מגזין

האוצר המקומי של 2015

סיכום השנה האישי של שחרזאדה כבר כאן, עם האלבומים הפרוגרסיביים והפסיכדליים שיצאו השנה, והכל מאה אחוז כחול לבן

מאת אסף קפלן. 29-12-2015

תגיות: ישראלי, פסיכדליה, פרוגרסיב, שחרזאדה, סיכום שנה, 2015

 

בזמן שאני כותב שורות אלו נזכרתי בכתבה המצוינת של ברק חיון, מי בכלל שומע אלבומים? שעלתה כאן במגזין לפני מס' ימים. ובעודי סוקר את המעט היחסי שיצא כאן השנה המובא לאוזניכם ניסיתי לענות לעצמי על השאלה הזו. המסקנה שהתחזקה בי היא שלפחות בכל הנוגע לאלבומים הישראלים הספציפיים האלו, שנעים סביב הפרוגרסיב, הפסיכדליה וכו', זה פשוט "פשע" לא לשמוע את היצירות במלואן. ובמילים אחרות, האזנה לתוצר השלם היא חלק בלתי נפרד מהחיבור של האמן למאזין, במיוחד בעידן הנוכחי בו זה כבר לא סיפור להוציא אלבום. אז נכון שאני מסכים עם ברק, וגם אני שומע מוזיקה בצורה אחרת. אך את המוזיקה שציינתי לעיל, אני שומע מהתחלה עד הסוף ולעיתים קרובות גם בריפיט, כי מבחינתי, כל צורת הקשבה אחרת פשוט לא באה בחשבון.

>> להאזנה לסיכום השנה בשחרזאדה לחצו כאן

 

Tree - מכים שורשים

אחד הדברים הכי בולטים אצל Tree (ולכך ישים לב כל מי שעוקב אחריהם), זה שבכל הופעה שלהם ניתן לחוות עד לשד העצמות את העצמה הבימתית שלהם ובכל פעם זה חזק וטוב הרבה יותר. מה שהופך את "העץ" הזה לכ"כ חי, זה התקשורת הטלפתית, ההרמוניות (כולם שרים פרט למתופף), הנגינה המצוינת והג'אמים... הג'אמים.. כך למעשה מסתיים התקליט השני TREE-TWO שהוקלט לייב וכולל בלדות לצד קטעים פסיכדליים קצרים, עם שני ג'אמים וירטואוזיים ארוכים ומפנקים שחותמים את האלבום ומשאירים TUNE מהדהד שמחבר בין קצוות הזמן.

>> האזינו לטרי מתארחים אצל לאון פלדמן

>> האזינו לסשן המלא ללא דיבורים

 

 

The Psychotic Beach Bums- בטלה פסיכית

tHe pSychoTic  bEacH BuMs הוציאו בשנה שעברה את אלבום הבכורה שלהם. השנה, הטריו שמנצח על שתי גיטרות ותופים שחררו להנאתנו את האי.פי הצבעוני Still A Bum, שהוקלט על טייפ סלילים. המוזיקה של הסקייוטיק עשירה בסטונר-רוק- פסיכדליה, גאראז', סרף, Pאנק, ויותר מהכל היא פשוט עושה GOOD TIME. 

>> האזינו לסייקוטיק מתארחים בשחרזאדה

 

Massive Fonkerz - מאסיב אטאק 

Massive Fonkerz הם: הדר לוי (גיטרות), איתמר לוי (בס) ואמיר ברנט (תופים). אי.פי הבכורה שלהם Ostination 1 (על שם חדר החזרות בו הוקלט- אוסטינטו), הוא תצוגת תכלית של 20 דקות מתפרצות שתוקפות את המאזין. זה מאסיבי, פ'אנקי, מטאלי, אינסטרומנטלי, קשוח, גרובי ומקפיץ ובעיקר לא נותן מנוחה לאוזניים. ההשפעות המוזיקליות המגוונות והסאונד הייחודי אותו הם גיבשו, בעזרתו של טכנאי הסאונד אורי פרי-דן, מגביר את הסקרנות לקראת האלבום המלא, עליו הם עובדים בימים אלו.

 

Appetizer cheesecake - פרפל הייז

בעוד שבאלבומים הקודמים האווירה הכללית של Appetizer cheesecake הייתה ג'אמים ארוכים, נויז ובקיצור ליין פסיכי די אחיד. אלבומם השלישי - Appetizer Cheesecake and the Purple Parmesan, משמר את הסאונד המלוכלך והמגוון וחוקר מחוזות מוזיקליים מעניינים מאוד. ומעניק תחושה כאילו עברתם לילה שלם בו רקדתם במסיבת אסיד מטורפת (אי שם בסבנטיז), נענעתם את הישבן עם קצת רוקבילי, נכחתם בדו קרב במערבון ספגטי ובקיצור התפרעתם... תכלס מה צריך יותר מזה.

