מגזין

האיש שהיה שם

רון לוי אריה (MY LORD) מספר על חייו של אל קאמפבל, מימי הרוק סטדי של סוף שנות השישים עד עידן הדיגיטל העכשווי. כנסו להאזין למשדר מיוחד לכבוד הגעתו לישראל

מאת My Lord. 09-05-2017

תגיות: רגאיי, My Lord, Al Campbell, אל קאמפבל

 

תמונה: http://www.reggae-vibes.com/

אל קאמפבל הוא סיפור של איש אחד שנכח כמעט בכל התקופות והתמורות של המוזיקה הג'מייקנית. סיפורו משתרע עוד מימי הרוקסטדי של סוף שנות השישים באולפנים מיתולוגיים כמו Treasure Isle ו-Studio One.


הוא נולד בקינגסטון בשנת 1954 כבן של מטיף נוצרי. מטבע הדברים, כמו ביוגרפיות של בלוזיסטים גדולים, את השכלתו המוזיקלית הראשונה הוא רכש בכנסייה. בסביבה של שירת הגוספל, למד קאמפבל הצעיר את שירת הנשמה שהדהדה ומהדהדת ביצירתו עד היום. קאמפבל ידע לשיר הרמוניות ובכך הצטרף לפרדי מקרגור ולארנסט ווילסון כחלק מה-Royal Rasses, להקתו של פרינס ליקולן. הוא הקליט עבור באני לי, ג'ו גיבס, פיל פראט ואף עבד עם לי סקרץ' פרי וההפטונס.

 

 

באמצע שנות השבעים קרנו של אל עלתה בשתי חזיתות: גם בסצנת הרוטס המתפתחת של אנגליה, ובמקביל בסצנת הלאברז-רוק. מצד אחד סיפק קאמפבל המנוני רוטס של שירי מחאה וזהות ראסטפריינית לסאונד-סיסטמים של התקופה: מג'ה שאקה, קוקסון, פאטמאן ועוד. מצד שני, יצר שירי אהבה מתקתקים.
קאמפבל, לצד דניס בראון ושוגר מיינוט, חוללו את מהפכת הלאברז-רוק (lovers rock ) שהפכה להיות דומיננטית מאוד בקרב מעמד הפועלים ובעיקר אצל הליידיז. הלאברז הייתה התשובה האנגלית היותר מתקתקה לראב א-דאב-סטייל הג'מייקני שהיה מתוק אך חריף ויותר הארדקור.  בימים של תחילת שנות השמונים היה קאמפבל אחד הזמרים היותר מנוגנים ע"י כל הסאונד סיסטמס השולטים באי: קילמאנג'רו, קינג סטאר גאב, סטאר מארס וכמובן וולקאנו בבעלות הנרי ג'ונג'ו לאווס שהפיק שלל להיטים לקאמפבל. 

בשנות השמונים קאמפבל שלט עם ערמות של ביג טיונס כגון:  Turn me loose, Talk about love, one beer bad boy, Repatration ועוד. עם מפיקים כמו ג'ורג' פאנג וחברו משכבר הימים קינג ג'אמי.

 

 

קאמפבל הצליח לעבור מימי הראב א-דאב של תחילת השמונים אל העידן הדיגיטלי ונשאר רלוונטי. זאת מכיוון שלאורך הקריירה שלו, הקפיד קאמפבל, חוץ מפועלו כזמר, גם להפיק בעצמו, לכתוב, להלחין ולחנוך את הדור הבא. האגדה מספרת שהוא האדם הראשון שלקח את ג'ייקוב מילר לאולפן הקלטות ועוד מספרים שהוא ופיליפ פאטיס בורל (המפיק שגילה את סיזלה) היו יושבים ומלמדים את סאנצ'ז איך לשיר נכון.

קאמפבל הפיק את המייטי דיאמונדז, מייקל פרופט, גרגורי אייזקס, וכתב והלחין שבוצעו בידי אחרים. אל קאמפבל הקליט כ-33 אלבומים (!); באתר discogs הדיסקוגרפיה שלו מתפרסת על גבי 17 עמודים עם אינספור סינגלים שהפכו להיות חומרי אספנות נדירים.

בשנים האחרונות קאמפבל חי ומתגורר באנגליה. הוא פעיל ומקליט ללייבלים כמו Tuff Scout ומופיע ברחבי אירופה ומידי פעם נוסע חזרה לג'מייקה להקלטות והופעות.


>> האזינו לספיישל אל קאמפבל ב"מה הדיבור" עם גיל שיידי דגן, נמרוד הלברטל ומיי לורד

אל קאמפבל יופיע במועדון "האזור" בתל אביב ב-11.5.2017

גילוי נאות: MY LORD מפיק שותף בהבאתו של אל קמפבל לארץ

תגובות