מגזין

אוף-ליין שואו

הגישה המהפכנית של קותימן למוזיקה הגיעה למוזיאון תל אביב עם תערוכת "Off Grid-Off Line". ברי כהן היה שם וחזר עם רשמים על האיש בכפכפים שהפך ממוזיקאי לאמן

מאת ברי כהן. 24-09-2016

תגיות: אמנות, Kutiman, מוזיאון תל אביב, תערוכה, קותימן

 

צילום: ברי כהןצילום: ברי כהן

את דרכי למוזיאון תל אביב לאומנות עשיתי בהליכה מהירה בשעת ערב. בהגיעי לכניסה הראשית שאלתי את הסדרנית כיצד מגיעים לתערוכה החדשה של קותימן ולהפתעתי נאמר לי שהתערוכה ככל הנראה הסתיימה. עוד לא אבדה תקוותי, צעדתי לחצר המוזיאון ומצאתי התגודדות אנשים, מכל המינים ומכל הסוגים, מבוגרים וצעירים, חלקם לבושי חליפות, אחרים בטי-שירטס, עד שעיניי נתפסו על בחורה אפרו-אמריקאית בעלת שיער צבוע אדום צועק ובחור מזוקן בסנדלים. אלה היו כמובן אופיר "קותימן" קותיאל וסמנתה "פרינסס" שאו. הגעתי למקום הנכון.

אחרי ה"מינגלינג", המשקאות והנישנושים הבחנתי בקותי נכנס למוזיאון חדור מטרה ובהפרש של כמה מטרים מאחוריו עדר אנשים. הצטרפתי לקבוצה ונכנסתי למבנה החדש והמרהיב של המוזיאון. במסדרון המוביל לתערוכה "Off Grid-Off Line" תלויים מסכים ואזניות בהם מוצגים סרטוני וידאו מתוך פרויקט היו-טיוב הראשון והפורץ דרך "Thru You", שקותימן שיחרר לעולם בשנת 2009. המסכים מובילים כמו בציר זמן לקיר המספר את סיפורה של התערוכה ושל קותי עצמו ולאחריו לחלל המרכזי של התערוכה. בחדר שחור וחשוך התקבצנו כארבעים אנשים, סביבנו מסכים רבים ורמקולים אשר מציגים את הרעיון המרכזי, "Off Grid", פרויקט היו-טיוב האחרון של קותימן אשר ראה אור בחודש פברואר השנה. בין סרטוני הווידאו המופעלים בחדר יש משחק והתאמה, כאשר לעתים וידאו אחד בלבד פועל, לעתים כלי נגינה אחד מתנגן, ולפעמים מספר סרטונים מתנגנים יחדיו ומחברים בין כמה כלי נגינה ויוצרים קטע מוזיקלי.

אוצרת התערוכה טל לניר נעמדה במרכז הקהל והחלה מציגה את הרקע לתערוכה ותוכנה, וסיפרה על החיבור שלה ליצירותיו של קותימאן ועל האיש עצמו. "כבר מספר שנים שאני עובדת על להביא את קותימן למוזיאון אך היה לא פשוט לשבור את המקובל במוסד, כלומר הצגת אמנות פלסטית והכנסת אמנות שונה ומיוחדת כמו זו של קותי", הסבירה והזמינה את קותי ופרינסס למרכז החלל לסיפור התערוכה, הצגת שאלות האוצרת ולאחר מכן שיח עם קהל המבקרים. שאלות רבות נשאלו וניכר כי הקהל מעט משך לכיוון "פרינסס שאו" ואל קותי כיוצר יו-טיוב בלבד לכאורה, הדבר נבע אולי בעקבות ה"באז" שיצר (בצדק) הסרט שיצא לאחרונה בנושא, למרות שאופיר קותיאל הוא יוצר-על רב תחומי ומוזיקאי מחונן, ופעיל במקביל לעבודות היוטיוב למיניהן.

מעל לכל בלט קותימן כדמות חיננית, צנועה ומיוחדת, לבוש טי-שירט, מכנס קצר, וכאמור - סנדלים. כזה הוא אופיר קותיאל, אחד משלנו, לא נותן להצלחה להשפיע עליו, עונה לשאלות הקהל באדיבות, ענווה, הומור ומעט ביישנות. כשנשאל על המעבר מהבמה למוזיאון ענה בחצי צחוק "במועדון אתה מוזיקאי ובמוזיאון... אמן".

 

 

שש שעות של חומרי וידיאו, שנים-עשר מסכים, עשרות נגנים מרחבי הרשת ו"קותימאן" אחד.

"קותימאן: Off Grid-Off Line", מוזיאון תל אביב לאמנות,  20.9.16 - 7.1.17

גלריית לורנס גראף לאמנות עכשווית, הבניין ע''ש שמואל והרטה עמיר.

אוצרת: טל לניר. בתמיכת "הידידים הצעירים של מוזיאון תל אביב לאומנות".

 

תגובות