מגזין

המצעד הבינלאומי האלטרנטיבי השנתי של קול הקמפוס יוצא לדרך

רגע לפני שנקבור את 2015 בפח האשפה הגדול של ההיסטוריה, הגיעה העת לבחור את האלבומים שעשו לכם את השנה. הנה כל מה שקרה בשנה החולפת

מאת עדי נוי. 18-12-2015

תגיות: סיכום שנה, בחירות המאזינים, מצעד, 2015

 

בחרו את האלבומים שעשו לכם את השנהבחרו את האלבומים שעשו לכם את השנה

שנת 2015 מראה סימנים אחרונים של חיים, ובקרוב נקבור אותה בפח האשפה הגדול של ההיסטוריה, או שאולי זה סל מיחזור? האם משהו מבין הדברים שקרו השנה יישאר איתנו לעד? כהרגלנו בקודש, בקול הקמפוס אנחנו מסכמים את המוזיקה האלטרנטיבית של השנה, אז עזבו אתכם מכל שאר הדברים שקרו, ומאלה שחשבנו שקרו. בשבועות האחרונים עברו עורכי ושדרני התחנה על רשימה בת שלוש ספרות שהכילה את כל האלבומים הראויים שיצאו השנה מסביב לעולם, ואחרי עבודה מאומצת, ויכוחים ודיונים סוערים, השארנו לכם 60 אלבומים שעשו לנו את השנה. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לצמצם את הרשימה ל-20 הגדולים של 2015. איך עושים את זה? נכנסים לממשק ההצבעה, בוחרים עד חמישה אלבומים, ומאזינים למשדר הסיכום החגיגי, שייערך ב-31 בדצמבר בשעה 17:00.

אז מה היה לנו השנה? יש ז'אנרים שבלטו יותר וכאלה שבלטו פחות, ואלבומים חוצי-ז'אנרים שעשו את כולנו מרוצים, או ההיפך, אבל מוקדם לדעת מהי הבשורה שתצא מהשנה הזאת. ברשימת המועמדים לתואר אלבום השנה תמצאו אינדי-רוק, אלקטרוניקה, היפ-הופ, גרוב ופולק, וגם משהו שכבר הרבה זמן לא דיברו עליו כשדיברו על מוזיקה עכשווית - דיסקו. האם זו הישענות לאחור או מבט לעתיד? מה שבטוח הוא שאם באלבום הקודם שלהם הפכו חברי טיים אימפלה לשם דבר בקרב חובבי מוזיקה, השנה הם הפכו לאלה ששומעים אותם בכל מקום, בזכות שיר אחד שלא יכולתם להתחמק מלשמוע אותו, ואח"כ לא יכולתם להתחמק מהדיונים אודותיו.

כמה וכמה אמנים וותיקים ובולטים בתעשיית המוזיקה הוציאו אלבומים חדשים. ביורק הוציאה השנה את האלבום התשיעי שלה, קאלקסיקו הוציאו אלבום שמיני, LOW סופרים כבר 11 אלבומים, וגם Wilco לא נשארו חייבים והוציאו אלבום תשיעי, שנה אחרי שהסולן ג'ף טווידי הוציא אלבום יחד עם הבן שלו. והיו גם קאמבקים מרגשים. ד"ר דרה הוציא אלבום סולו ראשון אחרי 16 שנה, ואילו 12 שנה אחרי האלבום האחרון של בלר (ושנה אחרי שאלבום הסולו הראשון של דיימון אלברן זכה בתואר אלבום השנה של קול הקמפוס), חבורת הבריט-פופ הוציאה אלבום חדש.

הייתה זו שנה משובחת גם מכיוון אלה שלפני שנה בכלל לא הכרנו. צמד האחיות הקובניות Ibeyi הוציאו אלבום ראשון שעשה לכולם חשק להתנועע. בחור בשם לאון ברידג'ס החזיר את כולנו יותר מחצי מאה אחורה והביא עמו את הסול והבלוז של תחילת הסיקסטיז. גם עבור סולן Elbow גאי גארווי הייתה זו שונה של התחדשות, עם אלבום סולו ראשון, ובחור אחד בשם בנג'מין קלמנטיין הוציא את אלבום הבכורה המדובר ביותר של השנה, שגם זיכה אותו בפרס מרקיורי היוקרתי.

אז רגע לפני שאנחנו מעכלים שכבר 2016, בואו נסכם את השנה כמו שצריך. השארנו לכם, כאמור, 60 אלבומים שעשו את השנה לשדרני ועורכי קול הקמפוס, ועכשיו תורכם, המאזינים, לקיים את החלק שלכם בהסכם השנתי שלנו ולצמצם את הרשימה הזאת עוד יותר. היכנסו לממשק ההצבעה, בחרו עד חמישה אלבומים, והאזינו למשדר הסיכום החגיגי, שייערך ב-31 בדצמבר בשעה 17:00 ואותו יגישו אסף בן-קרת, שחר זלצמן, רודי קיסלר והדר זילברשטיין.

 

 

 

תגובות