מגזין

ריאן כוכב עליון

שמעתם עליו, אבל לא התחברתם אליו. ברק חיימוביץ' מפציר בכם לתת צ'אנס נוסף לאחד היוצרים האמריקאים החשובים ביותר של ימינו.

מאת ברק חיימוביץ'. 13-11-2007

תגיות: Ryan Adams

ריאן כוכב עליון

בשמו של ריאן אדאמס נתקלתי לראשונה לפני כמה שנים טובות, בהיותי זבן בחנות דיסקים שבבעלות הליקון. החברה דאגה להביא לחנות כל דיסק חדש של האמן וללוות אותו בקומוניקטים משתפכים שמספרים על הסינגר סונגרייטר המוצלח שהפך לתופעה באמריקה. אבל אמריקה זה לא כאן, ולא הזבנים ולא הקונים הרימו את עטיפות הדיסקים הלא ממש מפתות של אדאמס, וסביר שגם הדמיון בשם לכוכב הפופ המזדקן בריאן אדאמס, לא עזר לו במיוחד.

ואז הגיע לידי אלבום חדש של ווילי נלסון קשישא, Songbird שמו, ועל העטיפה הצנועה שלו כתוב שריאן אדאמס הפיק ומנגן בו יחד עם להקתו הקארדינלס. כמובן שהסתקרנתי לשמוע כיצד יצבעו החברה הצעירים את ההגשה הנינוחה של הקאובוי הסטלן, ושמחתי לגלות את אחד האלבומים הטובים ביותר של ווילי נלסון מאז הסבנטיז. אחרי ששמעתי את נגינת הגיטרה המדהימה בקאבר של נלסון ל-Stella Blue של ג'רי גרסיה ואת הקאנטרי גוספל המרומם ב-Blue Hotel,אותו אדאמס כתב, הבנתי שאולי אני בעצם מפספס כאן משהו מעניין מאוד.

מכאן, המשכתי לשלישיית האלבומים אותם הוציא אדאמס ב-2005 והראשון בו התאהבתי היה Cold Roses שמושפע באופן ישיר מהגרייטפול דד ואווירת קאנטרי רוק נינוחה בכלליות. אחריו הגיע Jacksonville City Nights עם אוריינטציה דרומית שורשית יותר, שמזכירה את גראם פרסונס. והאחרון שיצא באותה שנה, ואליו יצא לי להתוודע רק לאחרונה הוא 29 שנשמע קצת יותר מלוטש ופחות עם טעם של פעם, אבל עם אסופה של שירים פשוט מצוינים. לוקח זמן עד ששיריו של אדאמס מתעכלים כמו שצריך באוזן ובלב, אבל כשזה קורה...

השנה אדאמס הוציא את Easy Tiger, שמציג יוצר קצת יותר בוגר ופיקח (אדאמס טוען שהוא נקי לחלוטין אחרי כמה שנים של הוללות יתר), ושזכה לביקורות מפרגנות לרוב (לפחות בהשוואה לקטילות שליוו את שלושת אלבומיו הקודמים). התקליט החדש נפתח עם Goodnight Rose היפהפה שהוא בלדת קאנטרי אדאמסית טיפוסית. הדואט עם שריל קרואו Two מפתיע לטובה למרות סלידתי הקלה מהגברת (גם Dear John, הדואט הקודם עם כוכבת ידועה אחרת - נורה ג'ונס, הוא אחד השירים החזקים שלו). אדאמס מידי פעם גולש למחוזות גלאם מיותרים קצת עם Halloweenhead, ובכלל נראה שאדאמס הכי טוב כזמר אלט-קאנטרי מיוסר כמו ב-Tears of Gold ו- I Tought Myself How to Grow Old  היפה שסוגר את האלבום.

ולסיום אנחנו מגיעים לחלק הממש כיפי - הופעות חיות. תמיד הייתי פריק של הופעות, ותמיד הערכתי אמנים שיודעים לקחת את השירים היפים והמשורטטים שהקליטו באולפן ולתת להם צבעים חדשים על הבמה. מסתבר שאדאמס, בדומה לאביו הרוחני גרסיה, מאמין שההקלטות של ההופעות שייכות למעריצים. כך ניתן למצוא ברשת הופעות חיות מעולות של הלהקה מהשנים האחרונות, שהוקלטו הישר מהסאונדבורד והן לרוב באיכות טובה מאוד (וניתן להורידן גם כ-lossless ולא רק כ-mp3). במשך השנים ניתן לשמוע איך אדאמס והקארדינלס, הופכים למכונת הופעות משומנת, עם רפרטואר גדל של שירים ויכולת אלתור מפתיעה. שירים ישנים שנשמעו רכים או אפורים באלבום מקבלים על הבמה חיספוס ועוצמה, ושירים של שלוש דקות אולפניות הופכים למפלצות ג'אם פוסט-רוקיות. פשוט ללקק את האצבעות (ובחינם).

המלצתי היא להוריד כמה שיותר הופעות בהקדם, לפני שאדאמס או המנהלים שלו יחליטו שהוא היה נדיב מידי.

הלהקה מופיעה המון ואם אתם במקרה טסים לחו"ל בקרוב, נסו לראות אותם וספרו לי איך היה (ממזרים שכמותכם...).

*חדי העין ודאי שמו לב שהתעלמתי כאן מהאלבומים הראשונים של אדאמס. זאת משום שהיכרותי איתם אינה מספקת (פרט לאלבום הראשון המצוין - Heartbreaker), וממה שכן שמעתי, נוכחתי שאני יותר מתחבר לדברים החדשים יותר שלו.

וכל המילים האלה לא שוות יותר מידי בלי לינקוקים:

Ryan Adams - Blue Hotel

 Ryan Adams - Off Broadway

Ryan Adams & The Cardinals - Magnolia Mountain Live 2006-10-17

Ryan Adams - Cold Roses Live 2007-07-21

Ryan Adams & The Cardinals - Goodnight Rose Live 2007-07-21

Ryan Adams & The Cardinals - Easy Plateau Live 2007-10-24

את כל ההופעות במלואן תוכלו למצוא כאן יחד עם עוד רבות.

Let It Ride אצל דייויד לטרמן (Youtube)

תגובות

  • חבר יקר כתב עליו לא מזמן

    ואפילו יש קצת מוזיקה: http://www.tinyways.com/2007/09/11/to-all-the-reviewers-out-there-ryan-adams-easy-tiger/

    יואב - tinyways, 14-11-2007 06:30