מגזין

בוחרים את אלבום השנה במוזיקה הישראלית האלטרנטיבית

עוד מעט מתפוגגת לה שנת תשע"ו, ורגע לפני ראש השנה החדשה נסכם את כל מה שקרה במוזיקה הישראלית האלטרנטיבית ב-12 החודשים האחרונים. כנסו לבחור את אלבומי השנה שלכם

מאת עדי נוי. 11-09-2016

תגיות: סיכום שנה, בחירות המאזינים, מצעד, מוזיקה ישראלית, תשע"ו

 

לחצו כאן לבחירת אלבומי השנה שלכם בישראל

העם היהודי לא נכנע לתכתיבים מהעולם הגדול, והרבה לפני שהגויים יסכמו שנה, אנחנו חוגגים את ראש השנה העברית החדשה במצעד הישראלי האלטרנטיבי המסורתי של קול הקמפוס. בשנה שעברה אכלנו תפוח בדבש עם שי צברי שגרף את מרב קולות המאזינים עם אלבום הבכורה שלו שנבחר לאלבום השנה שלנו, ואנחנו כבר סקרנים לדעת מה אהבתם במיוחד השנה.

שנת תשע"ו הייתה פוריה במיוחד, וכשהתחלנו לעיין בחודש שעבר ברשימת האלבומים שיצאו השנה בישראל, ידענו שניאלץ לשבור את הראש כדי להחליט אילו אלבומים אהבנו במיוחד. אחרי שבועות של דיונים, ויכוחים וחיכוכים, הצלחנו לצמצם את הרשימה ל-50 אלבומים. קראתם עד כאן? יופי, כי עכשיו מגיע התור שלכם ואתם צריכים לצמצם את הרשימה הזו ל-20 אלבומים בלבד. היכנסו לממשק ההצבעה, האזינו לאלבומים שהעמדנו לבחירתכם, ובחרו את האלבומים שעשו לכם את השנה. אפשר לבחור עד חמישה אלבומים, וכדאי שכבר תתחילו להתלבט ולהתחבט. את תוצאות הצבעות המאזינים נחשוף במשדר סיכום השנה החגיגי שלנו רגע לפני ראש השנה, עם סנדק האינדי לאון פלדמן, האור לגויים אורלי יעקובי, ומבקר המוזיקה של "וואלה!" נדב מנוחין. יום חמישי, 29 בספטמבר, החל מהשעה 17:00.

 

השנה שעברה הייתה מאוד מגוונת, ול-20 הגדולים הכניסו מאזיני קול הקמפוס אלבומים ישראלים מכל הצבעים והמינים. שי צברי שהוביל את "האינדי המזרחי" היישר למקום הראשון רק סימן את הדרך, ובנוסף לאלבומי הרוק הישראלי הקלאסי אהבתם גם הרבה גרוב, אלקטרוניקה והיפ-הופ. הרבה היפ-הופ. נצ'י נצ' כיכב בעשירייה השנייה, ו"גם זה יעבור" של טונה הגיע עד המקום השמיני והמאוד מכובד. השנה היבול מהכיוון הזה היה מעט רגוע יותר, אבל בכל זאת הגיעו שני אלבומים של אורטגה, אחד של פלד, אלבום הבכורה של יותם אבני, וממש לפני שסגרנו את הרשימה הגיע האלבום החדש של כהן ומושון.

 

היבול מהשדה האלקטרוני, לעומת זאת, היה השנה פורה במיוחד. האי.פי הקודם של Totemo (הלא היא רותם אור) הגיע למקום ה-12 בשנה שעברה, ואחרי מסע ארוך שהיא עברה מאז הגיע האי.פי החדש. פסנתרן הג'אז הבינלאומי ניתאי הרשקוביץ' חבר לריג'ויסר והוציא בלייבל "רו טייפס" אלבום משובח במיוחד, וגם מורפלקסיס ומארקי Fאנק הביאו את היכולות שלהם מעמדת הדי.ג'יי אל אולפן ההקלטות. הרבה אלקטרוניקה שמענו השנה, ואם את כל היוצרים הנ"ל כבר הכרנו, השנה פרצו לחיינו גם חברי Alaska Snack Time עם אלבום בכורה מעולה.

 

לא רק באלקטרוניקה נחשפנו השנה ליוצרים חדשים, צעירים ומבטיחים. אם הקלישאה על הרוק היא שגיל 27 זה כבר סוף הדרך, השנה האחרונה הוכיחה לנו שזה לא רק מיתוס. שתי בנות צעירות מרחובות פרצו השנה עם אלבום הבכורה של "דף צ'ונקי", וזו בהחלט הייתה גם השנה של ילדי "חסן". אבל לא רק יוצרים שלא הכרנו הוציאו אלבומי בכורה, אלא גם כאלה שעשו כבר כברת דרך בהרכבים שונים. סולן ואקורדיוניסט "סיסטם עאלי" נטע וינר הוציא השנה אלבום סולו ראשון, וכך גם האיש מאחורי ISAIAH, תומר ישעיהו, שעבד על טקסטים חדשים עם עמיר לב והוציא אלבום ראשון בעברית.

 

אי אפשר לסיים בלי לדבר על הצד השני של המשוואה, כי גם אם אנחנו רוצים להיות כאן ועכשיו, יש כאן, ועכשיו, גם כאלה שהיו כאן גם אז, ועושים דרך מוזיקלית ארוכה. כנראה שהם לא היו מוצאים את עצמם ברשימה הזו אם הם לא היו מחוברים לעכשיו, ולמוזיקאים צעירים שעובדים, מקליטים ומופיעים איתם באופן קבוע. שלום גד ודויד פרץ הוציאו השנה אלבומים חדשים, וכך גם רם אוריון. גיטריסט "משינה" שלומי ברכה הוציא אלבום סולו שני שהגיע 12 שנה אחרי האלבום הקודם שלו, וגלעד כהנא מילים לאלבום החדש של דודו טסה וגם הוציא אלבום סולו משלו.

 

באמת שעברנו על רשימה בת שלוש ספרות, ובאמת שזה לא היה קל לצמצם את הרשימה הזו ל-50 אלבומים. עד ראש השנה אנחנו רוצים לצמצם את הרשימה הזו ל-20 בלבד, ובשביל אנחנו צריכים אתכם. היכנסו לממשק ההצבעה בו אפשר להאזין לכל האלבומים ולבחור עד חמישה מהם. את תוצאות הצבעות המאזינים נחשוף במשדר סיכום השנה החגיגי שלנו רגע לפני ראש השנה, עם סנדק האינדי לאון פלדמן, האור לגויים אורלי יעקובי, ומבקר המוזיקה של "וואלה!" נדב מנוחין. יום חמישי, 29 בספטמבר, החל מהשעה 17:00.

 

עיצוב: רעות חורש

תגובות