מגזין

נשמות גועשות

מינימל קומפקט חזרו לבמה לכמה ערבים של נוסטלגיה, ולכבוד המאורע חגגנו עם ספיישל של שעתיים לרגל האיחוד

מאת בן אליעד. 23-01-2016

תגיות: ספיישלים, מלכה שפיגל, ברי סחרוף, רמי פורטיס, פורטיס, Minimal Compact, סמי בירנבך, מינימל קומפקט, מקס פרנקן, פודקאסט

 

בתחילת שנות השמונים נכנסו לאולפן הקלטות קטן באמסטרדם שלושה ישראלים עם חלומות גדולים על חיי רוקנרול: הראשון (סמי בירנבך) היה סולן ומשורר שמעולם לא שר בחייו. השנייה (מלכה שפיגל) מעולם לא ניגנה על כלי מוזיקלי, ולמדה כמה בס-ליינים מהשלישי בחבורה (ברי סחרוף), שהיה המוזיקאי המקצועי היחידי מביניהם. מתוך אותם סשנים באולפן נולד האי.פי הראשון של מינימל קומפקט, כשלהיט מפתיע מתוכו בשם Static Dancing הפך את אותם חלומות באספמיה לכדי מציאות של ממש. אחר כך הם צירפו מתופף הולנדי חצי מקצועי (מקס פרנקן), הוסיפו מאוחר יותר לשורותיהם משוגע עם תעודות (רמי פורטיס), ובמשך 8 שנים הם תרו את אירופה, והצליחו היכן שמוזיקאים ישראלים רבים כשלו לפניהם.

35 שנה לאחר מכן, מינימל קומפקט חזרה לבמה לסיבוב איחוד קצר, לרגל ציון הדרך של אי.פי הבכורה שלהם. זה אמנם לא האיחוד הראשון, ולפעמים נראה שהם מפעם לפעם פשוט מחפשים תירוצים לחזור ולהופיע יחד. ועדיין, זה מאוד מרגש עבורנו לראות את החבורה הזו שוב על במה אחת. מעבר לכך שהם יצרו שפה מוזיקלית יוצאת דופן שנעה בין הלחות המזרח-תיכונית לקור של הניו-וייב האירופאי, זו הייתה להקה שפרצה דרך ושברה מחסומים; הרבה לפני שמוזיקאים ישראלים קיבלו אזכורים ברולינג סטון או חתמו בחברות תקליטים בינלאומיות, מינימל קומפקט היו מהחלוצים שהסירו את החסמים הבינלאומיים, והיוו השראה ליוצרים שחיפשו לפרוץ מעבר לביצה הישראלית לעולם הגדול. 

 


 

רגע לפני הופעת האיחוד הראשונה (שנערכה ביום רביעי האחרון), ערכנו חזרה גנרלית בשעתיים מיוחדות עם המיטב של מינימל קומפקט. ההתרגשות הייתה בשיאה, וגם אתם מוזמנים להתרגש איתנו.

 

>> האזינו לספיישל מינימל קומפקט עם בן אליעד ורתם שרעבי

 

תגובות