מגזין

רוטס בן סוסים, רוטס ודהר

1976, The Abyssinians, מקליטים לראשונה את הקטע Forward on to Zion, כמעט 32 שנים לאחר מכן, בשעת ערב,ייסגר מעגל

מאת מאור בוכניק. 14-11-2007

תגיות: The Abyssinians

רוטס בן סוסים, רוטס ודהר

המסע מתחיל. טיסה במהירות האור, מבט חודר בזום-אין מהיר. ממחשכי החלל האינסופי, דולקים לכיוון מערכת השמש, מתקרבים לכדור הארץ, קורעים את האטמוספירה, צוללים לכיוון האדמה ולא עוצרים, נכנסים בה ומכים שורשים. "רוטס" לא מהעולם הזה. 1969, נפל דבר. ה"אביסיניאנס".

האחים מאנינג - דונאלד ולינפורד, חוברים לברנרד קולינס, בחסות הרוח האתיופית והשפה האמהרית. ה"אביסיניאנס", בתרגום חופשי (החופש הוא ערך עליון), פירושו - חבש (עם ב' דגושה).

לימים, תיאר קולינס את נסיבות היקום, שהביאו את השלושה לסשן הקלטות ראשוני. 65', קטע סקא, מתנגן לו מחוץ לאולפן, הקצב נישא עם הרוח, ומגיע אל אזניו של מנהל האולפן, שמזמין אותם להכנס. הלחץ לא מייטיב עם החברה הצעירים, הקול נסדק, ונאמר להם להגיע בשבוע הבא. קולינס לא חזר לשם אחרי שבוע. איש הרים שלא מפחד מעבודה, עבד, חסך דולרים ג'מאייקנים, שכר אולפן והפיק בעצמו. קולינס והחברה הקליטו שני קטעים - Satta Massa Gana(מוקיר תודה, שוב בתרגום חופשי ומשוחרר), ו - Jerusalem, השאר היסטוריה.

ההיסטוריה לא יודעת שהיא תהפוך לכזאת משמעותית, בנתיים אבני היסוד מקבלות שמות. האלבומים Arise ,1978 .Satta Massagana, 1976, Forward , 1982. רואים אור.

איך שלא תסתכל על זה, כמה דברים אתה מכיר שנשמרים יותר משלושים שנה, ולא בפורמלין. שלושים שנה ולא הולכים בזרם הממסדי, אומרים מה שחושבים, נאמנים לעצמם, שלושים שנה. לא מכיר חברה שנותנת תעודת אחריות לזמן כזה, "האיביסינאנס" כן. מאני באק גראנטי, הרי כשאתה עושה את המוזיקה שלך שלושים שנה, ומלהיב את פליטי העולם המערבי אחריך, המוזיקה שלך מגיע ממקום חם ומיוחד, לא מהארנק. (חסכתי מכם שורות על תרבות האינסטנט, כוכבים לרגע, השתמש וזרוק, לסל וחסל).

הכדור תמיד בתנועה, גם ה"איביסיניאנס". 1980, הקצוות מתפצלים, אבל השורשים נשארים. דונלד מאנינג חובר לאחיו הנוסף, קרלטון מאנינג, ויחד עם דייויד מוריסון, מופיעים השלושה תחת השם "איביסיניאנס". לקראת סוף העשור, דונלד, לינפורד וברנרד, (אפשר גם לומר, דור המייסדים, אחרי הכל ההופעה בבארבי, היא ברחוב "קיבוץ -גלויות"), מתאחדים מחדש ומוציאים דיסק נוסף, הפשטות שביופי, ובפשטות נקרא Reunion, 1998. ה"איביסיניאנס" , מצהירים כוונות בדאב, ובאותה שנה משוחררים שני אלבומים נוספים, Declaration of Dub ו- Satta Dub.

אחת לכמה שנים, לעיתים פעם אחת בחיים ניתן לחזות במחזוריות הקוסמית של היקום. ליקוי מאורות, תמיד קרה תמיד יקרה. פעמים בודדות בחיים שלך, יתאפשר לך לראות זאת. הכוכבים סביבנו תמיד יגיעו לאותה נקודה אחת לכמה שנים, כשם שאתה פוגש באופן מפתיע ברחוב, חבר מהעבר שלא פגשת שנים, כשם שתמיד יתחלפו העונות, ליקום חוקים משלו. 1976, "האיביסיניאנס", מקליטים לראשונה את הקטע Forward on to Zion, כמעט 32 שנים לאחר מכן, בשעת ערב ,ייסגר מעגל.

ימי ד' ,ה'. 15-14 בנובמבר בשעה 22:00 בבארבי, קיבוץ-גלויות 52, ת"א, במסגרת אירועי קורונה לג'נדס אוף רוטס.

תגובות

  • ראסטה בוכניק

    רק הולך ומשתבח...איזה יופי!

    שי, 15-11-2007 09:57