מגזין

OM my god

צמד המטאל האיטי והמהפנט OM מגיע לשתי הופעות בארץ. ברק חיימוביץ' מספר על המנטרה שלהם.

מאת ברק חיימוביץ'. 04-12-2007

תגיות: Om

OM my god

OM הם אל ציסנרוס (Al Cisneros) על בס ושירה וכריס הקיוס (Chris Hakius) על התופים. זה הכל. שני אנשים שהיו בשנות ה-90 חטיבת הקצב של הרכב הדום / סטונר Sleep ובשלב מסוים החליטו שאפשר גם בלי גיטריסט. במקרה הזה החיסרון בגיטריסט, הפך ליתרון של OM והחוסר בכלי נגינה מוביל כלשהו בצירוף עם הפשטות המוזיקלית של הצמד היא שמאפיינת את הצליל הייחודי שלהם. ציסנרוס גם משתמש בד"כ בדיסטורשן על הבאס שלו והתופים של הקיוס נמצאים בכל מקום, ככה שהצליל רחוק מלהיות ערום או לוקה בחסר.

כשמאזינים למוזיקה של OM קשה בד"כ לא לנדנד את הראש קדימה ואחורה, ולצלול אל תוך הכלום. כל ניסיון לתאר את המוזיקה של הצמד בדרך כלל ילווה במילים כבד, אפל, מהפנט, אפי ומעושן, או אם אתם מתעקשים על ז'אנרים אז נסו סטונר, דום, סלאדג', סליפ או סתם מטאל. אבל אל תבהלו מההגדרות, המוזיקה של הצמד לא מתאימה בהכרח רק (או בכלל) למאזיני קורוזיה הנאמנים. אני אפילו אעיז ואומר שלחברה האלה יש ממש גרוב, והרי גם השורשים של המטאל האפל ביותר נעוצים בבלוז בפרט ובמוזיקה השחורה בכלל. כל חובבי הטריפים המוזיקליים למיניהם יכולים להתחבר לגרדיוזיות המעושנת של OM, משהו כמו קטע הנדריקסי שמנוגן ממש ממש ממש לאט.

גם שמו של הצמד אינו שרירותי, והקטעים האיטיים והמונוטוניים המלווים במנטרות מנומנות של ציסנרוס, מאוד מזכירים סוג של מדיטציה כלשהי שלוקחת את המאזין למפגש על כוס צ'אי עם קרישנה.

עד כה הוציא הצמד שלושה אלבומים, כשבד"כ בנוסחה יש לפחות קטע אחד או שניים שהם בסביבות הרבע שעה ומעלה. את אלבומם החדש והמעולה "Pilgrimage" שהופק ע"י סטיב אלביני הוציאו בלייבל המצוין Southern Lord (ביתם של Sunn O))) ו- Boris), ונראה שהם רק הולכים ומשתבחים מאלבום לאלבום. על הדרך הייתי ממליץ גם לבדוק גם את אלבומם הקודם "Confernce of the Birds".

OM נעים על הספרה המוזיקלית שבין "בלאק-סבאת'" ו"גודספיד יו בלק אמפרור", ולכן אני מניח שבשתי ההופעות בארץ הקהל יורכב בחציו מלובשי שחורים מגודלי שיער ובחציו השני מחובבי פוסט רוק ממושקפים (מודה באשמה).

OM יופיעו ביום רביעי הקרוב באוגנדה בירושלים וביום חמישי בלבונטין 7.

Flight of the Eagle - Youtube

Pilgrimage (Reprise) - MP3

תגובות

  • אבל למה שמים תמונה של דיקי מWEEDEATER

    אמנם הם גם בלייבל של סאוטרן לורד אבל זה לאתמונה של OM

    כג, 05-12-2007 03:04