מגזין

Anoushka Shankar & Karsh Kale - Breathing Under Water

'לנשום מתחת למים' הוא אלבום שיתוף הפעולה המתבקש בין שניים מנציגיה הבולטים של המוזיקה ההודית העכשווית, ששורשיהם נטועים עמוק במסורת ההודית הקלאסית.

מאת גיל רוביו. 30-09-2007

תגיות: אלבומים, Anoushka Shankar, Karsh Kale

Anoushka Shankar & Karsh Kale - Breathing Under Water

היא

אנושקה שאנקר (26) היא ביתו השנייה של מאסטרו הסיטאר הנודע וזו שגדלה תחת השפעתו המוזיקאלית והדרכתו. כנגנית סיטאר מוכשרת בזכות עצמה הופיעה אנושקה (עם ובלי אביה) כבר מגיל 13 ואלבומה הראשון Anoushka ראה אור בשנת 1998. בשנת 2002, כשנה לאחר פטירתו של החיפושית ג'ורג' האריסון, עלתה אנושקה לבימת 'רויאל אלברט הול' שבלונדון, ועם אביה נגנה את חלקו הראשון של "הקונצרט לג'ורג'". שיאו של הקונצרט היה בביצוע הקטע המקורי שנכתב על ידי אנושקה לזכרו של האריסון, "Arpan", ראגה הודית מרתקת לשני סיטארים ולתזמורת, כמחווה לאיש שהביא את המוזיקה ההודית בשיא הפופולאריות של הביטלס למרכז הבמה ובכך חשף אותה לקהל המערבי כולו. בשנת 2005 ראה אור אלבומה "Rise", שהוא ללא ספק אחד מהאלבומים הטובים של העשור, המלווה את המאזין מתפילת הבוקר ועד לסופו של היום, בו מוכיחה אנושקה את כישוריה כמלחינה מופלאה ששואבת את השראתה מהודו הקלאסית, אך גם ממוזיקה קלאסית מערבית, מפלמנקו ועד אלקטרוניקה עדכנית. הפתיחות של היוצרת הצעירה, שגדלה בעיקר בלונדון ובארה"ב, הצליחה לקנות לה קהל חדש של מאזינים נאמנים אך גם היוותה את נקודת החבירה שלה לדור הצעיר של מוזיקאים עם שורשים הודים כמו ניטין סוני, טאלוין סינג' וכמובן קארש קאלה.

הוא

כפי שהוא מגדיר את עצמו (בסדר הזה): מפיק, מלחין, נגן טאבלה, DJ, מתופף, ואמן רימיקסים. Karsh Kale נולד בארה"ב להורים ממוצא הודי ומגיל צעיר החל לנגן במקביל הן על תופים מערביים והן על טאבלות. חשיפתו למוזיקת המועדונים המערבית בניו יורק הובילה אותו לשלב בצליל שלו מוזיקה הודית קלאסית עם אלמנטים דומיננטיים של אלקטרוניקה ו-drum & bass. במהלך הקריירה שלו שיחרר קאלה ארבעה אלבומי סולו (Liberation הוא אלבום השנה של "כפר גלובאלי" לשנת 2003) אך הרבה גם לשתף פעולה עם כמה מהבולטים מהשמות בעולם המוזיקה בז'אנרים מגוונים: dj spooky, הרבי הנקוק, ביל לאסוול, ג'יג'י האתיופית, MIDIval Punditz, Cheb I Sabbah, וגם יוסי פיין שלנו. אחת הפסגות של היצירה שלו הייתה השתתפותו בהרכב Tabla beat science, בו ניגן עם אמן הטאבלות הגדול זאקיר חוסיין במפגן כשרון יוצא דופן.

