מגזין

שובו של מצעד המוזיקה הישראלית האלטרנטיבית

שנת תשע"ה מגיעה לסיומה, והגיע הזמן שתבחרו את האלבומים הכי טובים שיצאו השנה בישראל. אז מה היה לנו השנה?

מאת עדי נוי. 11-09-2015

תגיות: סיכום שנה, בחירות המאזינים, מצעד, מוזיקה ישראלית, תשע"ה

 

שנת תשע"ה מגיעה לסיומה, וכמדי שנה ישבו שדרני ועורכי קול הקמפוס מול רשימות האלבומים שיצאו השנה בישראל, ושברו את הראש. שנה עברה מאז גרפו חברי theAngelcy את תואר אלבום השנה של מאזיני קול הקמפוס, ומשנה לשנה היבול גדל, ומדי יום מגיעים אלינו למערכת אלבומים חדשים של יוצרים ישראלים אשר מרחיבים מדי שנה את הספקטרום בו הם פועלים, ונעים בין ז'אנר לז'אנר בווירטואוזיות ראויה להערכה. כמדי שנה, שוב עלה הדיון בשאלה האם בכלל ראוי לדרג מוזיקה, איך אפשר לדרג אותה, והאם בחירות המאזינים יהיו ראויות.

אחרי ימים ארוכים של בהייה ברשימות, ויכוחים ודיונים, הצליחו שדרני ועורכי קול הקמפוס לצמצם את הרשימה האינסופית ל-50 האלבומים הכי בולטים שיצאו השנה. כל מה שנשאר לכם לעשות זה לבחור את האלבומים שאתם הכי אהבתם מתוך הרשימה שגיבשנו, ואת התוצאות נחשוף במשדר סיכום השנה החגיגי שיערך ביום חמישי, 24 בספטמבר, אותו יגישו לאון פלדמן, אורלי יעקובי, סער גמזו ויונתן קוטנר.

אז מה היה לנו השנה? הזגזוג של אמני האינדי הישראלים בין שפת האם והקודש לשפה שעמה הם מכוונים להצליח גם מעבר לים נמשך, ואם בשנה שעברה הגיעו מספר האלבומים בשפה האנגלית לשיא (רק שליש מהאלבומים ברשימה היו בעברית), השנה נדמה כי יש חזרה למקורות, והרשימה מחולקת כמעט שווה בשווה בין השפות. חלק מזה אפשר לזקוף גם לזכותם של אמנים שנהגו לשיר באנגלית לאורך כל הקריירה שלהם, והשנה בחרו להוציא לראשונה אלבום בעברית. עמית ארז הוציא אי.פי ראשון בעברית, ואת אחד האלבומים הכי מדוברים של השנה הוציא גבע אלון, שהוציא את "תהיי איתי" בהפקה מוזיקלית של עמיר לב שגם עזר לאלון לכתוב לראשונה בעברית.

האמנים הוותיקים ברשימה הפתיעו אותנו. רמי פורטיס התחיל לעשות מוזיקת שוליים לפני ארבעים שנה, כשהשוליים בישראל היו צרים מאוד. מאז הוא הספיק להפוך לאחד הגדולים בהיסטוריה של המוזיקה הישראלית, והשנה הוא חזר עם סאונד עכשווי והשיגעון הישן. דודו טסה לקח הפוגה מהיצירה האישית שלו וחזר אחרי ארבע שנים למקורות שלו בעיראק, עם אלבום שני של "הכוויתים", אבל את הקאמבק הגדול של השנה עשו דני דותן, אלי אברמוב ועובד אפרת (יחד עם עודד פרח במקומו של ז'אן ז'אק גולדברג ז"ל), שהפתיעו אותנו עם אלבום חדש של "הקליק", 30 שנה אחרי האלבום האחרון.

גם בגזרת הצעירים נרשמה התעוררות השנה, עם מבול של אלבומי בכורה משובחים. דאנה איבגי יצאה ממסך הקולנוע ונכנסה לאולפן הקלטות, EREZ (ארז סיוון) הוציאה אלבום מלא גרוב, וגם דניאל ספיר ויונתן כדן הוציאו אלבומי בכורה שעשו לנו טוב. בנוסף אליהם הוציא ניצן חורש את אלבום הבכורה שלו עם ההרכב החדש (cut out club), הילה רוח וניר שלמה נפרדו מהטייטל "כלבי רוח" והוציאו אלבומי בכורה אישיים כל אחד בנפרד, דניאלה תורג'מן הוציאה אלבום ראשון מאז שעזבה את "Tiny Fingers", ורותם אור הוציאה אי.פי ראשון תחת השם "Totemo".

אמני האינדי הישראליים לא מתקבעים על הרוק ולא חוטאים רק באלקטרוניקה (כפי שיוכלו לחשוד הגויים שנחשפו בהמוניהם לפועלם של חברי Garden City Movement, שגם האי.פי החדש שלהם מועמד לבחירתכם), כך שכמעט כל האלבומים ברשימה משלבים בין שלל ז'אנרים שונים. שי צברי, A-WA וחיים לרוז הביאו את המזרח למרכז, וגם ההיפ-הופ חזר השנה לקדמת הבמה, עם האלבומים המדוברים של טונה, נצ'י נצ' ויקיר המערכת נתי חסיד.

אז כאמור, מבין שלל האלבומים שיצאו השנה בחרו שדרני ועורכי קול הקמפוס את ה-50 הבולטים ביותר, ועכשיו זה התור שלכם. היכנסו לממשק ההצבעה בו ניתן להאזין לכל האלבומים, בחרו את האלבומים שעשו לכם את השנה (אפשר לבחור עד חמישה אלבומים), ואת התוצאות נחשוף במשדר מיוחד בהנחיית לאון פלדמן, אורלי יעקובי, סער גמזו ויונתן קוטנר. 24 בספטמבר - תהיו שם.

 

 

תגובות