מגזין

בא לי גלובאלי

עדכני, קיצבי, מרקיד, ובו בשעה מטלטל ומעורר מחשבה. קבלו את הבחירות של גיל רוביו לשנת 2015 - מוזיקה משובחת מכל רחבי הגלובוס

מאת גיל רוביו. 25-12-2015

תגיות: סיכום שנה, מצעד, buika, 2015, Shye Ben Tzur, Branko, Bachar Mar-Khalifé, Entre 20 Aguas, שי בן צור, Jonny Greenwood

 

Branko - AtlasBranko - Atlas

שנת 2015 מראה סימנים אחרונים של חיים, וכהרגלנו בקודש, בקול הקמפוס אנחנו מסכמים את המוזיקה האלטרנטיבית של השנה. בשבועות האחרונים עברו עורכי ושדרני התחנה על רשימה בת שלוש ספרות שהכילה את כל האלבומים הראויים שיצאו השנה מסביב לעולם, ואחרי עבודה מאומצת, ויכוחים ודיונים סוערים, השארנו לכם 60 אלבומים שעשו לנו את השנה. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לצמצם את הרשימה ל-20 הגדולים של 2015. איך עושים את זה? נכנסים לממשק ההצבעה, בוחרים עד חמישה אלבומים, ומאזינים למשדר הסיכום החגיגי, שייערך ב-31 בדצמבר בשעה 17:00, ואותו יגישו אסף בן-קרת, שחר זלצמן, רודי קיסלר והדר זילברשטיין.


אם אתם עדיין מתלבטים וההחלטה קשה, הנה הבחירות של גיל רוביו:


Branko - Atlas

פרויקט סולו ראשון למפיק וה-DJ הפורטוגזי בראנקו, שעומד גם מאחורי ההרכב המוערך Buraka Som Sistema. בראנקו משתף עם אמנים ומוזיקאים מ-5 ערים שונות (ליסבון, ניו יורק, אמסטרדם, סאו פאולו וקייפטאון). הסגנון והשפה משתנים אבל הוייב מאוחד: עדכני, קיצבי, מרקיד ובו בשעה מטלטל ומעורר מחשבה. בראנקו בחר בקפידה מוזיקאים דווקא מהשוליים של כל אותן ערים כדי להביא את הקול שלהם לקדמת הבמה. אטלס הוא אלבום גלובאלי אמיתי.

 

Shye Ben Tzur, Jonny Greenwood and the Rajasthan Express - Junun

אלפי מילים כבר נכתבו בעיתונות בכל העולם בשבח הפרויקט Junun אותו הוביל שי בן צור הישראלי בראג׳סטן שבהודו. למרות הנוכחות המרגשת של ג׳וני גרינווד כמפיק ומעבד ונייג׳ל גודריג׳ כאיש הסאונד וההקלטה - זה בראש ובראשונה אלבום מאוד ״בן צורי״ ושל הלהקה המקומית שגיבש סביבו. מפגש של יוצרים ומוזיקאים מישראל, בריטניה והודו באלבום כפול נפלא.

 

Buika - Vivir sin miedo 

אלבומה השביעי של הזמרת הספרדיה, אותו כתבה, הלחינה נינגה בכל הכלים והפיקה בשותפות עם המפיק השוודי Martin Terefe. המעבר בין רגאיי, אפרוביט, פלמנקו או גוספל מבליטים החוצה את הוירטואזיות והקול החד פעמי של בויקה. גם הפעם, בחרה בויקה לעסוק בנושאים האישיים של חייה כאשה שחורה, עצמאית, מרדנית לעיתים,דעתנית ופמינסטית.

 

Bachar Mar-Khalifé  - Ya Balad

מר-חליפה, הפסנתרן והזמר, מתגורר כיום בפריז ואולם כבר מהכותרת של אלבומו השלישי בולט הרצון שלו לעסוק במולדתו, לבנון. באשר, בנו של הזמר והמלחין הנערץ מרסל חליפה, מפלס לעצמו דרך אישית ייחודית משלו, משלב ג׳אז, שירת נשמה, כלי הקשה רבים, סולמות ערביים, פיוז׳ן אמיתי בין מזרח ומערב. השירים עוסקים בילדות, חיים בגלות, והמיאוס של חליפה בנוכחות המעיקה של הדת בחיים המודרניים. חליפה מציע רוחניות ללא מסגרת דתית מחייבת ורק בגלל זה שווה להקשיב לו. 

 

Entre 20 Aguas - A la musica de Paco de Lucia

השנים שחלפו מאז הסתלקותו המוקדמת מדי של גדול נגני הפלמנקו לא הכהו את הגעגועים של משפחתו, חבריו ומעריציו הרבים. חביאר לימון, המפיק שחתום על אלבומיו האחרונים של פאקו, הפיק עבור העיתון El Pais את אלבום המחווה המיוחד בו לקחו חלק שורה של מןזיקאים נפלאים שעבדו עם דה לוסיה בחייו או כאלה שקיבלו השראה מהמאסטרו הגדול. האלבום זכה בפרס הגראמי כאלבום הפלמנקו הטוב של השנה וגם כאן ישנה נציגות ישראלית מרגשת: טלי רובינשטיין וטל אבן צור בדואט עם טומטיטו הגדול, בשיר מרגש שמושר בעברית. 

 

 

השתכנעתם? חושבים בדיוק ההיפך?

הנה ההזדמנות שלכם להצביע ולהשפיע

 


 

תגובות