יחד

המפגש הראשון בין שאנקר לקאלה היה כשהאחרון השתתף בפרוייקט הרימיקסים לאלבומה של אנושקה "Rise" בו הפיק מחדש שניים מהקטעים. בין הצמד נוצרה כימיה מיידית והדרך ליצירה משותפת הייתה רק עניין של זמן. האלבום החדש, הוא שיתוף פעולה מלא בין השניים, אותו הן כתבו והלחינו (כאן היא הדומיננטית) והפיקו (הצד החזק שלו) במשותף. האלבום כולל 13 קטעים חדשים, שכדרכם של אלבומים משובחים, כל האזנה נוספת להם חושפת עוד ועוד רבדים של עומק ומורכבות. המיזוג בין הקלאסי למודרני עובד באלבום החדש אפילו טוב מבעבר והאוזן "נזרקת" לציטוטים מאוקיינוס של השפעות חוצה גבולות: מוזיקה קלאסית הודית ומערבית, ראגות ותפילות, מוזיקת מועדונים ופסקולים מבוליווד. 'לנשום מתחת למים' נשמע אולי כמשימה מורכבת אבל בהחלט שווה את המאמץ. יתכן שדי היה בכישרונותיהם של השניים לבדם, אבל הפרוייקט מערב בהקלטת האלבום אסופה מופלאה של מוזיקאים נוספים, שמוסיפים קשת רחבה של צבעים לצלילה התת-ימית.

האורחים

ראשונים בחשיבותם ובמעורבותם הם ללא ספק נגני התזמורת Bombay Cinematic Orchestra Strings בניצוחו של סאלים מרצ'נט. השימוש המלא בכלי מיתר אמיתיים היווה תמיד חלק מעבודתו המצויינת של קאלה והפעם, נוכח מקומו המשמעותי של הצד הקלאסי באלבום, הצעד הזה מובן כמעט מאליו. מנגד, חובר אל הצמד ה"מגה-מפיק" גוראב ריינה (המוכנה groovio, בהן צדקי), חבר ההרכב MIDIval Punditz, שמביא מטעמו דגש חזק על ה"ביטים" והתכנותים לשם האיזון. רשימת נגני האולפן שנטלו חלק בהקלטות חושפת את עולם התוכן העשיר של הצמד שאנקר-קאלה וכולל גם נקודה ישראלית אחת: הזמרת נועה למברסקי תורמת את השירה והקולות (באנגלית) לקטע הפותח של האלבום, כפי שהוקלטו באולפנים של J-Viewz בתל-אביב בחודש מרץ השנה. ומעל הכול, השתתפותם של שני בני משפחה של אנושקה באלבום הופכים אותו למתוק במיוחד. האב, הגורו, ונגן הסיטאר הטוב בעולם, ראווי שנקר, מנגן בקטע חדש (בשני חלקים) אותו הלחין עם אנושקה - Oceanic. זה אירוע מרגש במיוחד לנוכח העובדה שאלו הקלטות חדשות לגמרי של הגאון בן ה-87. מנגד, חוברת אל אנושקה לראשונה אחותה למחצה, הבוגרת ממנה בשנתיים, גיטאלי-ג'יני שאנקר, או בשמה המוכר מעט יותר, נורה ג'ונס, בתו של ראווי ממערכת יחסים שניהל במשך 9 שנים עם סו ג'ונס.  מרגע פריצתה של נורה ג'ונס לתודעת הרבים העיתונות הצהובה הרבתה לדשדש במערכות היחסים שיש לה עם אביה ואחותה. בין אם הנתק (על פי העיתונים) או ההתפייסות (על פי השאנקרים ונורה עצמה) הם הגרסה הנכונה, הרי ששיתוף הפעולה המוקלט הראשון בין האחיות, בפרוייקט בו מעורב גם האב, הוא מאורע נדיר. את השיר בו משתתפת ג'ונס, Easy, כתבו שתי האחיות יחדיו ובאורח פלא הוא מצליח לחמוק מקיטש' רגשני ולהפוך להיות דואט בין קול הקטיפה של ג'ונס לסיטאר של אנושקה, לרגע של חסד מופלא.

ראווי שנקר צוטט לאחרונה בעיתונות ההודית שחלומו הוא לכתוב יצירה שלמה לשתי בנותיו ואולם הוא אינו רוצה לכפות עליהן את ביצועה. אולי ההתקרבות המוקלטת הזו תהיה פתח גם להגשמת חלומו של Panditji.

לנשום מתחת למים, שעה ושתי דקות של צלילה מרחיבת ריאות ונשמה.

תגובות

  • כתבה מעולה דיסק מדהים!

    רוביו כיף לקרוא אותך ... .

    שי, 11-10-2007 05:56

  • איפה אפשר בארץ לקנות את הדיסק?

    נורית, 12-10-2008 22:26