מגזין

לילה לבן, מוזיקה שחורה

כהן@מושון הגיעו לבסקולה בלילה הלבן של תל אביב למופע עמוס אורחים והפתעות, וברי כהן היה שם וצפה בשואו מוצלח מאוד שעשה כבוד לסצנת ההיפ-הופ הישראלית

מאת ברי כהן. 02-07-2017

תגיות: ראפ, היפ הופ, הופעה, סיקור הופעה, כהן@מושון, ביקורת הופעה, לילה לבן, די ג'יי מש, בסקולה

 

צילום: שני רייךצילום: שני רייך

בעשור האחרון חלו שינויים משמעותיים בסצינת ההיפ הופ הישראלית. אלבומים יוצאים בקצב מסחרר, קולות צעירים, הרכבים חדשים וגם ישנים יוצאים מגבולות המועדונים התל אביבים ומופיעים על בימות גדולות ברחבי הארץ, בפסטיבלים כמו "אינדינגב" ו"יערות מנשה" אפשר למצוא שמות כמו פלד, "לוסיל קרו" ו"נצ'י נצ'" במרכז הליין אפ, ואם נרחיק עד לבמות יום העצמאות או נפתח את הרדיו על גלגל''צ נבחין מיד בשועל ותיק כמו "טונה" שהפך כבר מזמן לקונצנזוס. מבין כל ים האפשרויות ושוק הראפ הכה מגוון ישנו צמד שלטעמי מתמיד בקו של עשייה מרעננת ומחדשת, "כהן את מושון" שעושים את זה הכי נכון.

בלילה הלבן הגעתי ל"בסקולה" לערב עמוס אורחים והפתעות שהכינו מיכאל ומיכאל. על היכל המועדון המלא ירדה החשיכה והמופע החל במקצב תופים לייב, סקראצ'ים וסימפולים מנוסטלגיות "כושר גופני", האלבום הראשון של הצמד. בעוד הקהל נכנס לאט לאט לאווירה כהן @מושון פוצחים בשירה ועולים על הבמה. אינטרו למופע כלל את די ג'יי מש שמתפקד כדי ג'יי של ההרכב מזה זמן מה עם קטע מקורי מתוך "הווי ובידור", האי פי שהוציא בשנה שעברה, ועל התופים ניגן אביב כהן הידוע בכינויו "סול מונק" שהוסיף לסאונד נפח ועוצמה.

בין שירים ותיקים וחדשים הצמד מפזז על הבמה, מתקשר עם הקהל המריע ומלהטט בדינמיות ודיוק מול שינויי המקצבים והווירטואזיות שמספק מש על הפטיפונים. בהמשך המופע ההרכב עושה ברייק מחווה לזכרו של הראפר הגדול שנפטר לפני כשבועיים, "פרודיג'י" מההרכב "מוב דיפ", תוך שילוב בתים משיריהם. באמצע המופע לערך יורדים כהן@מושון מהבמה ומפנים אותה לצמד "שירי מרפסת" (רועי כפרי וטל טירנגל) שמתקבלים בתשואות. הצמד ההומוריסטי נותן קונטרסט לאווירה ואמנם מסב הנאה וצחוק שכן זהו רועי כפרי, גאון אמיתי בשר ודם, אך באיזה שהוא מקום ירדה על ההיכל תחושת אי התאמה. לאחר מספר שירים כהן, מושון ומש חוזרים לבמה וחוברים ל"שירי מרפסת" לשיתוף פעולה שמחבר את החלקים יחדיו ויוצר וייבים חיוביים ומצחיקים בקטע החדש והנהדר שלהם "קל כמו נוצה" ו"גדות הירקון" של המיכאלים.

כפי שהובטח, אורחים רבים לערב זה הגיעו ועלו אחד אחרי השני, לשיר המעולה "שחרר אותי" הצטרף הגיטריסט ליאור פרלה ("תעני אסתר", "נערי פוסטר") שניגן את קטעי הגיטרה באלבומם האחרון "ימים ארוכים", מיכאל סוויסה עם "אין שום בעיה", ושחקנית החיזוק המפתיעה - ראפרית צעירה בשם עדן. עוד מספר שירים מצוינים כמו "ההייפ", "פריק שואו" ו-"שיר הדרופ" בוצעו בצורה אנרגטית מאוד, בגישה ובהגשה הנכונה של הצמד שנשמע כמו שילוב של "A Tribe Called Quest" וה"ביסטי בויז" לבין אישיותם התל-אביבית מלידה.

אין ספק שההרכב נתן שואו מוצלח מאוד במופע מושקע מאוד, וניכר כי כהן@מושון לא מתפשרים ולא לוקחים את האירוע כעוד הופעה שגרתית. כך גם נשמע אלבומם האחרון, ובטח אם לציין את האלבום הנהדר "Daily Affirmation" שהפיק מיכאל כהן תחת הלייבל האמריקני האגדי "Stones Throw", אבל זה כבר סיפור ליום אחר. 

תגובות