 

קטב מרירי - עצב מזוקק

שיעור מאלף בעברית, תקיעת יתד המחוררת את שני חדרי הלב, אלטרנטיבה להתמודדות עם אֵבֶל ועם המוות, ועצב, המון עצב שמאומץ בתשוקה ובכנות. כך נשמעת אסופת השירים באלבומם החמישי של קטב מרירי, שנקרא של בני תמותה. אחד עשר הטקסטים שנלקחו מספרו האחרון של שמעון אדף "אביבה לא", המוקדש כולו לאבדן אחותו, נעטפו כאן בלחנים המעצימים את השירה המורכבת שכתב אדף וכפי שהוא מתאר את המוזיקה: "מתח תמידי בין מלודיה לסאונד שרוצה לפרק אותה".

 

Tiny Fingers- נפילה מרוממת

The Fall, אלבומם החמישי של Tiny fingers, מסכם תקופה אינטנסיבית שעברו חברי הלהקה, והוא מזמין את המאזין למסע אוטוביוגרפי, אישי וחשוף. מסע הזייתי- היפנוטי-פסיכדלי שסוחף את המאזין לעין הסערה ומוביל אותו בבטחה ללב השקט. מסע משחרר ומאוד שלם שבו המוזיקה מנצחת על הכל.

>> האזינו לטייני פינגרז מתארחים בשחרזאדה

 

Backnee Horn - ניסוי על חושי

Backnee Horn הוציאו השנה שני אלבומים דיגיטליים - Classical Experience ו- Other Sense. בנוסף הם שחררו מס' קטעים נוספים בשני פרויקטים המאגדים אמנים ממדינות שונות שיוצרים מוזיקה פסיכדלית- אמביינטית- ניסיונית. המינימליזם העצמתי אותו מזקקים בקני הורן, לכדי חוויה  יוצאת דופן וחד פעמית לחלוטין, מכשף בכל פעם מחדש באופן שבלתי ניתן להסבירו במילים.

 

We Are Ghosts - שיר אשיר בגשם

Andarta הוא הריליס העשירי של הקולקטיב  We Are Ghosts, שהוקלט לייב מול קהל באנדרטת חטיבת הנגב, באירוע שציין 50 שנה להקמת האנדרטה, כאשר לאחר חצי שעה של נגינה מאולתרת לחלוטין (אחד מכללי הברזל של הגוסטס) החל גשם שבשלב מסוים אילץ אותם להפסיק לנגן. ועדיין, למרות המטר, הצליחו חבורת המוכשרים הללו להנפיק שישה שירים מרתקים שכמו לוכדים את הרגע, השוטף את המאזין אט אט בשלווה מדברית.

>> האזינו לבנימין אסתרליס מתארח בשחרזאדה

 

Underwater Jive - מים שקטים

wake up, אלבום הבכורה של Underwater Jive, אפוף מסתורין משהו. במשך 35 דקות הוא מצליח לנתק את המאזין מהיום יום ולסחוף אותו לצלילה מהורהרת מתחת למים. המוזיקה נעה בין פרוגרסיב לאמביאנט, ושמות השירים והארט סובבים סביב אלמנט המים.

 

Solstice Coil - הישג מתקדם

סולטיס קויל הם ככל הנראה הרכב הפרוג הישראלי היחיד שהוציאו אלבום שלישי (דבר נדיר בסצנת הפרוג בישראל לצערי), וזה בהחלט ראוי להערכה. באופן טבעי Commute מרגיש בוגר יותר מבחינת הכתיבה והעיבודים והשירים בו זורמים אחד לשני באופן הומוגני. האלבום שעבר מאסטרינג אצל המפיק השבדי ינס בורגן (Opeth, Haken, Katatonia), אינו דחוס בתפקידים אך עדיין שומר על הקו אלטרנטיבי והכבד של ההרכב ומשלב מוטיבים אלקטרוניים וסגנונות שונים. רק שימשיכו לעשות מוזיקה.

 

>> להאזנה לסיכום השנה בשחרזאדה לחצו כאן

משדר סיכום השנה של קול הקמפוס יערך ביום חמישי, 31 בדצמבר, החל מהשעה 17:00

 

תגובות