מגזין

מה שלא עבד אז יעבוד היום

השנה הגיעה לסופה והזכירה לרודי קיסלר כמה מהדברים הישנים-חדשים שיצאו השנה. ריאישיוז וגילוי מחדש, רגע לפני שסוגרים את 2015

מאת רודי קיסלר. 30-12-2015

תגיות: סיכום שנה, מצעד, הוצאות מחודשות, 2015, ריאישיוז, Letta Mbulu, reissue, eighties, Gigi Masin, Savant, William Onyeabor, Lena Platanos

 

Savant - Artificial DanceSavant - Artificial Dance

עוד שנה מסתיימת לה והגיע שלב הסיכומים. בשנים האחרונות אני קצת נרתע מסיכומים למיניהם ואולי בכלל על כתיבה בנושאי תרבות פופולרית לגווניה. לא בטוח למה, אולי התבגרתי קצת ואני מעדיף להקשיב למוזיקה ולא לדרג אותה.

למרות זאת, לפעמים זה כיף לעצור ולהסתכל אחורה על מוזיקה שראתה אור השנה. בסיכום השנה שלי אבחר לציין 5 הוצאות שיצאו בעבר, והשנה מישהו חשב שהן מעניינות מספיק בכדי שהעולם ישמע אותן שוב ואולי יגלה אותן מחדש. אני מדבר כמובן על הוצאות מחודשות. נכון ל-2015 הוצאות מחודשות הן הוצאות חדשות לכל דבר. לעתים מוזיקה שיצאה לעולם באמצע שנות השמונים מקבלת את תשומת הלב הראויה לה רק ב-2015. יש בזה משהו מסתורי, זמן היה צריך לעבור בשביל שמישהו יבין את זה. ההוצאות המחודשות קשורות לרוח הזמן שלנו במוזיקה ויש שיאמרו שהן מעידות על האובססיה שלנו עם העבר, אולי בגלל שאנחנו כל כך מנסים להתחמק מההווה. כך טוען הסופר והעיתונאי סימון רינולדס בספרו על האובססיה של תרבות הפופ עם העבר שלה.

כמו לאורך כל העשור האחרון, השנה ראו אור עשרות כותרים בהוצאה מחודשת כזו או אחרת. כמובן שזהו כלי שתכליתו למכור, כך גם "יום התקליט" ו"בלאק פריידיי" - שתחת כותרתם יוצאים תקליטים שונים אשר שואפים למכור לנו שוב הוצאה מחודשת של אלבום שקנינו חמש פעמים, אך נקנה (אולי) שוב בגלל שיש שם דמו של הסטונז שלא נכנס לאלבום המקורי (אני בטוח שיש סיבה לכך, כנראה שזה לא מספיק טוב...)

ברשימה שלי אציין חמישה אלבומים שגיליתי בזכות ההוצאה המחודשת שלהם. מוזיקה יפה, מאתגרת וכזו שגרמה לי לתהות מה קרה שם, אז, בעבר שלא תפס והיה צריך שיעברו שני עשורים בשביל שאני אהנה ממנה.

 

(Gigi Masin - Wind (The Bear On The Moon Records, 1986

בשנה שעברה ראה אור אוסף של מאסין האיטלקי בלייבל המעולה Music from Memorie והתאהבתי. מאסין הוא אמן אמביאנט איטלקי שמשלב בין בריאן אינו למשהו שליו וחמקמק במיוחד שקשה לשים את עליו את האצבע. פסנתר, סינת׳ ומכונות תופים סופר מינימליסטיות גרמו לי להתגעגע לוונציה בלילות הקרים.

 

(.Savant - Artificial Dance (Rvng Intl

הלייבל המעולה Rvng Intl משחרר אוסף מצוין לפרויקט האולפן של האוונטגרדיסט Kerry Leimer. הרכב שמשלב בין פוסט פאנק שמזוהה כל כך עם התקופה עם טוויסט אלקטרוני שהופך את המוזיקה למשהו שאולי אפשר לרקוד אתו.

 

(William Onyeabor - Discography (Wilfilms Records/Luaka Bop, 1977-1985

את וויליאם אוניאבור גיליתי לפני שנתיים באוסף המצוין שראה אור בלייבל של דיויד ביירן ששאל מיהו וויליאם אוניאבור? הסאונד האפריקאי שהקדים את זמנו בכל כך הרבה שנים הפך ללהיט. כנראה שללהיט כל כך גדול - שהלייבל החליט לשחרר מחדש את כל האלבומים של הניגרי החביב. מזל שיש לי את 2016 בשביל להקשיב להם.


(Lena Platanos - Gallop (Lyra/Dark Entries, 1985

מוזיקה טובה הופקה בכל מקום בעולם בכל זמן. כשחושבים על ניו-וייב/נו-וייב חושבים בדרך כלל על אנגלית אפרורית. בגלל הקונוטציה הראשונית של הז׳אנר, האלבום הזה כל כך מפתיע. לנה פלתנוס היא זמרת פופ ניסיוני מיוון ששחררה מוזיקה החל משנות השמונים. האלבום גאלופ הוא יציאת ניו-וייב ניסיוני (ביוונית!) שמזכיר לי עד כמה יש למוזיקה להציע.

 

(Letta Mbulu – In The Music The Village Never Ends (Munjale, CBS/Be With Records, 1983

לטה מבולו היא זמרת דרום אפריקאית שהחל מסוף שנות השישים הספיקה לצבור הצלחה כששיתפה פעולה עם ענקיים כמו הארי בלפונטה וקנונבול אדרלי. בשנת 83 משחררת מבולו אלבום שקשה להגדיר את האופי שלו מלבד, דאנס. תיפוף גרובי שעליו יושב הקול המעולה של מבולו קיבל השנה את אחד ההוצאות המחודשות המוצדקות שראו אור... כולל את הלהיט Nomalizo.


משדר סיכום השנה של קול הקמפוס יערך ביום חמישי, 31 בדצמבר, החל מהשעה 17:00

תגובות