מגזין

תגיד יפה שלום לדוד

מפיק אופורטוניסט או רמיקסר מוכשר? דורי אדר על ג'יימס לאבל, Unkle בשבילכם

מאת רוני פיאלקוב (Wannabeats). 03-09-2007

תגיות: Unkle

תגיד יפה שלום לדוד

לפני כשבע שנים הייתי בפעם הראשונה בביתן 1 בגני התערוכה. קיבלתי שניצל בלחמניה והמון פליירים עם הכוונות לחייל המשוחרר. לקח לי כשעה למצוא את הדרך החוצה מהמתחם. לפני כשנה חזרתי לזירת הפשע כשבידי האחת תיק עמוס לעייפה בחטיפים ובשנייה שני ילדים מנוזלים שקשורים איכשהו לאחותי (הבנים שלה, אם תתעקשו). בעוד לירז צ'רכי צווחת את חייה על הבמה, נשבעתי שלא אשוב עוד לביתן לעולם, כבר עדיף להינמק במועדון הבארבי ולשתות גולדסטאר לנצח. אבל! ביום רביעי הקרוב אני חוזר. הפעם, לא בשביל הפיג'מות, וגם לא כל כך עבור ניין אינץ' ניילס. אני הולך לראות את ג'יימס לאבל ומשפחתו המורחבת - UNKLE.

אז מיהו לעזאזל ג'יימס לאבל?

א. די ג'יי בריטי ותיק שברזומה שלו מופיע: 1994 - המצאתי את הטריפהופ.

ב. מפיק אופורטוניסט שמצליח על גבם של מוכשרים ממנו.

ג. רמיקסר מוכשר שעובד עבור כל מי שהוא מישהו בתעשיית המוזיקה.

ד. שם שכיף לגלגל על הלשון ועל הדרך לזכות באהדת חבריך בשל הבנתך העמוקה בהיפ-הופ. (קיפ איט ריל, יו!)

אז התשובות כולן נכונות, בייחוד ד. אפשר להגיד דברים רבים על לאבל, אך אי אפשר לקחת ממנו את מפעל חייו, הוא הלייבל Mo' Wax, שהקים כאשר היה בגיל בו אזרח ישראלי מתפקד לרשות המדינה. מושפע מהיפהופ, אסיד ג'אז, אסיד האוס וטכנו ששלטו ברחבות הלונדוניות של אותה תקופה, לאבל הכניס תחת כנפו מגוון רב של מוזיקאים צעירים ואנונימים והעניק להם הכרה עולמית. אם לנקוב רק בשמותיהם של כמה, אני מדבר על , Air, DJ Krush, Luke Vibert, Attica וכמובן, די ג'יי שאדו. באותה תקופה לאבל הקים את פרוייקט UNKLE, יחד עם גולדסוורטי, קודו, ועוד חברים ומעצבי בגדים מהלייבל היפני "מייג'ור פורס". הכיוון הכללי של אנקל דאז, היה אסיד האוס.

ברם, ב-1996, עת יציאת אלבומו הראשון והמופתי של שאדו, Endtroducing, התרחשו כמה דברים במקביל. החשוב שבהם, הוא שיחד עם הרכבים כמו פורטיסהד, מוריצ'יבה ומאסיב אטק, ההיפהופ קיבל גושפנקא לבנה, היפ הוחלף בטריפ, וכיום מאחורי כל ראפר מצליח יושב אדם לבן ושמנמן עם זקן צרפתי. (בהכללה, כן?). בנוסף, לאבל הפך לסנדקה הרשמי של הסצנה. לאור הצלחת אלבומו של שאדו ונטייתו הטבעית של לאבל להיפהופ, הוא פירק את הגלגול הראשון של UNKLE וחבר לדי ג'יי שאדו. שנתיים לאחר מכן, יצא האלבום - Psyence fiction. חמוש בכוכבים כתום יורק, בדלי דראון בוי, ריצארד אשקרופט (זוכרים?) ומייק די (ביסטי בויז), הפרוייקט הראשון של UNKLE הוא עשיר ומגוון, ומהווה ציון דרך חשוב באלקטרוניקה של שנות ה-90.

בגלגולם הנוכחי, UNKLE מגיעים אלינו באמצע סיבוב ההופעות העולמי של אלבומם האחרון, War stories. לאבל לא מגיע לבד. אמנם די ג'יי שאדו פרש מההרכב, אך במקומו תופיע להקה של 8 נגנים אשר יבצעו בלייב את האלבום האחרון, כשהם מלווים במסכי פלאזמה אימתניים. כמיטב המסורת העיצובית של Mo' wax (ברשות לאבל גם חברת טקסטיל ועיצוב מרצ'נדייז), מדובר במופע אודיו-ויזואלי מרהיב ביותר. אינני מכיר את איכות הסאונד בביתן 1, אשר בימים כתיקונם מארח קונצרטי רוק כגון "הרפתקאות דורה והפיראטים", אבל אני בכל אופן מתכוון לבוא ארבע שעות קודם, לתפוס מקום בשורה הראשונה ולצרוח בלי הפוגה: "לאבל, תעשה לי רמיקס!!!!"

*גם אתם מוזמנים לעשות לי רמיקס, אבל זה נושא לאייטם אחר.

אנקל וניין אינץ' ניילס, יום רביעי ה-5.9 ביתן 1, גני התערוכה, ת"א.

תגובות

  • remix

    I wanna do ya a remix. nah. I just wanna do ya

    roots manuva, 04-09-2007 00:47