מגזין

מסכמים את 2016

המצעד הבינלאומי השנתי של קול הקמפוס יוצא לדרך, והגיע הזמן לבחור את האלבומים שעשו לכם את השנה החולפת. הנה סיכום קצר בנוסח "אז מה היה לנו שם"

מאת עדי נוי. 15-12-2016

תגיות: אלבומים, אלבומי השנה, סיכום שנה, מצעד, אלבום השנה, Top 20, 20 הגדולים, 2016, בחירת המאזינים

 

בחרו את אלבומי השנה שלכם

כנראה שגם עוד הרבה שנים כשנרצה להיזכר במוזיקה של 2016 נחשוב קודם כל על מוות. דבר מותה של אהובה עוזרי עוד צרוב לנו בלב והשבוע הזה לא נגמר. לפניה הלכו לעולמם לאון ראסל ולאונרד כהן, פרינס ועוד כמה מוזיקאים שהשאירו את חותמם. בתחילת השנה היה זה דייויד בואי, שהוציא אלבום אולפן אחרון, מופלא ומצמרר, יומיים לפני מותו שפתח אולי את השנה הכי ארורה בתולדות המוזיקה.

אבל גם השנה המשיכו המוזיקאים שעוד חיים בינינו להוציא אלבומים חדשים, וכרגיל רשימת האלבומים האינסופית של השנה הותירה אותנו עם הרבה עבודה לפנינו. אז את החלק שלנו עשינו - את החודש האחרון העבירו שדרני ועורכי קול הקמפוס בדיונים, ויכוחים, צעקות ("איך זה לא נכנס???") ולחישות ("זה יהיה אלבום השנה, בדוק"), והנה לפניכם התוצאה - רשימה של 50 האלבומים שאהבנו במיוחד השנה, ואשר עומדים עכשיו לבחירתם.

עכשיו בדיוק מגיע תורכם - רק אתם, מאזיני ומאזינות קול הקמפוס, תקבעו אילו אלבומים ייכנסו לרשימת 20 אלבומי השנה אותם נציג במשדר הסיכום המסורתי שלנו, ומה יהיה אלבום השנה של קול הקמפוס. היכנסו לממשק ההצבעה, בחרו את האלבומים שאהבתם במיוחד ב-2016 (אפשר לבחור עד חמישה אלבומים), ואת התוצאות נחשוף במשדר הסיכום החגיגי ביום חמישי, 29 בדצמבר.

אז מה היה לנו השנה? כמה וכמה אמנים ותיקים הוציאו השנה אלבום חדש, מלבד דייויד בואי שכבר הזכרנו, ובראשם ניק קייב והזרעים הרעים שלו, שהוציא אלבום אפל מתמיד בעקבות המוות הפתאומי של בנו. גם פיג'יי הארווי המשיכה את אלבומה הקודם בזעקות שבר על כל החולי של העולם המערבי והקפיטליזם המשתלט, וחברי The Brian Jonstown Massacare בראשותו של אנטון ניוקומב הוסיפו עוד אלבום לרפרטואר העשיר שלהם. אבל ההרכב הוותיק שעשה הכי הרבה רעש השנה, דווקא בגלל שלפחות באופן וירטואלי הם שמרו על שקט מוחלט והעלימו את עצמם מהאינטרנט, הוא רדיוהד. להקת העל בראשותו של תום יורק חזרה השנה עם אלבום מופלא שהשכיח את העובדה שעברו יותר מדי שנים מאז היצירה המשותפת הטובה האחרונה שלהם.

כנראה שבלי המהפך שרדיוהד עברו בסוף שנות ה-90 ובתחילת העשור הקודם לא היו ברשימה של 2016 כל כך הרבה אלבומי אלקטרוניקה עדינה. ג'יימס בלייק הוציא את האלבום הכה מצופה שלו, בון איבר (הוא ג'סטין ורנון) הפך רשמית לאחד שמאוהבים בו או שונאים אותו, ואנת'וני הוגרטי מאנת'וני והג'ונסונס הספיק להפוך לאנוני, אשר תחת השם הזה הוציאה השנה אלבום סולו ראשון. ניכר שהאווירה המלנכולית השפיעה גם על מחוזות מקבילים, והיה זה פרנק אושן שהוציא השנה שני אלבומים, אחד כדי לצאת ידי חובה והשני כדי שכולם יודו שהילד ענק.

ולא פרנק אושן לבדו, גם את צ'אנס דה ראפר אי אפשר היה לפספס השנה, אבל כשמדברים על היפ הופ זו קודם כל הייתה השנה הקאמבקים של A Tribe Called Quest ו-De La Soul (וגם את The Avalanches שחזרו אחרי 16 שנה אפשר להזכיר פה). לצידם בלטו הקולות שמשלבים היפ הופ עם עולמות אחרים, כמו האלבום המדובר של אנדרסון פאק והאלבום המגוון של Badbadnotgood. השילוב המעניין ביותר של השנה בא מכיוון שיתוף הפעולה בין RZA מוו-טאנג-קלאן לבין המנוני הרוק של פול בנקס, סולן אינטרפול.  

 

אז רגע לפני שאתם נועלים את 2016 בתקווה לשנה הבאה עם יותר חיים ופחות מוות, היכנסו לממשק ההצבעה ובחרו את האלבומים שעשו לכם את השנה (אפשר לבחור עד חמישה אלבומים). את התוצאות נחשוף במשדר הסיכום החגיגי שייערך ב-29 בדצמבר, בהגשת רותם דויטשר, ברק הלר-חיון, ניר חסון ועדי נוי. הצביעו והשפיעו!

 

 

עיצוב: רעות חורש

 

תגובות