מגזין

יאללה מלחמה?

תאיר קסלר הלכה ל"מלחמה אופרת רוק " בכדי לקבל בראש, היא לא רוצה שירחמו עליה

מאת תאיר קסלר. 18-11-2007

תגיות: מלחמה אופרת רוק

יאללה מלחמה?

 "מלחמה -אופרת רוק" זה מין מחזמר שנכתב על ידי קובי ויטמן שגם משחק את הדמות הראשית בהצגה, הסיפור הוא סיפור אמיתי שמבוסס על חייו של ויטמן מרגע שקיבל את צו 8 ועד ההתמודדות שלו עם מראות המלחמה ולמעשה עד היום.

על הבמה עולים חמישה נגנים, וארבעה שחקנים, תופסים את מקומם והמוזיקה מתחילה להתנגן, האוירה היא רוקיסטית, כולם לבושים בשחור, עור ואפילו הבחורה שלובשת שמלה אדומה נועלת מגפי עור גבוהות במיוחד- רוקאנ'רול.

והסיפור הוא כדלקמן, משפחה חדשה וצעירה מתכננת לסוע לצימר שבדיוק קפיצים את אב המשפחה בצו 8 למלחמה בצפון, קצת ריבים עם האישה ועולים על המדים, במלחמה כמו במלחמה הכל חרא יש הרוגים ופצועים אך גיבורינו נשאר בחתיכה אחת או שזה מה שאנחנו חושבים, כשהוא חוזר הביתה הוא הופך להיות שבר כלי, האישה לא מבינה איפה האיש ששלחה לחזית ומה העתיד צופן להם, לבסוף הוא שם את עצמו על אוטומט וחוזר להתנהג כמו בובה על חוטים לפי איך שאמורים להתנהג במציאות היום יומית בישראל ובתוך תוכו נשאר פגוע.

בסיפור נשמע לכם מוכר? כן גם לי, אני יודעת שזאת האמת לאמיתה גם אני חוויתי את המלחמה מהצד של החברה שמחכה בבית וככה בדיוק זה היה. אז מצד אחד אפשר להגיד שההצגה הביאה לנו את המלחמה באמת כמו שהיא היתה אבל מהצד השני אותי זה כבר מתחיל לשעמם, אותה גברת בשינוי אדרת, פעם בטלוויזיה, פעם ברדיו, פעם בכתה ועכשיו באופרת רוק. כשהלכתי למופע חשבתי לעצמי שאני הולכת לקבל את המסר האנטי מלחמתי, שבמלחמה יש רק מפסידים ואת שאר האמירות הכי חזק שאפשר, בצרחות, בגיטרות, בתופים אבל מסתבר שלא.

כמו שכבר ציינתי הסיפור היה אותו סיפור שנשמע שוב ושוב, והמסר היה פרווה , משהו באמצע כזה, דווקא פה -אופרת רוק, זה המקום לפתוח פצעים, לבעוט לתת בראש ולא לדקלם כמו בשיחה בבית קפה "ואללה אח שלי מלחמה זה על הפנים". להראות זעם,כעס, עצב, איזה שהוא רגש חזק אבל גם כאן קיבלנו שלילי חזק, יותר מדי מחזמר פחות מדי רוק. אני חייבת לציין שהמוזיקה היתה יותר ממעולה, נגנים שופרא דה שופרא, וגם השירה היתה חזקה וטובה וזה המקום לציין לשבח את איילת רובינסון שלא רק משחקת טוב אלא גם שרה מדהים.

 

מלחמה-אופרת רוק, צוותא 1

מאת: קובי ויטמן

מוסיקה: אלון מוטקין , טל ליטבק , עדי הר צבי , רון בונקר , רוני הודמשתתפים: איילת רובינסון , דביר בנדק , יניב לוי , קובי ויטמן

 התמונות לקוחות מעמוד הפליקר של fotobydave

תגובות

  • מישהו עשה הגהה לאייטם הזה?

    אורי, 25-11-2007 20:54

  • ההופעה הטובה בעיר מרגש ומשובח

    דני מלניק, 25-02-2008 00:23