מגזין

למה פיל?

יוסי אלפנט היה הרוח החיה שריחפה מעל כל דבר שהוא השתתף בו, ואתמול ציינו 25 שנה למותו. לקראת מופעי המחווה השבוע, אתם מוזמנים להאזין למשדר המיוחד לזכרו

מאת עדי נוי. 07-09-2016

תגיות: מחווה, ספיישלים, ספיישל, אלפנט, יוסי אלפנט, למה פיל, להקה רטורית

 

 

"עם רדת החושך,

הסבל, הקושי,

עלו לשמיים"

 

 

 

יוסי אלפנט נפטר ממש לפני סיום הפקת האלבום "שינויים בהרגלי הצריחה" של החברים של נטאשה. את השיר האחרון שהוקלט לאלבום הזה הוא לא הפיק. הטקסט שמודבק פה למעלה נכתב לזכרו, והפך לשיר של 12 שניות שצורף לאלבום ברגע האחרון. קשה לדעת אם כל מפיק מוזיקלי היה זוכה למחווה שכזאת, אבל יוסי אלפנט לא היה עוד "מפיק", מוזיקלי או לא, הוא היה הרוח החיה שריחפה מעל כל דבר שהוא השתתף בו, וגם באלבום הזה של נטאשה הוא מורגש לא פחות מארקדי דוכין או ממיכה שטרית. יש שיאמרו שהוא הרוח החיה מעל הדבר הקרוי "רוק ישראלי" עד היום, 25 שנה אחרי מותו.

אלפנט נולד בקיץ 1959 ברמת גן, וכשהיה בן 8 התחיל לנגן בגיטרה. להרכב הראשון שהקים בתחילת שנות ה-80 קראו "Undertaker Contractor" וכבר אז המוזיקה הושפעה מגל הפוסט-פאנק של האייטיז. לאחר מכן הוא הקים את "להקה רטורית" וב-1984 נסע עם הבסיסט מוסה נחמיאס לניו-יורק, שם הם הקליטו תחת השם "Room 101". בארה"ב דבק בו הכינוי "Y Elephent", שהפך בארץ הקודש ל"למה פיל".

 

כשחזר אלפנט לישראל כבר היה מוכר בסצנת השוליים התל-אביבית כגיטריסט ומפיק מוערך, והצטרף להרכב של אהוד בנאי עמו שיתף פעולה באופרת הרוק "מאמי". ב-1987 הפיק אלפנט את אלבומו הראשון של בנאי, "אהוד בנאי והפליטים" (קשה לפספס את הצעקה של בנאי "לך אלפנט" לפני סולו הגיטרה ב"עיר מקלט"), ולאחר מכן חזר להופיע עם "להקה רטורית", והוציא כמה סינגלים תחת השם "למה פיל".

אהבתו של אלפנט לסמים הקשים שליוו את חייו ויצירתו הובילה אותו עד לאבדון. ב-1989 הפיק עבורו ניצן זעירא את מופע "הדיל של הפיל" כדי לסייע במאמצי הגמילה, אך ב-6 בספטמבר 1991 הוא צנח במהלך הופעה במועדון הלוגוס בתל אביב, ונפטר כשהוא בן 32 בלבד. כאילו שלא הספיקה לנו ההערכה שחשו אליו כולם כגיטריסט ומפיק, המיתוס סביבו רק גדל בעקבות נסיבות, מיקום ותזמון מותו. גם כוכב הרוקנרול הגדול ביותר היה רוצה, מתחת לחזות האפלולית, לחיות לנצח. אבל אם כבר למות, איזה כוכב רוק לא היה רוצה למות על הבמה.

אחרי מותו יצא האלבום המלא הראשון שלו, אותו לא הספיק להשלים, וב-1996 יצא אוסף המאגד את יצירותיו מכל התקופות ובכל ההרכבים. הזכרון לא פג, והשבוע מציינים 25 שנה למותו בשתי הופעות מחווה מיוחדות במועדון הבארבי בת"א. גם אנחנו בקול הקמפוס ציינו את התאריך החשוב הזה, וביום השנה למותו ערכנו משדר מיוחד לזכרו, כאשר למשך שעתיים התדר הפך כולו למוזיקה של יוסי אלפנט. אם אתם מתכוננים להופעות המחווה או אם לא תצליחו להיות שם, אתם מוזמנים להאזין שוב או לראשונה לתכנית המיוחדת לזכרו. 

 

>> האזינו לספיישל 25 שנה למותו של יוסי אלפנט

"מחכה לשמש כשבסוף היא תגיע

מין סופה שתרגיע

והגוף יתרסק לו לאט

רק לרגע ענוג

לכל שריר שירעיד ינוע

 

והראש שוב נוסק החשכה תתרסק

מחמם מואר מתפנק

אין דרכים

אפורים

עוברים כי עוברים"

 

 

תגובות