מגזין

איך עושה כתב?

משהו טוב עובר על סטיב בושמי בשנים האחרונות, ליאור שינברגר חזר מבסוט מצפיה ב'ראיון לילי'

מאת ליאור שיינברגר. 30-08-2007

תגיות: ראיון לילי, סטיב בושמי

איך עושה כתב?

רואים את הכותרת ? כן נו.. זו שלמעלה.. אני מוכן להתערב שכרגע קראתם כותרת שונה מזו שתכננתי לתת לסיקור הזה והסיבה לכך מאוד ברורה: הכותרת נקבעת על ידי העורך. העיתונאי אמנם יכול לאסוף את המידע, לכתוב את הכתבה, לערוך אותה כרצונו ובכל זאת, כשמגיעים לשורה התחתונה - מישהו אחר משפץ ועובר על הטקסט, עורך אותו מחדש, מסדר את המילים ומציג אותן כך שמתקבלת מציאות חדשה. בתור סטודנט לתקשורת אני גאה לומר, שאני מתיימר לבצע את עבודתי העיתונאית כנדרש, הווה אומר, ללמוד להתעלם מקומוניקטים ושאר מיני טקסטים המכילים פובליקציה שתאגיד יחסי ציבור שיודע היטב את עבודתו דואג לחלק לאותם אנשים שאמורים לסקר את האירוע אותו הם מייצגים."שלום, אני ליאור, הגעתי לכאן בכדי לסקר את הסרט 'ראיון לילי' עבור 'קול הקמפוס'.." "אהה ! מצוין !" אמר לי איש יחסי הציבור בכניסה ותחב לכיסי קומוניקט בן 5 עמודים משני הצדדים המפאר את הסרט, מפרט קצת אודותיו וכולל אפילו ראיון מובנה ומתורגם לעברית עם במאי הסרט והשחקן הראשי: סטיב בושמי.אבל, כפי כתבתי קודם לכן, יושרה מקצועית היא ערך עליון ולפיכך הקומוניקט נשאר בכיס.

'משהו טוב עובר על סטיב בושמי בשנים האחרונות', הייתה הכותרת המקורית לסיקור הזה אחרי צפיה בסרט 'ראיון לילי', ובכן, מה אומר ומה אספר? ראשית, מדובר באחלה סרט. כן, אני יודע ש'אחלה' זו הגדרה לקונית מידי ולכן אפרט כאן מה הופך את 'ראיון לילי' או INTERVIEW בשמו הלועזי, לכל כך טוב. הסרט נוצר במסגרת פרויקט מיוחד 'טריפל תיאו', 3 מסרטיו של הבמאי תיאו ואן גוך (נין אחיו של וינסנט ואן גוך), אשר נרצח בנובמבר 2004 לפני שהספיק לתרגם 3 מסרטיו לאנגלית. במסגרת הפרויקט מביימים שחקנים / במאים את 3 הסרטים מחדש. 'ראיון לילי' הוא רימייק לסרט זהה בבימויו של ואן גוך משנת 2003.

הסיפור פשוט לכאורה. פייר פדרס (בושמי), כתב פוליטי וותיק עם חיבה קלה יתר על המידה לטיפה המרה, מקבל על הראש הנחתה מעורך העיתון שלו - לקיים ראיון עם קטיה (מילר), סלבריטאית צעירה, כוכבת קולנוע וטלוויזיה שזכתה בהכרת ההמונים לאחר שהשתתפה בשוברי קופות טראשים וממוסחרים. הכתב שלנו מרגיש שעשו לו עוול. סלבריטאית מתחילה היא הדבר האחרון שמעניין אותו. הוא יוצא לראיון בלי חשק ובלי עבודת תחקיר ראויה, נתקל בכוכבת היפה והשניים סולדים זה מזה באופן הדדי. כשהראיון נקטע באיבו אחרי הטחת מהלומות מילוליות בין השניים, עובר פייר תאונה קלה ונחבל בראשו. קטיה, שהייתה עדה לתאונה, מזמינה אותו לביתה על מנת לטפל בו.

