מגזין

תשעה ראשים לרדיו

לקראת ההופעה של רדיוהד הערב בישראל דירגנו את תשעת האלבומים שלהם מהטוב פחות לטוב יותר. אתם מוזמנים להתווכח איתנו, וגם להאזין למשדר החגיגי

מאת עדי נוי. 18-07-2017

תגיות: Radiohead, ספיישלים, רדיוהד, פודקאסט

 

רגע לפני שהלהקה הגדולה בעולם מגיעה לישראל, 17 שנה אחרי הביקור הקודם, ועולה על הבמה להופעה אחת בפארק הירקון בתל אביב, אנחנו מתכוננים כראוי ואתמול שידרנו ספיישל חגיגי שדירג את האלבומים של רדיוהד מהטוב פחות לטוב יותר (אפשר להאזין למשדר במלואו כאן).

בדרך כלל (אבל לא תמיד) ספיישלים רדיופוניים נבנים בצורה כרונולוגית על מנת לספר את הסיפור של האמן, אבל במקרה הזה כנראה שאת הסיפור כולם מכירים, ובטח את הכרונולוגיה - הפריצה עם קריפ והשתכללות הרוק באלבום השני, ואז אוקיי קומפיוטר שהפך אותם למפלצת, ואז שינוי כיוון עם הצלילים של KID A שפתחו את המילניום החדש.

בסך הכל יצאו תשעה אלבומים בקצת יותר מ-20 שנה, ואחרי שהחודש האחרון היה רווי במצעדי השירים של רדיוהד, ואחרי שהסכמנו שהסדר הכרונולוגי כבר מוכר וידוע, מה שנשאר לעשות זה לדרג את האלבומים של רדיוהד מהטוב פחות לטוב יותר. זה היה סובייקטיבי מאוד, רק כדי שתוכלו לומר לי כמה אני טועה.

 

9. Pablo Honey

כנראה שזה יהיה הדירוג היחיד ברשימה הזו שיהיה לגביו קונצנזוס. נאמר זאת כך - אם רדיוהד היו מתפרקים ונעלמים אחרי אלבום הבכורה שלהם שיצא בפברואר 1993, כנראה שהם היו זכורים כ-"one hit band". אז כן, קריפ היה להיט גדול ושיר שבכל מקרה לא היה נשכח, בטח בישראל, אבל לא הייתה באלבום הזה בשורה, ובטח לא רמז לכך שהקליטה אותו הלהקה שעתידה להיות הגדולה בעולם.

 

8. The King of Limbs

האלבום הלפני אחרון של רדיוהד, שיצא בפברואר 2011, המשיך את מגמת הירידה שהחלה אחרי שלושת אלבומי המופת מתחילת המילניום (אותם תמצאו בראש הרשימה הזאת). זה אולי האלבום הכי אקספירמנטלי שלהם, שהושפע רבות מאלבום הסולו הראשון של תום יורק, וככזה הוא לא הצליח להתרומם לגבהים של האלבומים הקודמים. מגמת הירידה נעצרה בסוף, כפי שתיווכחו בהמשך הרשימה.

 

7. In Rainbows

למקום השביעי מגיע האלבום השביעי של רדיוהד, שיצא באוקטובר 2007 ושבר שתיקה של ארבע שנים. הניסיונות ללכת למקומות אחרים נמשכו (והתגברו באלבום שהגיע אחריו), ויש בו כמה שירים שנכנסו לפנתאון הבלתי נגמר של הסט-ליסטים בהופעות שלהם, אבל אחרי שורה של אלבומים שפוצצו לנו את הרגשות, האלבום הזה לא ייזכר כמשהו ששינה סדרי עולם.

 

6. The Bends

במרץ 1995, שנתיים אחרי אלבום הבכורה, הגיע האלבום השני של רדיוהד שהפך אותה לאחת הלהקות המוערכות בעולם. בזמן שהבריט-פופ נתן אותותיו בממלכה, החבורה מאוקספורדשיר הקליטה אלבום שנשמע שונה מכל מה שמישהו אחר עשה באותו זמן, כזה שכל שיר בו הוא בשורה, והניב שורה ארוכה של להיטי ענק. כנראה שאין הרבה להקות רוק שאם היו מקליטים את האלבום זה לא היה בקלות האלבום הכי טוב שלהם, אבל במקרה של רדיוהד, ובכן, יש חמישה אלבומים טובים יותר.

 

5. A Moon Shaped Pool

אחרי שני אלבומים שכל אחד מהם היה פחות טוב מקודמו (ומדורגים במקומות הלפני-אחרונים ברשימה הזאת), הגיע בשנה שעברה האלבום המושלם הזה, האחרון שלהם עד כה, אולי העצוב ביותר שלהם, ובטח השקט והאיטי ביותר. לא נראה לי שיהיו רבים שיסכימו איתי שזה אלבום יותר טוב מאלו שדירגתי מתחתיו ברשימה, אבל בעיני זה אחד הרגעים המרגשים ביותר בקריירה שלהם, וחוץ מהקטע שפותח את האלבום כל השירים בו מתאימים רק לאלבום הזה. לא פלא ששיר כמו "True Love Waits", שבוצע בהופעות שנים רבות לפני כן, מצא את מקומו בגרסת אולפן דווקא בסוף האלבום הזה.

