר וזאת על חשבון תקציב האבטחה של היישוב היהודי הסהרורי בגבעות השומרון ובשטחים הכבושים. כיצד ייתכן שבמדינה דמוקרטית מיעוט קולני קובע את סדר היום הציבורי של העם כולו? מדוע אנו אנוסים לשלם בעתידנו על עוולות הכיבוש? עכשיו תורנו לצאת בקול גדול ולדרוש טיפול מיידי בכל החוליים הללו. אם נמשיך בהתעלמות סביר להניח שנאבד בקרוב גם את המעט שנשאר לנו. וחבל.

ועוד שני דברים קטנים לסיום. הראשון הוא העובדה שעדיין ישנם תלמידים המוגדרים כעילויים ומסיימים בהצלחה רק שמספרם הולך וקטן, הם עושים זאת בעזרת ההורים ומערכות חינוך פרטיות והם אינם מייצגים נאמנה את תוצרי מערכת החינוך. מדובר במספר קטן של תלמידים שוודאי יצטרפו לגל בריחת המוחות שמכה בנו. הנקודה החשובה השנייה היא החינוך בבית. בהיר ונהיר כי ילד שמקלל את הוריו או מכה אותם ולא נענש לא יתקשה לעשות את אותו הדבר למורתו. מערכת החינוך היא חשובה אך התהליך צריך להתבצע גם בבית כדי להשיג תוצאה אופטימלית.

נסו לחשוב כהורים - זו המערכת שהייתם מפקידים בידיה את ילדיכם? אני יודע שאני לא.

התמונות לקוחות מעמודי הפליקר של  Eileen Sandá ושל phaneendrakumar

תגובות

  • יופי של כתבה

    במיוחד סחתיין על הצגת המשוואה הפשוטה הוצאות לכיבוש > הוצאות לחינוך

    דסקל, 10-12-2007 02:13