מגזין

הכל כתוב בפרוטוקולים

לטאות הענק מכוכב הניבירו השיקו את האלבום החדש שלהם במופע חגיגי. גיא בהיר היה שם וחזה בתמהיל עשיר, יצירתי, בוטה ובעל אמירה

מאת גיא בהיר. 04-06-2016

תגיות: הופעה, לטאות הענק מכוכב הניבירו, ביקורת הופעה

 

השבוע ראיתי בפעם הראשונה (ובהחלט לא האחרונה) את לטאות הענק מכוכב הניבירו בהופעה, ותנו לי לסכם את העניין כאן - מאחורי התחפושות ההיתוליות והמיתולוגיה ההזויה, יש מוזיקה רצינית ביותר. האנשים האלה, כמה שהמוזיקה שלהם משוחררת, הדוקים באופן מרשים. ג'קי המאממת היא פרפורמרית מדהימה שקשה לנתק ממנה את העיניים. בין אם המימיקה המעולה, הריקוד ה...ייחודי? והאקספרסיבי, ההגשה הוווקאלית המגוונת או הריכוז המהפנט שבו היא מתמרנת את הטראמין - זו אישיות במה מגנטית, מושכת ומבדרת. מסביב לה, כל חברי ההרכב, במופע שהולך וצובר תאוצה עד שמגיע לממדי קרקס בסוף, בהנהגת רימוך כפיר, מלך הלטאה, וכולם מקרינים הנאה צרופה.


למעשה, המילה "בידור" חשובה כאן מאוד. הלטאות נותנים שואו, וזה דבר שאי אפשר להפריז בערכו. והשואו לא בא לחפות על דלות בתוכן או ברמת הביצוע, אלא ההיפך - מאדיר את שניהם. היה רגע בסוף המופע, כשאיש המרצ'נדייז מפליא לתת בבאס ומשחרר את רימוך להתהולל ולשיר, הלהקה נעולה בגרוב-ג'אם מטורף, אנשים במסכות חייזרים ולטאות רוקדים על הבמה ואיתם גם אנשים מהקהל שמצטלמים עם הנגנים וגם דוחפים ידיים לכלי הנגינה עצמם, שבו התמקדתי שוב בג'קי - שבתוך כל הגעש הזה עמדה וניגנה בנועם, מקרינה שלווה עילאית וסיפוק. זה היה מקסים. ואז שני בחורים מהקהל קראו לה והיא זינקה לעברם, שלחה רגל (נעולת מגף לטאה גרוטסקי) שהם ליטפו בעוז, ודפקה ריקוד לטאה אירוטי שכולו עוויתות, התפתלויות, ליטופים עצמיים ושרבובי לשון היסטריים. ופתאום היא הפסיקה וזינקה בחזרה לטראמין, חזרה לנגן. נפלא.


 

המוזיקה עצמה, למי שטרם, היא ספייס-רוק מגניב על הצד הקצת יותר כבד של הסקאלה. דגש כבד על גרוב, הטראמין וקלידים מוסיפים אנדרטון של ריחוף ופסיכדליה, המתופף החיה עומר כהן וכפיר הם חטיבת קצב סוחפת, והגיטריסט דני אברג'יל עושה עבודה פשוט מצוינת ומחדיר כוח, או פ'אנק, או יציבות, או להטוטים לפי הצורך. מדובר בתמהיל עשיר, יצירתי, בוטה לעתים, רדוד במכוון לעתים, עם דמיון, עם הרבה הומור, משמח, וגם בעל אמירה. השילוב הזה לא קיים כאן הרבה. ולכן הוא גם חשוב כל כך.

האלבום (שיצא במאתיים עותקים עם חוברת ארט נפלאה) נראה פשוט מהמם - או מאמם, איי גס - ואני מאושר שקניתי אותו בהדסטארט. אני מאושר גם שהייתי בערב הזה. ואני מאושר שמהשנייה ששמעתי את הלהקה הזו היה לי ברור שהם נחוצים כאן, בתוך עודפי החשיבות העצמית, הלאות, היבשושיות, הכעס, החנופה לפלייליסטים ולטרנדים, והפלצנות. כן ירבו. אם אתם אוהבים רוק, פשוט תלכו לראות אותם. אני בספק רב שתתחרטו ובטוח שיהיו לכם הזדמנויות רבות.

 

>> האזינו לסולן הלטאות כפיר רימוך מתארח אצל אסף קפלן בתכנית "שחרזאדה"

תגובות