מגזין

ממעמקי הקונגו

לקראת הגעתו להופעה אחת בישראל של Congo Natty, אחד ממייסדי הראגא-ג'אנגל שנולד בשם מיכאל אלק אנטוני ווסט, נמרוד הלברטל עושה סדר עם האיש בעל אלף השמות

מאת נמרוד הלברטל. 20-03-2017

תגיות: ג'אנגל, Congo Natty, קונגו נאטי

 

הרבה שמות יש למיכאל אלק אנטוני ווסט.

כמו ששרו The Steve Miller Band, חלק קוראים לו Rebel MC, יש המעדיפים Tribe Of Issachar. בחוגים מסוימים הוא ידוע כ-X Project או Ras Project. יש הפונים אליו רק כ- Conquering Lion או Lion of Judah. אבל אנחנו נתייחס אליו כ-Congo Natty.

אפשר להקדיש כתבה שלמה רק למשמעות שיש למספר שמות לאותו אומן. למה בעצם מספר זהויות שונות מתארות אינדיבידואל אחד? איך קורה שבחוגים שונים, עבור אנשים שונים, אותו אדם מקבל זהות נפרדת? האם לא סובל אותו אדם מפיצול זהויות? בכל מקרה, כל השאלות הללו הן נושא לכתבה אחרת, אך אם נחשוב, אולי על תשובה אחת אפשרית, הרי שכנראה אותו אינדיבידואל, אותו אמן, השפיע על התרבות בצורה כל כך עמוקה, כך שדמותו קיבלה על עצמה מספר זהויות שונות אשר מתאימות לתקופות שונות ואירועים שונים.

כיאה למי שהיווה נדבך חשוב בהיווצרות ה-Jungle, ולימים ה-Drum N' Bass, חייו של קונגו נאטי מלאים אירועים וחוויות שקצרה היריעה מלספר את כולן. על אף שנולד בשנת 196, נדלג קדימה עד לתחילת שנות ה-80. או אז יצר יחד עם Karl 'Tuff Enuff' Brown, Leigh Guest and Michael Menson  את קבוצת Double Trouble שפעלו בסצנת ההאוס וההיפ-האוס בלונדון. על אף שהריליס Rebel Music של הקבוצה נחלו הצלחה מסוימת, הסגנון של המוזיקה והן התכנים שבהם עסקו הטיונים גרמו לכך שקהילת ההיפ הופ הבריטית הסתייגה מקונגו נאטי.

 

 

אם נכונה האמרה שהפנקייק הראשון הוא ניסוי ותמיד יוצא שרוף, הרי אלבומו השני של נאטי, Black Meaning Good משנת 1991 היווה את הנדבך הראשון, אבן הפינה והבסיס למה שיכונה Jungle. מתוך ערבוב של ראפ, רגאיי, היפ הופ, ודאנס, נוצרה מוזיקה חדשה שטרם נשמעה. החיבור עם אומנים כגון Barrington Levy, Tenor Fly  ו-Dennis Brown הביא לידי ביטוי את הקשר של נאטי לשורשיו הג'מייקנים ותרבות הרסטפארי.

 

באלבום Word, Sound and Power משנת 1992, המשיך נאטי לחקור את האלקטרוניקה על ידי ערבוב ושילוב טכנו יחד עם האוס, מעורבב ברגאיי, רגא והיפ הופ. שנת 1992 הייתה גם השנה שיצר את הלייבל Tribal Bass תחת השם Rebel MC. שנה מאוחר יותר, ב-1993, פעל תחת המסגרת של The X Project בהוציאו את הסינגל Old School Ting, ויותר מאוחר, כ-Conquering Lion יחד עם DJ Ron ו-Jack Frost, הוציא את Lion of Judah/Innah Sound/Dub Plate Special.

 

עם האבולוציה המוזיקלית של ווסט, הפך Tribal Bass אט אט לקונגו נאטי כאשר הוא מקליט ומשחרר שירים תחת שם זה, אך גם כ-Conquering Lion ואף, לעתים, כ-Rebel MC.

 

על אף ההיבט האלקטרוני המובהק של המוזיקה של קונגו נאטי, הוא שואב את הבסיס שלה מהמקורות האפריקאים. מעין שילוב של ישן וחדש, עתיק ומודרני. ניסיון תמידי לחקור את "השורשים השחורים" מכמה זוויות. זה בא לידי ביטוי הן משימוש במוטיבים פאן אפריקנים והן בהאזנה למה שקורה עם ה"פזורה השחורה" בכל העולם. מוזיקה שהביאה לידי ביטוי מספר גישות ל "אדם השחור" ומושגים כמו "גאווה שחורה". הבנה נוספת ושונה לתרבות השחורה וזאת, על ידי שילוב של קולות וסגנונות שונים מכל קצוות הקשת השחורה.

 

>> קונגו נאטי יופיע ביום חמישי הקרוב במועדון הבארבי בתל אביב

 

תגובות