 

4. Ok Computer

אם על האלבום שהגיע למקום האחרון ברשימה סביר שיהיה קונצנזוס, כאן אני מאמין שאקבל כמה נאצות. אוקיי פאקינג קומפיוטר רק במקום הרביעי? בעצמי לא הייתי מאמין לפני 20 שנה כשהאלבום הזה יצא שאחריו יגיעו שלושה אלבומים טובים יותר, כי זה הרגיש כמו שיא ששום דבר לא יכול להתעלות עליו. האלבום השלישי של רדיוהד, שיצא ביוני 1997 והציג לעולם לראשונה את מפיק העל נייג'ל גודריץ' שהפך מאז למעין חבר שישי בלהקה, נבחר כל כך הרבה פעמים לאלבום החשוב ביותר של הניינטיז ושם חותם רשמי על ההגדרה של רדיוהד כלהקה החשובה ביותר בעולם. הטכנולוגיה כמטאפורה לניכור האנושי ביטאה זעקה של דור שלם, ואיש לא עתיד היה לדעת שבמקרה של רדיוהד, זו רק ההתחלה.

 

3. Amnesiac

קשה לדבר על האלבום החמישי של רדיוהד, שיצא ביוני 2001, בלי לדבר קודם על האלבום שקדם לו ושהוקלט באותם סשנים, אבל זה האלבום שהשלים את המהפכה האלקטרונית שעברו יורק וחבריו מאז שחשבו שזה שכל אחד יכול לנגן גיטרה אומר שכולם צריכים לנגן גיטרה. כמה מהשירים היפים והמרגשים ביותר של רדיוהד נמצאים כאן, ועל אף שאין בו את המהפכה שחוללו שני האלבומים שקדמו לו, בעיני אין מקום ראוי יותר להציב את האלבום הזה, מאשר ממש מתחת לשני האלבומים הכי טובים שלהם. זה אלבום שמרסק נפשות עדינות מאז ועד היום, בכל תו ובכל מילה, אבל מי שהקשיב עד הסוף ידע לומר שאין ממה לפחד ואין במה להטיל ספק. 

 

2. Kid A

הרבה שנים עברו מאז שהאלבום הזה יצא באוקטובר 2000 ועד שהסכמתי להודות שאני אוהב אותו יותר מאשר את אוקיי קומפיוטר, אבל גם עבר הרבה זמן עד שהסכמתי להודות שיש עוד אלבום אפילו טוב יותר. למעשה גם בעת כתיבת שורות אלה אני עדיין לא בטוח שהגעתי להחלטה הנכונה, כי זה נשמע לי קצת מוזר להודות שיש בכלל בעולם הזה אלבום טוב יותר ממנו, אבל כמו שאתם רואים, הוא רק במקום השני, אז הנה, אני מודה בזה. הצלילים שפותחים את הקטע הראשון בעולם בישרו על עידן חדש של מוזיקה שלא מתיישבת על הגדרות שנקבעו עשרות שנים קודם לכן. התגובה המיידית של כל מי ששמע את זה הייתה "מה זה הדבר הזה?" ו"איפה נעלמה רדיוהד של אוקיי קומפיוטר", אבל זה לקח כמה האזנות, למי יותר ולמי פחות, כדי להבין שמדובר באלבום מופת ששינה את כל מה שחשבנו על מוזיקה לפני כן. הכל במקומו הנכון.

 

1. Hail To The Thief

אם לגבי המקום האחרון ברשימה היה ברור לי שיהיה קונצנזוס, אז באופן טבעי לגבי המקום הראשון יהיו הכי הרבה חילוקי דעות. אתם מוזמנים להתחיל להתווכח כבר עכשיו, אבל האלבום השישי של רדיוהד, שיצא ביוני 2003, הוא האלבום הכי טוב שלהם. נקודה. פשוט כי הוא מציג את כל היכולות שלהם מדה בנדס ועד קיד A, מעורבבות יחד לכדי שלמות. פשוט כי יש בו 14 שירים מעולים מהתו הראשון עד התו האחרון. פשוט כי הוא משלב בצורה הכי טובה את כל מה שאנחנו אוהבים ברדיוהד. בסופו של דבר אוקיי קומפיוטר הוא אלבום רוק, וקיד A הוא אלבום אלקטרוני, אבל את האלבום הזה אי אפשר להגדיר. האלבום הזה הוא רדיוהד. הללו את הגנב.

 

>> האזינו לספיישל רדיוהד עם עדי נוי

תגובות