בחלל האינטימי הזה, דירתה של קטיה, מתחיל הסרט שלנו וכאן גם אפסיק לספר לכם אודותיו מאחר ואני שונא ספויילרים. הסרט הזה, שמחזיקים אותו שני שחקנים מעולים, מציב בפנינו סוגיה מעניינת - כמה רחוק ילך העיתונאי בכדי להשיג את הסקופ הנכסף? כמה תרשה לעצמה הדמות הציבורית (סלבריטאית במקרה שלפנינו), להסיר את המחסומים ולהיפתח בפני העיתונאי, שאמנם מייצג את התקשורת, אבל לפני הכל וקודם כל - הוא גם בן אדם. בסך הכל מדובר בדרמה מצוינת שנמשכת שעה וחצי שבמהלכן אנחנו נחשפים אל צמד הדמויות המיוחדות הללו, הסרט מצליח לשעשע לעיתים קרובות ובמקומות הנכונים, ולזעזע כשצריך, בדיוק כמו שדרמה טובה צריכה להיות.צהדבר המדהים באמת, שאותו ציינתי קודם לכן, היא עבודת המשחק המעולה של בושמי ומילר שמצליחים להחזיק את הסרט כל כך טוב.

את סטיב בושמי (STEVE BUCEMI) כשחקן ראיתי אינספור פעמים, בשלל סרטים כשדוגמה חלקית לטובים שביניהם תכיל את סרטיהם של האחים כהן: 'פארגו', 'ביג ליבובסקי', נמשיך עם הופעה בלתי נשכחת כמיסטר פינק ב'כלבי אשמורת' של טרנטינו, בסדרת הטלוויזיה 'סופרנוס' כטוני בלונדטו, בן דוד של טוני סופרנו וכו' וכו'..(באמת שמדובר באינספור דמויות באינספור סרטים וסדרות). את כל התפקידים הוא תמיד הצליח לגלם בצורה מעולה; מדובר בשחקן איכותי להפליא, איכשהו יש משהו במראה החולני שלו (הוא תמיד נראה כאילו הוא עומד להתפרק בשנייה הבאה שלו על המסך), מצליח להקנות אמינות לכל דמות שאותה הוא גילם. הפעם הראשונה בה נתקלתי בו גם כבמאי הייתה כשביים את אחד הפרקים הכי זכורים בסדרת בית הכלא 'אוז' (עונה רביעית, פרק 12) - פרק שעסק בדרך שבה מחביא / יוצר כל אסיר את הסכין האישי שלו.. בסיום הפרק ישבתי לי מצומרר בהנאה מול המרקע והבנתי שיש לי עסק עם במאי מעולה. מאוחר יותר נודע לי, כי הוא ביים גם פרק מצוין בעונה השלישית של הסדרה, אין ספק, האיש יודע את העבודה.

בסיינה מילר (SIENNA MILLER) נתקלתי בסרט 'אלפי' המשעשע שם כיכבה לצידו של ג'אד לאו. בכנות? אני מעדיף אותה כאן. ב'ראיון לילי' אנחנו מקבלים אותה בתור פצצה בלונדינית וחושנית שמהפנטת את הצופים ומשאירה אותם צמודים למסך בציפיה למה שרכבת ההרים הזו תביא עימה בסיבוב הבא. הצעירונת הניו יורקית הזו, שתחגוג 26 בדצמבר הקרוב, הולכת לחרוך את המסך דיי הרבה בתקופה הקרובה ובצדק. מדובר במחזה נעים לעין, לגברת הזו יש כישרון משחק בשפע אבל מי צריך כישרון כשאת מדורגת במקום ה-11 ברשימת 100 הנשים הנחשקות בתבל עפ"י מגזין הגברים 'מקסים' לשנת 2007?

'ראיון לילי' (INTERVIEW)במאי: סטיב בושמי (מבוסס על סרט של תיאו ואן גוך)תסריט: דיויד שכטר עפ"י תסריט מקורי של תיאודור הולמן.שחקנים: סטיב בושמי, סיינה מילרהחל מה-13/9 בסינמטק ת"א, תאטרון ירושלים, פנורמה חיפה, כוכב רמה"ש ו'חן' רחובות.

תגובות

  • מתרגל מו-ערך

    נו שיינברג אנחנו יודעים שאתה סטודנט לתקשורת, ככה יפה לתרגל את הקוראים שלך בפתיחה של הכתבה? תערוך, תערוך (-:

    נקלר, 06-09-2007 02:40

  • מספיק היה להציץ בפרצופו של הבחור מהיח"צ

    שעמד בכניסה וחילק את הקומוניקטים.. הוא כל כך שמח על ההזדמנות לדחוף לי אותם ליד עד שהייתי חייב לצאת נגד זה בגלוי :) אבל באמת, בלי קשר, קחי את עצמך ואת השותף ואת החברה של השותף וגשו לצפות בסרט.. בהחלט חביב ביותר :)

    ליאור שינברגר, 10-09-2007 11:59