מגזין

מסע שורשים

ליאור שינברגר סוקר את פעילותו של Roots Manuva לקראת הופעתו הקרובה בישראל

מאת ליאור שיינברגר. 25-11-2007

תגיות: Roots Manuva

מסע שורשים

ביום שישי הקרוב מגיע אלינו היישר מלונדון האחד והיחיד, רודני סמית', המוכר יותר כרוטס מאנובה, לתת שתי הופעות מיוחדות בת"א והתחזית הצפויה לאירוע ? הולך להיות חם.

לכבוד המאורע המשמח הזה החלטנו כאן ב'קול הקמפוס' להביא לכם סקירה קצרה על פעילותו של האדון לבית סמית':

רודני סמית נולד וגדל בסטוקוול הממוקמת בדרום לונדון, שני הוריו היגרו ללונדון מכפר קטן בג'מייקה. למה זה חשוב ? כי אביו של רוטס מאנובה עבד גם בתור מטיף דתי וגם בתור חייט, אולי זה יכול להסביר את ההתעסקות של רוטס במאבקי הנפש ובניסיון להגיע אל תוך הנשמה. את ההשראה שלו ואת החיבור למוסיקה הוא קיבל בתור ילד כאשר נתקל בכמה חבר'ה גדולים שעמדו מול מערכת עם באסים מטורפים. משהו ברעיון הזה של חבר'ה שמתאספים ביחד כדי לבנות מערכת מעולה שתפיק צלילי בס כל כך עשירים דיבר אליו והוא נסחף אל העניין. מבחינתו, הבס היה מוחשי כמו יצור אורגני, שתופס את האוזן ולא מרפה.  במשך שנים הוא אסף קלטות ועקב אחרי הקריירות של די ג'ייז מצליחים בבריטניה אבל לא העז לנסות בעצמו עד שהאזין לRAKIM. אחרי אותה האזנה הוא הבין פתאום שיש לו את היכולת ליצור ולהעביר את המסרים שלו לכל העולם ואחותו, כל עוד יש לו מוטיבציה לעשות את זה.

החל מ-1994 הוא שחרר סינגלים שכללו שיתופי פעולה שלו עם אמנים נוספים כמו למשל Skitz איתו הוא שיתף פעולה בסינגל ' Where My Mind Is At' ב-1996.

שנה אחת מאוחר יותר ב-1997 גילו אותו חברי קולדקאט מהלייבל נינג'ה טיון. הם מקימים תת לייבל חדש שמתעסק בהיפהופ: 'ביג דאדא' וב-1998 מצטרף רוטס מאנובה ללייבל ומוציא את האלבום המעולה: Brand New Second Hand  שמצליח למכור יותר מ-50 אלף עותקים בבריטניה בלבד.

יש משהו באלבום הספציפי הזה, עם הביטים האיטיים והמילים החזקות שמכריח את המאזין לשבת ובאמת להקשיב למילים כדי להתחבר למסרים שמעביר רוטס מאנובה ללא הפסקה.

רצועות ששוות אזכור מתוך האלבום הזה הן : Juggle Tings Proper שכוללת משפטים חזקים כמו 'עין תחת עין ושן תחת שן' או הרצועה Soul Decay שמזכירים לנו את הרקע הדתי ממנו הוא מגיע, בנוסף אנחנו נתקלים ברצועות כמו

Clockwork ו- Motion 5000 שמצליחות לגרום לי בכל פעם מחדש דגדוג בלתי מובן בעור התוף.

ב-2001 יצא אלבומו השני "Run Come Save Me" , מדובר בסיפור הצלחה: האלבום מכר למעלה מ-100 אלף עותקים, וכלל בתוכו כל כך הרבה קצב ואת הרצועה המדהימה Witness The Fitness המוכרת גם כ- Witness וזכתה בתואר קטע ההיפ הופ הבריטי הטוב של כל הזמנים ע"י קוראי המגזין Hip Hop Connection(מאחורי הרצועה הזו מסתתר סיפור משעשע שאני מבטיח לחשוף לקראת סיום הכתבה). לענייננו, האלבום הזה פשוט מצוין. אם אנחנו מדברים על סקראצ'ים מגניבים ברצועה Swords in The Dirt, או על מילים שנונות ומצחיקות ברצועה Evil Rabbit או על החיבור לדאב ברצועה Dub Styles (ומאוחר יותר באלבומים הבאים של רוטס), ברור לגמרי שמדובר בגאון שמצליח לעשות את הבלתי אפשרי ולשלב בין היפהופ, דאב, אלקטרוני, ראגא, פאנק ואלוהים יודע מה עוד, אבל דבר אחד בטוח: זה נשמע טוב. ממש טוב.

