מגזין

אין שמחה ללא עצבות ואין להקה ללא בחורה

סרטו השלישי של הבמאי ג'ון קרני משלב בתוכו אלמנטים וחוויות שקשה לעמוד בפניהם. אהבה, מוזיקה ונעורים. טל מור ראה את "מועדון שנות ה-80" וחזר עצוב ושמח

מאת קול הקמפוס. 07-06-2016

תגיות: סרט, טל מור, ביקורת סרט, מועדון שנות ה-80, ג'ון קרני

 

מאת: טל מור

בסרט השלישי במספר של הבמאי ג'ון קרני, שנמשך לאורך של 106 דקות, אנחנו חווים את עולמו של נער בדבלין של שנות ה-80, שכתוצאה ממצב כלכלי ירוד נאלץ לעבור לבית ספר "אזורי". המוסד מנוהל על ידי זרועות הדת ובראשו מנהל מיושן וקשוח להחריד. "מועדון שנות ה-80" משלב בתוכו אלמנטים וחוויות שקשה לעמוד בפניהם ללא הנאה. אהבה, מוזיקה ונעורים.

בסביבת בית הספר מוצא עצמו הגיבור בעולם מונוכרומטי, בריוני וצר מחשבה, בביתו, הוריו נמצאים במשבר ביחסיהם, ואחיו הגדול צף בחייו ללא משמעות גדולה לאחר שנשר מהאוניברסיטה. בכל זה מוצא הגיבור ניצוץ של אושר בדמותה של נערה זוהרת ומסתורית, שלאחר שיחה ממש קצרה עמה הוא מציג את עצמו כראש להקה שעוד איננה קיימת. ומה הוא חומר בעירה טוב יותר למוטיבציה אם לא אהבה.

הגיבור מקים להקה עם דמויות מגוונות, החל מילד ג'ינג'י צנום שממנה את עצמו ל"מנהל" , שמכיר לו ילד נוסף שיודע לנגן על כל כלי ובעל חיבה מיוחדת לארנבים, ועד לילד שחור עם חוש קצב מובהק ובועט.

כיאה לרוח התקופה, העיצוב והתפאורה באים להדגיש את הפריצה מהתחום "האפור" של הממסד. לאט לאט שכבות המייקאפ, נצנצים, אייליינרים וחליפות אקסטרווגנטיות ממלאים את המסך בצבעוניות פסטלית נוצצת ופותחים את נשמתו המדוכאת של הגיבור אל אושר טהור וגאווה.

הבמאי לוקח אותנו בסרט להרגיש מהם נעורים, הבנויים משילוב בלתי פוסק של אושר ועצב, חוסר ידיעה ורצון לפרוץ גבולות ולחדש. תוך כדי שילוב של קטעי מוזיקה אפופי נוסטלגיה ומודרניים כאחד, שיגרמו לכם לרצות לזוז במושבים או לשחרר איזה מחיאת כף או כמה של אושר וקצב.

ההומור בסרט חד ובוגר ובאותו הזמן נערי ובתולי, מה שהצליח לגרום אולם שלם לפרוץ בצחוק אך גם להיזכר בתקופת נערותנו עם חסרונותיה הנלווים. "מועדון שנות ה-80" ברובו מותח, ומכוון את הצופה כמו מוזיקאי שפורט את צליליו הראשונים ביצירת מופת, אך לפעמים נדמה שישנם חלקים בהם עוד שנייה נקרע מיתר וצריך כבר לעבור הלאה. עם זאת קריעת המיתר היא כרגע עצוב שלאחריו מגיעה השמחה וההנאה שלא הייתה מוערכת ללא העצבות.

תגובות