מגזין

מחלק העיתונים

אם עדיין לא הכרתם את איליי "פייפרבוי" ריד, נער הפלא של הרית'ם אנד בלוז במאה ה-21, זה בדיוק הזמן. לקראת הופעתו הקרובה בארץ הוא ערך סט אורח במיוחד למאזיני קול הקמפוס, כנסו להאזין

מאת קול הקמפוס. 25-11-2015

תגיות: רית'ם אנד בלוז, סול קורנר, Eli "Paperboy" Reed, איליי "פייפרבוי" ריד, סט, פודקאסט

 

צילום: יחצילום: יח"צ

איליי פייפרבוי ריד הוא תופעה ייחודית - בחור לבן ממשפחה יהודית במסצ'וסטס שמילדותו דבק בו חיידק הרית'ם אנד בלוז השחור. עם סיום לימודיו בתיכון, ב-2002, הוא עבר לגור בלב הדרום, היכן שיש עדיין גם רית'ם וגם בלוז. הוא השתקע בעיירה קלרקסדייל על גדות המיסיסיפי, שרוב תושביה אפרו-אמריקאיים, והחל להופיע במועדוני ה- chitlin' circuit השחורים בסביבה, במקומות שבהם אם אין לך נשמה מורידים אותך מהבמה לפני סוף השיר הראשון. 

איליי עמד היטב בטירונות הסול שלקח על עצמו, ספג את הסגנון לתוך עצמותיו, וכיום הוא נציגו הבולט ביותר של הז'אנר המקורי, מבית מדרשם של ריי צ'ארלס, ג'יימס בראון, בובי בלאנד וג'ו טקס. כשהוא צורח, אפשר להגיד עליו את מה שג'רי וקסלר, המפיק האגדי של חברת אטלנטיק, אמר על וילסון פיקט: הוא צורח, אבל בטונים הנכונים.


 

אחרי קלרקסדייל, הוא עבר לשיקגו, וגם שם היה לו ממי ללמוד, בעיקר בתחום של נגינת גיטרת רית'ם אנד בלוז חשמלית, שגם בו הוא אחד המובילים כיום. עד היום הוא הוציא ארבעה אלבומים עם חומר מקורי – שניים מהם בחברות מייג'ור, אשר כל אחד מהם עבר את רף מיליון הדולר במכירות. האותנטיות של השירים שלו, העיבודים והסאונד מדהימים כל מי שחשב שכיום כבר אי אפשר לשחזר את היופי והעוצמה של ימי ראשית הסגנון בשנות ה-50 וה-60.

 קצת דוגמאות – Take My Love With You, שמבוצע כאן בתוכנית האגדית של ג'ולס הולנד בבי.בי.סי. Come and Get It, קליפ של שיר הנושא מתוך האלבום שיצא בחברת קפיטול ב-2010, כאן הריליס האחרון שלו בינתיים, הקלטות מוקדמות ונפלאות שלו מתחילת המילניום, וכאן הוא משווה גרונות עם דאריל הול (ומנצח).

 

 

 הקשר הישראלי של איליי, פרט למוצאו היהודי, מתבטא בכך שאת חלק נכבד מהשכלת הרית'ם אנד בלוז שלו למד, בנעוריו בשנות ה-90, דווקא מאתר אינטרנט ישראלי, בשם The Soul of the Net, שמאחוריו עמד אספן תקליטים ישראלי ותיק בשם ג'וני (יוני) פיית'פול. הקשר האינטרנטי בין ג'וני ואיליי נוצר עוד לפני שאיליי החל להתפרסם, כשאיליי כתב לג'וני מייל על האתר שלו. בערב באוזן-בר ג'וני ואיליי ייפגשו פיזית לראשונה, כשג'וני ולהקתו, The Faithful Brothers, ילוו את איליי בחלק מהופעתו.

ביום שלישי האחרון שידרנו בתכנית "סול קורנר" סט אורח מיוחד שערך ריד במיוחד למאזיני קול הקמפוס, ולתוכו הוא רקח את כל הטיונים המובחרים של גיבורי ילדותו ואת אלה שהשפיעו על המוזיקה שהוא עושה יותר מכל.

 

>> האזינו לסט של איליי פייפרבוי ריד בתכנית "סול קורנר"

 

ELI PAPERBOY REED יופיע הערב (רביעי) בשעה 22:00 באוזן-בר 

 

תגובות