מגזין

מתוק התפוח

הרכב הגרוב והפטיפונים "התפוחים" השיק אמש בהופעה ראשונה את אלבומו השישי והחדש "Dragonz", וברי כהן היה שם וליקק את האצבעות

מאת ברי כהן. 15-09-2016

תגיות: התפוחים, השקה, ארז טודרס, The Apples, בסקולה, Dragonz, הופעה חיה, הופעה, ביקורת, ביקורת הופעה

 

צילום: ברי כהןצילום: ברי כהן

בתחילת הערב מצאתי את עצמי בחזית דוכן מכירת האלבומים של התפוחים, כשתוך כדי שיחה עם חבר מבטי נתקל בארז טודרס, אחד מצמד התקליטנים של ההרכב והמנהל בפועל שלו בתקופה האחרונה. פניתי אליו והתפתחה בינינו שיחה קצרה בה שאלתי אם הוא מתרגש. טודרס השיב שהוא "מתרגש מאד עד כדי שידיי רועדות, מפחד שלא אכנס בזמן בשיר הראשון". שיח קצר שתיעד את ההתרגשות הגדולה ששררה ב"בסקולה", גם בקרב הקהל וגם בקרב חברי הרכב שעמדו להציג לעולם את אלבומם החדש והשישי "Dragonz", שיוצא בהפרש של ארבע שנים מקודמו. ארבע שנים בהם בין היתר התחלפו מספר חברי הרכב, אחרים שנדדו והתרכזו בפרויקטים חדשים וגם בסיבוב הופעות תפוחי משמעותי באנגליה ובעולם.

את הערב פתחו הצמד "אקו וטיטו", שחיממו את הקהל ומשכו את המאחרים פנימה אל תוך כותלי ה"בסקולה" עם מקצבי היפ הופ ודאנסהול. מיד כשסיימו את מלאכתם, עלו התפוחים לבמה בקריאות שמחה ומחיאות כפיים רמות באדיבות הקהל שמילא את המועדון כמעט עד אפס מקום, והמופע המרכזי החל. כיאה לתפוחים, המופע שילב בין שירי האלבומים קודמים שנוגנו בעיבודים שונים לצד יצירות מהאלבום החדש. סולואים רבים של חטיבת הנשיפה של ההרכב פרצו בזה אחר זה ותפסו את מרכז הבמה. אנרגיות גבוהות, הומור והפעלת הקהל הם חלק ממרכיבי האיכות המוכרים בפאי התפוחים הטעים להפליא שהוגש הלילה בפאתי דרום תל-אביב.

לראשונה מאז האלבום המצוין "Kings"  שיצא ב-2010, בו התפוחים שיתפו פעולה עם שני מוזיקאי-על (פרד ווזלי ושלמה בר), התפוחים מארחים ומשלבים באלבום החדש שלל מוזיקאים אורחים ביצירותיהם החדשות. שיתופי פעולה עם אומנים מוכשרים, מעניינים ולא תמיד מוכרים מאפיינים את האלבום החדש: החל מאבטה בריהון הג'אזיסט האתיופי, דרך האחיות "A-WA" ועד לזוג ראפרים מהעיר ניו-יורק העונים לשמות "Ill Spoken" ו-"Homeboy Sandman". היות ולא התאפשר הערב להביא את אורחי האלבום לביצוע שיריהם על הבמה, נעתרו "בשמחה ובכבוד רב" לדבריהם, זוג הראפרים "כהן@מושון", שיחד עם צמד המחממים הרשמי של הערב, "אקו וטיטו", עלו אל הבמה לביצועים משותפים עם ההרכב. שיתופי פעולה אלו ימשיכו במסגרת טור השקת האלבום לאורך כל השבוע הקרוב - בתל אביב, חיפה וירושלים.

 

צילום: ברי כהןצילום: ברי כהן

קולה של אקו מורגנשטיין מילא את מקומה של גס'י אוונס בשיר "Purified" בצורה כמעט זהה למקור, עם המון רוגע ועונג. טיטו הוזמן גם הוא אל במה לביצוע משותף לשיר "Hey Momma" של הצמד וזו הייתה חגיגה. בהמשך הערב "כהן@מושון" עלו והרימו את המועדון בשיר הנושא של האלבום החדש "Dragonz", כשאת מקומו של הטקסט המקורי מאת "Ill Spoken" ו-"Homeboy Sandman" תפס שירם החדש "נע ונד". משם המשיכו ל"מלמעלה עד למטה" בעיבוד תפוחי מוצלח ביותר. בהדרן כיכבו שירים מתוך אלבומם "Attention" משנת 2005 ולסיום בוצע השיר החדש והמדליק "Woowe el Zoowe".

מבלי להרחיב על התאורה המרשימה והוידאו-ארט המושקע שליווה את ההרכב בהופעה הזו, דבר שבלט לעיניי היה הלוגו החדש של ההרכב - האות האנגלית "A". לוגו שעטף את עמדת התקלוט של טודרס ומארקי פאנק, ואת עורו של הבייס-דראם במערכת התופים. האות לקוחה כמובן מתוך שם ההרכב באנגלית אך עבורי מסמלת את טיב ורמת ההרכב הענק הזה, שכבר שנים אני, כמו אחרים, מגדיר אותם כתופעה בין-לאומית. אם נשים לרגע בצד את סיבובי ההופעות העולמיים, ואת קהל הביתי הרחב והיציב שאספו סביבם ב-13 שנות קיומם, וגם את ההקלטות וההפצות של אלבומים קודמים בלייבלים זרים - נישאר עם האיכות והאינטליגנציה המוזיקלית של התפוחים שהיא עיקר הקסם שלהם, שאין כמותו בעולם -  מתוק כתפוח בדבש. ההוכחה לטענותיי היא שזה לא משנה אם אני ברכב, בבית או בהופעה - אני תמיד מוצא את עצמי שר את כל שיריהם גם כשאין מילים.


>> האזינו לספיישל התפוחים בקול הקמפוס כולל ראיון עם ארז טודרס. עם נמרוד הלברטל וברי כהן


תגובות