מגזין

מסעות ג'טרו טאל בעיר הקודש

תומר כוכבי על כושר ההתמדה של אנדרסון ג'טרו טאל והחליל המפורסם. ג'ארט טאל בהופעה

מאת תומר כוכבי. 25-08-2007

תגיות: Jethro Tull

מסעות ג'טרו טאל בעיר הקודש

מאז שנות ה-60 ועד היום עברו הרבה מים בתמזה, המכוניות נהיו יותר מהירות ובטלויזיה נהיו יותר ערוצים אך דבר אחד לא השתנה. האנרגיות של איאן אנדרסון, סולן ומנהיג להקת ג'טרו טאל, אחת מלהקות הרוק מתקדם/פולק בריטי הנחשבות בעולם. על כושר ההתמדה של אנדרסון דובר רבות. כמעט בכל שנה הוא מתייצב בארצינו הקטנה והלא משמעותית למספר קטן של הופעות כמעט אינטימיות. בשנה שעברה הוא הגיע בגפו ונתן מספר הופעות ארוכות במיוחד עם הסימפונית של רעננה. בשבוע שעבר הוא היה כאן שוב, הפעם עם כל חברי ג'טרו טאל. ההופעה הראשונה נערכה בירושלים במתחם תחנת הרכבת הישנה הופעה אינטימית מול יציע בודד וגדוש בקהל שלהערכתי לא חצה את קו האלפיים איש ואישה, ערב רב מכל קצוות האוכלוסיה, חילונים ודתיים, נוצרים ויהודים, נשים וגברים, צעירים ופנסיונרים. כולם אוהבים את ג'טרו טאל. בהופעה הנוכחית תפסנו מקום טוב בעמידה צמוד מאוד לבמה, מרחק נגיעה מאיאן אנדרסון.

הגענו בשעה 21:00 בדיוק כשג'טרו טאל עלו על הבמה, לקטע פתיחה קצר של איאן אנדרסון ומרטין באר (גיטרה). ההופעה מתחילה בשיר הראשון LIVING IN THE PAST. בהמשך בוצעו קטעים משלל אלבומים של הלהקה; רוב הביצועים היו ביצועים יותר מלודיים ופחות כסאחיסתים. הרבה חליל וקלידים בנוסח הכנסייה הקתולית; אנדרסון, כהרגלו, ליהטט עם חליל הצד הניצחי שלו, רקד וקיפץ. כן, גם בגיל 60 הוא הומוריסטי ואנרגטי כמו ילד בן 10. אפילו AQUALONG קיבל ביצוע חלילי ושקט ומאוד מרשים. בהמשך בוצע MY SUNDAY FEELING מהאלבום הראשון,THICK AS A BRICK ו- NOTHING IS EASY. ביצוע מעניין נוסף היה ל- AMERICA של לאונרד ברנסטיין מסיפור הפרברים; כאן הוא בוצע לפי עיבוד של קית' אמרסון מתקופת ימיו בלהקת THE NICE. גם MOTHER GOOSE שבוצע עם צמד חלילי רועים ותופי תםתם היה מקורי ויפה.

רגעי השיא בהופעה היו ללא ספק PASTIME WITH GOOD COMPANY של הנרי השמיני מדהים ובו הקהל הריע ללא הפסקה; בהופעה כזו פשוט יושבים ומוחאים כפיים בדומה לקונצרט קלאסי. הקטע שסיים את המופע לפני ההדרן היהBUDAPEST. השמיים היו בהירים, אוירה טובה ו -BUDAPEST פשוט מעצים את גודל המופע. אמנם תמיד טענתי שכאן הם נשמעים כמו דייר סטרייטס וזה גם קטע שנוצר לאחר שנות התהילה שלהם, אבל זה עדיין ג'טרו טאל והביצוע היה מדהים.

לקינוח קיבלנו את ההדרן. לאור הביצועים שהיו בהופעה, היה לי קשה לנחש במה היא תסתיים, הרי הדרן צריך להיות מן רגע שיא שאף אחד לא ישכח, הבחירה ב- LOCOMOTIVE BREATH הייתה ברורה אך רק בדיעבד. ללא ספק להיט גדול וביצוע טוב. אמנם ההופעה היתה קצרה (שעה וחצי) אך היה נפלא. ג'טרו טאל פשוט אוהבים להופיע ואת הקהל, והקהל מחזיר להם אהבה בכמויות. קטעי ההומור של אנדרסון בין השירים פשוט מחברים את הקהל להופעה. את מה שקרה לאחר כמעט שעתיים של הופעה אני פחות רוצה לזכור, פקקי תנועה וארבע שעות בילוי בכביש ירושלים-ת"א. משהו אומר לי שגם בשנתיים הבאות תהיה הופעה של ג'טרו טאל בארץ, שתספק הזדמנות נוספת לחוות את האנרגית של אנדרסון בפעולה.

תגובות