ב-2002 הוא שחרר את אלבומו השלישי Dub Come Save Me שהוא בעצם מלא בגרסאות דאב לקטעים מאלבומו הקודם, זה ממש לא דאב רגיל אלא מין בנייה מחדש של כל מיני קטעים ולקיחה של חלק מהקטעים למקומות אחרים לגמריי, הפוקוס פחות על הליריקס אלה יותר על ההפקה העמוקה והדאבית.

סוס מנצח לא מחליפים וב-2005 יצא לאור האלבום הרביעי Awfully Deep באותה תקופה הצהיר מאנובה כי מדובר ביצירה הכי שלמה שלו עד היום. באלבום הזה, אנחנו מקבלים רצועה מצוינת כמו Colossal Insight (שוב הוא חוזר למאבקים הפנימיים של הנפש),  או להיט כמו Move Ya Loin בו הוא משתף פעולה יחד עם Lotek  או  Rebel Heart בה הוא משתף פעולה עם Marshmello ומאוד מזכירה חומרים של דיזי רסקל (לאורך טיול בין יבשתי שערכתי ב-2005 אני יכול להצהיר שהרצועות הללו נטחנו בכל מועדון שמכבד את עצמו ביבשת האוסטרלית).

בנוסף אנחנו זוכים כאן לרצועות בהן משתף מאנובה פעולה עם הדי ג'יי הקבוע שלו- MK שנחשב לאחד התקליטנים הטובים בבריטניה ומגיע יחד עם מאנובה היישר לתל אביב. ל MK יש תוכנית היפ-הופ שבועית ברדיו KISS-FM והוא ידוע כמי שהפיק ביטים ללא מעט חבר'ה.

ב-2006 יצא אלבומו החמישי והאחרון של מאנובה Alternately Deep שהוא אלבום המורכב מקטעים שהוקלטו בזמן הסשנים של האלבום הקודם ולא יצאו עדיין וכל מיני רמיקסים חדשים.

איך שלא מסתכלים על זה, מדובר באמן / יוצר מוכשר ביותר.  כמות שיתופי הפעולה שלו לאורך השנים עם חבר'ה מוצלחים אחרים כמו : The Herbaliser, Gorillaz , Mr. Scruff, DJ Shadow, Coldcut, Amon Tobin, Nightmares on Wax, The Cinematic Orchestra ורבים וטובים אחרים רק מחזקת את העובדה הזו.

ולסיום, אנקדוטה משעשעת המסתתרת מאחורי כתיבת ה-להיט מספר אחת שלו כאמור - Witness:כמו כל מסע שורשים טוב, צריך להתחיל בהתחלה. אם נצטרף רגע אל רוטס מאנובה במסע חזרה בזמן לתקופת בית הספר היסודי, נגלה שמדובר באירוע דיי טראומטי עבורו. במסגרת סיום הלימודים נערך בבית ספרו מרוץ בן 3 שלבים: שלב ראשון - הכף והביצה - רץ יוצא למסע מנקודה א' לנקודה ב' כשבפיו כף ועליה מאוזנת ביצה. המטרה ? להגיע לנקודת הסיום מבלי להפיל את הביצה.שלב שני - מרוץ תלת רגלי - שני רצים מוצאים את עצמם מתחרים מול מתמודדים אחרים בנסיון להגיע אל קו הסיום כשהם קשורים רגל אל רגל.שלב שלישי - מרוץ המכשולים - אין צורך להוסיף הרבה. הילד רודני סמית' סיים אחרון בכל אחד מהשלבים האלה.בכל פעם שרוטס נזכר באירוע המתסכל הזה, עלו בו חרדות נוראיות מהעבר. כמו כל בחור שקול הוא החליט להתמודד עם הפחדים האפלים שלו וחיבר את Witness The Fitness.בקליפ לרצועה המעולה הזו, חוזר מאנובה לבית הספר היסודי למירוץ אחד אחרון. התוצאה ? אחד הקליפים היותר מצחיקים שצפיתי בהם מעודי.צפו בקטע של מנובה.

Roots Manuva יחד עם MK, קומפורט 13 ת"א (30/11 ו-1.12) הולך להיות שמח !

ביום שבת בשעה 22:00 יגיע רוטס מנובה מגיע לקול הקמפוס להפיץ את הבשורה.

תגובות