מגזין

סרט טורקי

חברי ההרכב BaBa Zula, מחלוצי הפסיכדליה הטורקית של המאה ה-21, חברו לברי סחרוף ופתחו את פסטיבל Sound Ports באותות ובמופתים, וברי כהן היה שם וחזר כדי לספר על החיבור בין איסטנבול לתל אביב

מאת ברי כהן. 29-04-2017

תגיות: הופעה, סיקור הופעה, פסטיבל, ברי סחרוף, טורקיה, Baba Zula, באבא זולה, ביקורת הופעה, אברהם הוסטל

 

צילום: ברי כהןצילום: דני חנוך

לערב הפתיחה של פסטיבל "Sound Ports" המתקיים מזה שנתיים ברצף נשלחתי, למזלי, בהפתעה ובשמחה רבה אך ללא ציפיות והיכרות מוקדמת עם להקת "באבא זולה", הלהקה שנותנת את הסיפתח לחיבור העולמות המוזיקליים והתרבותיים של איסטנבול ותל אביב. אולם ההופעות של ה"אברהם הוסטל" התקשט כולו בצבעי הפסטיבל ובסמליו והשחפים שחגו מעל הרחבה והבמה המתינו יחד איתנו לתחילת המופע.

בזה אחר זה עלו חברי הלהקה לבמה תוך שהם מנגנים בכליהם האתניים והלא שגרתיים נעימה צבעונית ועוצמתית שהדהדה באולם הגדול והכניסה את הקהל לאווירה שהפרה את השגרה ושברה את הריטואל המערבי שהפך כל כך טבעי וצפוי בחיינו היום יומיים ובצריכת תרבות הצריכה שכולנו עבדים לה. נגן העוד החשמלי פריקליס טסוקלס העוטה תלבושת טורקית מסורתית צועק וצורח מילים בג'יבריש, פורט על העוד בחוזקה בעוד שיערו מתנפנף ברוח, וכל אלה יוצרים כריזמה בימתית שמושכת את מירב תשומת הלב.

ההקדמה נמשכת עוד ועוד, צלילי הפסיכדליה הטורקית עולים ועולים, ולפתע נגן הסאז החשמלי המדהים מוראט ארטל (שנראה כמו סולטאן עות'מאני) מסמן ללהקה ומתחיל להוביל אותה לכיוון הקהל, מגובה בפרקשנז, קלידים ותוף הדאבול שמכתיב את הקצב הם יורדים וממשיכים לנגן ולצעוק כשהם יוצרים תהלוכה עד עצירה. כל חברי הלהקה מסמנים לקהל עם הידיים בצורה מעגלית שהגיע הזמן, לאט לאט נפתח מעגל סביבם ולדרישתם כל הקהל יורד על הברכיים ומחכה. במשך דקות טסקולס מפעיל את הקהל בדו שיח צעקות סטייל "שאלה-תשובה" ובמחיאות כפיים עד שכולם מתרוממים וחוזרים חזרה לבמה.

 

צילום: ברי כהןצילום: דני חנוך

ההופעה ממשיכה, זמרת נוספת מטורקיה מצטרפת לעוד מספר שירים מקוריים עד עלייתו של אורח מיוחד שהמתין עד לנקודת הזמן הזו בצד הבמה כשהוא נראה מחויך ומבסוט למדי מהמתרחש. אני מתכוון לברי סחרוף, הנסיך והשורשים הטורקיים, שמתאים לפסטיבל הזה כמו כפפה ליד. ברי חובר לבאבא זולה מלווה בבסיסט הצמוד בנו הנדלר ויחד הם מנגנים שיר של זולה, לאחריו את "לב שלם" של סחרוף ומקנחים בביצוע ל"עיר מקלט" של אהוד בנאי. אני מסתכל סביבי ואני רואה כי הקהל משולהב, וייבים מטורפים עוטפים את האולם ולסיום המופע סחרוף והלהקה מנגנים אאוטרו מכשף עשוי כולו ליחשושים בג'יבריש וקריאות "היידה".

סחרוף, הנדלר וכלל חברי באבא זולה עוברים לקדמת הבמה וקדים בפני הקהל כאקט של כבוד ופרידה. ההופעה הכל כך צבעונית והלא שגרתית הזו, בנוסף למסרים החמים שהלהקה שלחה בדרישתם "אל תצייתו לרוע, אל תצייתו לפוליטיקאים" וקריאתם "אנחנו כאן בשביל חירות ואחדות ומציעים לכם להצטרף לכך", הולכים יד ביד עם מטרת הפסטיבל הזה, אשר מציע הזדמנות לשיח תרבותי נקי מגורמים שליליים, המתמקד באנשים הפשוטים שרק רוצים לחיות, ליצור ולצרוך אומנות.

 

צילום וידאו: Kfir Ripshtos

 

>> פסטיבל סאונד פורטס יימשך גם הערב (מוצ"ש) בתיאטרון יפו

תגובות